Abby Parks nigdy nie słyszała o parwowirusie, kiedy pod koniec kwietnia zaczęła odczuwać objawy grypopodobne, po których nastąpił ból stawów i wysypka. Parks, lat 27, nauczycielka edukacji specjalnej w Springfield w stanie Illinois, była w około 18 tygodniu ciąży i od kilku dni czuła się bardzo źle z powodu gorączki, ale testy na Covid i paciorkowce dały wynik negatywny.
Pielęgniarka szkolna, która widziała uczniów z „naprawdę zaróżowionymi, czerwonymi policzkami”, zasugerowała, że Parks może mieć tę samą infekcję.
„Stawałam się coraz bardziej chora” – powiedziała. „Przez cztery lub pięć dni leżałem w łóżku z gorączką”.
Kiedy na początku maja badania krwi wykonane przez jej ginekologa-położnika dały wynik pozytywny na obecność parwowirusa B19, została skierowana do specjalisty medycyny matczyno-płodowej. Lekarz odkrył, że wirus przeszedł na płód w macicy. U płodu rozwinęła się anemia, bardzo niebezpieczna choroba. Lekarze przetoczyli płódowi krew w macicy.
W USA rośnie liczba przypadków parwowirusa B19 — powszechnie znanego jako piąta choroba lub „zespół policzka” z powodu czerwonej wysypki pokrywającej twarz zakażonego pacjenta. We wtorek Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydało ostrzegać lekarzy aby wypatrywać oznak wysoce zaraźliwego wirusa sezonowego.
CDC twierdzi, że większość infekcji dotyczy dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Od marca parwowirus krąży w Europie Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, liczba zachorowań jest niezwykle wysoka.
Większość dorosłych przeszła infekcję już w dzieciństwie i nadal jest chroniona. CDC ostrzegło jednak, że osoby w ciąży i osoby chore na anemię sierpowatą, które nigdy nie były narażone, są narażone na ryzyko poważnej choroby.
Lekarz Parks, Kathy Bligard, ginekolog-położnik w Washington University Hospital w St. Louis, powiedziała: „Abby nie jest jedyną pacjentką, której płód potrzebował w ciągu ostatnich kilku miesięcy transfuzji krwi z powodu parwowirusa. Z pewnością widywałem to może raz na dwa lata, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy widziałem to wiele razy”.
Bligard powiedziała, że parwowirus jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ może przenikać przez łożysko i infekować płód, powodując anemię, co może prowadzić do śmierci płodu.
Parks wyzdrowiała, ale jej ciąża nadal jest zagrożona.
W środę rano, gdy badanie USG wykazało, że płód nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi z łożyska, Parks została przyjęta do szpitala w Springfield, aby zaopiekować się dzieckiem.
„Myślę, że uratowało to życie płodu” – Parks powiedziała o wcześniejszej transfuzji. „Ponieważ gdyby ta anemia utrzymywała się przy tak niskiej liczbie krwinek, dziecko mogłoby umrzeć” – powiedziała Parks w środowym wywiadzie, leżąc w szpitalnym łóżku.
Bligard powiedziała, że wirus utrudnia płodowi wytwarzanie nowych czerwonych krwinek. „Aby zapewnić tlen wszystkim ważnym organom naszego organizmu, organizm potrzebuje czerwonych krwinek. Może to powodować niewydolność serca, a nawet śmierć z powodu niskiej liczby krwinek”.
Chociaż choroba dotyka głównie dzieci, gdy zakażą ją dorośli, może powodować poważniejsze objawy, w tym ból stawów i anemię, które wynikają z problemów w tworzeniu czerwonych krwinek, powiedział dr Vincent Iannelli, pediatra z obszaru Dallas. Niska liczba czerwonych krwinek może powodować powikłania ciąży.
Pacjenci z niedokrwistością sierpowatokrwinkową również należą do grupy wysokiego ryzyka.
„Myślę, że w ciągu ostatniego miesiąca lub dwóch zaobserwowaliśmy więcej przypadków” – powiedział Iannelli. Zazwyczaj Iannelli odnotowuje jeden przypadek piątej choroby miesięcznie; powiedział, że obecnie odnotowuje od jednego do dwóch przypadków tygodniowo i zauważył, że wirus występuje częściej wiosną i latem.
Jakie są objawy piątej choroby?
U dzieci piąta choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg najbardziej charakterystyczne objawy obejmują gorączkę i objawy ze strony układu oddechowego, po których następuje czerwona wysypka na policzkach, a następnie „koronkowa” wysypka na pozostałej części ciała, która może swędzić.
Wysypka pojawia się pod koniec infekcji i zwykle znika w ciągu siedmiu do dziesięciu dni, ale może utrzymywać się przez kilka tygodni. Co ważne, ktoś z piątą chorobą jest nie jest już zaraźliwy gdy pojawi się wysypka. „Niestety, zanim dowiesz się, że Twoje dziecko ma tę chorobę, choroba ta nie jest już zaraźliwa” – powiedział Iannelli.
Iannelli powiedział, że wysypka może stać się bardziej wyraźna w wysokiej temperaturze i świetle słonecznym, ale nie powoduje to nasilenia infekcji.
Kobiety w ciąży, u których wystąpią takie objawy, jak ból stawów i problemy z wytwarzaniem czerwonych krwinek, powinny natychmiast powiadomić lekarza, zwłaszcza jeśli wiedzą, że miały kontakt z pacjentami zakażonymi piątą chorobą – twierdzą lekarze.
Iannelli nie uważa, że wzrost liczby przypadków jest powodem do niepokoju.
„Na szczęście większość kobiet w ciąży cierpiała na tę chorobę w dzieciństwie, więc są na nią odporne, ale od czasu do czasu widujemy osoby dorosłe” – powiedział.
Ostatecznie „jeśli jesteś zdrowa, jest to łagodna choroba” – powiedział Iannelli. „Jeśli masz problemy z układem odpornościowym lub jesteś w ciąży, powinieneś powiedzieć o tym lekarzowi na początku ciąży. Ale dla wszystkich innych jest to po prostu wysypka.
Zaznaczył, że ostrzeżenie CDC miało na celu podniesienie świadomości lekarzy, a nie zaniepokojenie opinii publicznej.
Dlaczego nazywa się ją piątą chorobą?
Na początku XX wieku lekarze opracowali listę częstych wysypek u dzieci, aby pomóc im w dokładniejszej diagnozie. Zidentyfikowali sześć głównych wysypek:
- Odra – wysoce zaraźliwy wirus które mogą powodować wysypkę, wysoką gorączkę i objawy ze strony układu oddechowego.
- Szkarlatyna, infekcja bakteryjna wywołane przez paciorkowce grupy A.
- Różyczka, infekcja wirusowa zwana także odrą niemiecką. Jeśli ktoś zostanie narażony w czasie ciąży, wirus może spowodować poronienie lub urodzenie martwego dziecka. CDC zaleca podanie dzieciom dwóch dawek szczepionki przeciw śwince, odrze i różyczce.
- Filatov-Dukes, nie jest już uważana za odrębną chorobę.
- Piąta choroba, czyli parwowirus B19, znany również jako rumień zakaźny.
- Roseola, infekcja wirusowa czasami nadal nazywana szóstą chorobą, która może powodować wysoką gorączkę i wysypkę.
Obecnie coraz częściej rozpoznaje się wysypki u dzieci, takie jak ospa wietrzna, dlatego nie stosuje się już systemu numeracji, z wyjątkiem piątej choroby.
W szpitalu Parks, obecnie w 30 tygodniu ciąży, jest ściśle monitorowana. Chce, aby inne kobiety w ciąży były świadome wirusa i poddały się testom, jeśli zostały narażone.
„To było naprawdę najtrudniejsze doświadczenie” – powiedziała Parks. „Nie było gwarancji, że wyjdzie z anemii płodu”.