Wyładowywanie swoich frustracji w rozmowie z przyjacielem niekoniecznie działa oczyszczająco, ale może sprawić, że przyjaciel, z którym rozmawiasz, polubi cię i będzie cię lepiej traktował, twierdzą psychologowie z UCLA. Ich eksperymenty pokazują, że pod pewnymi warunkami może to być skuteczna forma rywalizacji, która sprawia, że słuchacze czują się bliżej osoby, która daje upust emocjom, i mniej lubią cel.
Nie miało to jednak miejsca, gdy przyjaciele otwarcie poniżali innych. Naukowcy podsumowują, że prawdziwymi korzyściami wynikającymi z odpowietrzenia są wzmocnienie więzi, które może zaprocentować w przyszłości, a także poprawa zdrowia i szczęścia, którymi cieszą się ludzie, którzy są lubiani przez swoich przyjaciół.
„Od lat pięćdziesiątych XX wieku wiemy, że freudowskie wyjaśnienie katharsis dotyczące odpowietrzania jest błędne. Wyładowanie emocji może sprawiać przyjemność, ale wyładowywanie emocji nie zmniejsza w niezawodny sposób gniewu, a czasem nawet go wzmacnia” – powiedział główny autor Jaimie Krems, profesor nadzwyczajny psychologia na UCLA. „Nie mieliśmy dobrego wyjaśnienia, co dla nas daje wentylacja. Przetestowaliśmy więc nowatorski pogląd na temat wentylacji w sojuszu – że przy pewnych parametrach wentylacja może sprawić, że ludzie, którym dajemy upust, będą nas wspierać w stosunku do ludzi, na których dajemy upust”.
Większość badań nad bliskimi związkami skupiała się na związkach romantycznych. Jednak szczególnie w przypadku młodszych ludzi przyjaźń odgrywa pewne role, które tradycyjnie pełni się w związkach romantycznych; Naczelny chirurg USA również mówił o „epidemii samotności”. Naukowcy twierdzą, że istnieje potrzeba lepszego zrozumienia przyjaźni, w tym tego, w jaki sposób ludzie mogą „konkurować” o to, aby ich przyjaciele lubili ich lepiej niż innych przyjaciół.
„O ile ludzie chętnie przyznają, że konkurujemy o ograniczony czas i uczucia partnerów romantycznych, o tyle wydają się mniej skłonni przyznawać się do rywalizacji o przyjaciół” – stwierdził Krems. „Ale jeśli bycie stosunkowo bardziej lubianym oznacza lepsze wsparcie ze strony przyjaciół, to powinniśmy spodziewać się rywalizacji między przyjaciółmi, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie”.
W papierze opublikowany w Ewolucja i zachowanie człowiekaKrems i współpracownicy z Oklahoma State University i Hamilton College poprosili uczestników, aby wysłuchali wypowiedzi znajomego, plotek na temat wspólnego znajomego lub poniżali go. Chociaż winiety różniły się w zależności od eksperymentu, te wyładowania emocji zazwyczaj zaczynały się od powiedzenia uczestnikom: „Jestem teraz bardzo sfrustrowany i zraniony…”, a następnie dali upust temu, że wspólny znajomy odwołał ich w ostatniej chwili.
W przypadku warunku odstępstwa ta sama skarga była poprzedzona słowami: „Jestem teraz bardzo sfrustrowany i zły…”. W innych warunkach uczestnik słyszał plotki mówcy na temat kolacji ze wspólnym przyjacielem lub opowiadania o problemach z samochodem mówcy.
Po przeczytaniu winiety uczestnicy oceniali swoje odczucia w stosunku do mówiącego i celu w 11-punktowej ruchomej skali. Uczestnicy, którzy słyszeli, jak ludzie narzekają, że przyjaciel ich odwołał, bardziej polubili mówcę niż cel. Nie miało to miejsca w przypadku, gdy mówcy lekceważyli cel za to samo zachowanie, dzielili się neutralnymi plotkami na temat celów lub wyładowywali się na temat problemów z samochodem.
W innym eksperymencie uczestnicy usłyszeli, jak ich znajomi wyśmiewali się na temat celu lub poniżali go, i zostali poproszeni o podzielenie puli losów loteryjnych pomiędzy mówiącego i cel. Uczestnicy dali więcej mandatów mówcy niż celowi, ale tylko w stanie wentylacji, a nie odstępstwa.
Jednak w dodatkowym eksperymencie odpowietrzanie przyniosło odwrotny skutek. Kiedy badacze zasugerowali, że osoba, która daje upust emocjom, potajemnie rywalizuje z wybranym przyjacielem, uczestnicy nie lubili już tej osoby bardziej niż cel.
Wyniki pokazują, że wentylacja sprawia, że mówca jest bardziej sympatyczny tylko wtedy, gdy słuchacze nie postrzegają go jako osoby mającej jakiekolwiek agresywne zamiary wobec celu. Sugeruje to, że wyładowywanie emocji może być skutecznym narzędziem rywalizacji o uczucia słuchaczy właśnie dlatego, że nie jest łatwo rozpoznawane jako takie.
Korzyści z bycia stosunkowo bardziej lubianym przez znajomych mogą obejmować preferencyjne traktowanie, jak w powyższym przykładzie z biletem, ale mogą również mieć mniej namacalne skutki. Na przykład przyjaciele kojarzą się z lepszą mobilnością ekonomiczną, zdrowiem, dobrym samopoczuciem i długowiecznością.
Naukowcy podkreślają, że żadna z tych konkurencji nie musi być świadoma, a niektórzy inni uczeni sugerują, że taka taktyka może działać najlepiej, jeśli oszukujemy się, że nie rywalizujemy. Jeśli nie będziemy myśleć, że robimy to w sposób agresywny, inni mogą rzadziej zdawać sobie sprawę, że angażujemy się w coś, co może być aktem agresji.
Naukowcy podkreślają również, w jaki sposób wentylacja może zawieść, na przykład gdy wentylacja jest postrzegana jako agresywna, wybierasz niewłaściwą rzecz, przed którą chcesz się wyładować, lub niewłaściwą osobę, przed którą chcesz się wyładować. Twierdzą, że to, że wyładowywanie emocji w ogóle działa, sugeruje, że ludzie potrafią głęboko – jeśli nie świadomie – podejść strategicznie do tego, z czego się wyładowują i komu.
„Ludzie są teraz bardzo samotni, a to wywiera na nas, jako badaczy, jeszcze większą presję, abyśmy uczciwie mówili o tym, jak działa przyjaźń” – stwierdził Krems. „Chociaż bardzo chcemy, żeby były to wyłącznie jednorożce i tęcze, czasami przypomina bardziej koalę: milutką, ale też wściekłą”.
Więcej informacji:
Jaimie Arona Krems i in., Venting sprawia, że ludzie wolą – i preferencyjnie wspierają – nas niż tych, na których się wywyższamy, Ewolucja i zachowanie człowieka (2024). DOI: 10.1016/j.evolhumbehav.2024.106608
Cytat: Wyładowywanie frustracji może sprawić, że przyjaciele polubią Cię lepiej — jeśli zrobisz to dobrze (2024, 14 sierpnia), pobrano 14 sierpnia 2024 r. z https://phys.org/news/2024-08-venting-frustrations-friends.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.