Nowe badania sugerują, że spożywanie ponad 400 mg kofeiny dziennie – co jest powszechnym nawykiem wielu osób – może zwiększać ryzyko wystąpienia choroba sercowo-naczyniowa.
Badanie, w którym analizowano wpływ kofeiny na młode, zdrowe osoby dorosłe, wykazało, że regularne jej spożycie na tym poziomie zaburza autonomiczny układ nerwowy, prowadząc do zwiększenia częstości akcji serca i ciśnienia krwi. Odkrycia podkreślają znaczenie umiarkowanego spożycia kofeiny w celu zmniejszenia ryzyka nadciśnienia i powiązanych chorób sercowo-naczyniowych.
Globalna miłość do kofeiny i jej ukryte ryzyko
Od kawy po herbatę – napoje zawierające kofeinę są integralną częścią porannych codziennych czynności na całym świecie, ale te popularne napoje mogą być szkodliwe, jeśli są spożywane w nadmiarze. Według nowego badania zaprezentowanego podczas konferencji ACC Asia 2024 przy American College of Cardiology w Delhi w Indiach picie ponad 400 mg kofeiny dziennie przez większość dni w tygodniu może zwiększyć podatność zdrowych osób na choroby układu krążenia.
„Regularne spożywanie kofeiny może zaburzyć układ przywspółczulny, prowadząc do podwyższonego ciśnienia krwi i tętna” – powiedziała główna autorka Nency Kagathara, MBBS, Wydział Chorób Wewnętrznych, Zydus Medical College and Hospital, Dahod, Indie. „Nasze badanie miało na celu określenie wpływu przewlekłego spożycia kofeiny na zdrowie serca, w szczególności na poprawę tętna i ciśnienia krwi”.
Pomiar wpływu kofeiny na młodych dorosłych
Przewlekłe spożycie kofeiny zdefiniowano jako spożycie jakichkolwiek napojów zawierających kofeinę pięć dni w tygodniu przez ponad rok. W badaniu skupiono się na herbacie, kawie i napojach gazowanych, takich jak cola, Pepsi, Redbull, Sting i Monster.
Naukowcy ocenili losową grupę 92 zdrowych osób w wieku od 18 do 45 lat z prawidłowym ciśnieniem. Wszystkim uczestnikom zmierzono ciśnienie krwi i tętno oraz przeszli trzyminutowy test krokowy. Ciśnienie krwi i tętno mierzono po jednej i pięciu minutach po teście. Autorzy zarejestrowali informacje na temat danych socjodemograficznych każdego uczestnika i dziennego spożycia kofeiny.
Typowa zawartość kofeiny
12-uncjowa puszka napoju gazowanego z kofeiną zawiera zwykle od 30 do 40 miligramów kofeiny, podczas gdy 8-uncjowa filiżanka zielonej lub czarnej herbaty zawiera od 30 do 50 miligramów. Filiżanka kawy o pojemności 8 uncji zazwyczaj zawiera od 80 do 100 miligramów kofeiny. Z drugiej strony napoje energetyczne mogą zawierać od 40 do 250 miligramów kofeiny na 8 uncji płynu.
Kluczowe wnioski: Niebezpieczeństwa związane z wysokim spożyciem kofeiny
Wyniki wykazały, że 19,6% uczestników spożywało dziennie ponad 400 mg kofeiny, co przekłada się na około cztery filiżanki kawy, 10 puszek napoju gazowanego lub dwa napoje energetyczne. Wykazano, że przewlekłe spożywanie kofeiny w dawce 400 mg dziennie znacząco wpływa na autonomiczny układ nerwowy, z czasem zwiększając częstość akcji serca i ciśnienie krwi.
Naukowcy stwierdzili, że najwyższe dzienne spożycie kofeiny zaobserwowano u kobiet, zatrudnionych na stanowiskach biznesowych i zarządczych oraz mieszkających na obszarach miejskich.
Osoby, które spożywały największe ilości kofeiny i chronicznie przekraczały 600 mg kofeiny dziennie, miały znacznie podwyższone tętno i ciśnienie krwi po pięciu minutach odpoczynku po teście krokowym
„Ze względu na wpływ na autonomiczny układ nerwowy regularne spożywanie kofeiny może narazić zdrowe osoby na ryzyko nadciśnienia i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych” – stwierdziła Kagathara. „Zwiększenie świadomości na temat tych zagrożeń jest niezbędne dla poprawy zdrowia serca u wszystkich”.
Szersze implikacje: kofeina, nadciśnienie i choroby serca
Wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej, niewydolności serca, przewlekłej choroby nerek i demencji. Nadciśnienie z biegiem czasu osłabia serce i jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca.
Oprócz spożycia kofeiny istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do wysokiego ciśnienia krwi, takich jak spożycie alkoholu, palenie tytoniu, wiek, wywiad rodzinny w rodzinie i spożycie soli. Zwiększenie aktywności fizycznej, przestrzeganie pożywnej diety i inne zmiany stylu życia mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca.