Strona główna nauka/tech W Ekwadorze odkryto nowy gatunek robaka aksamitnego

W Ekwadorze odkryto nowy gatunek robaka aksamitnego

29
0


Kobieta aksamitna robak Tiputini z potomstwem z bliska
Dorosła samica robaka aksamitnego Tiputini (Oroperipatus tiputini) ze swoim potomstwem. Źródło: Pedro Peñaherrera-R., Archive Universidad San Francisco de Quito USFQ

Nowo odkryty robak aksamitny gatunek w Ekwadorze robak aksamitny Tiputini wykazuje wyjątkowe cechy ekologiczne i morfologiczne, wzbogacając znaną różnorodność biologiczną regionu.

Naukowcy opisali nowy, charakterystyczny gatunek robaka aksamitnego występującego w Ekwadorze. Gatunek nazwany aksamitnym robakiem Tipuini (Oroperipatus tiputini), odkryto w nizinnych lasach północnej Amazonii. Jest to pierwszy nowo opisany gatunek ekwadorskiego robaka aksamitnego od ponad 100 lat.

Aksamitny robak prowadzi zazwyczaj nocny tryb życia i sprawuje opiekę rodzicielską, co oznacza, że ​​matka opiekuje się młodymi po ich urodzeniu. Zwierzęta te są myśliwymi, które używają lepkiej substancji wydzielanej przez parę przednich gruczołów, aby złapać swoją ofiarę.

Samica aksamitnego robaka Tiputini z potomstwem
Dorosła samica robaka aksamitnego Tiputini (Oroperipatus tiputini) ze swoim potomstwem. Źródło: Pedro Peñaherrera-R., Archive Universidad San Francisco de Quito USFQ

Unikalna charakterystyka i siedlisko

Opublikowano jako nowy gatunek w czasopiśmie ogólnodostępnym Zoosystematyka i ewolucjarobaka aksamitnego Tiputini można odróżnić od innych znanych gatunków robaków aksamitnych po fakturze skóry, zabarwieniu i budowie nóg. Robak aksamitny Tiputini zamieszkuje starodrzewne lasy gruntowe z zamkniętym baldachimem, gdzie szuka ofiary na liściach i łodygach małych ziół znajdujących się poniżej 70 cm nad ziemią, w ściółce liściowej i korzeniach drzew.

Robaki aksamitne, znane również jako onychoforany lub peripatus, są rzadkie i wyjątkowe bezkręgowce często określane mianem „żywych skamieniałości”, ponieważ wyewoluowały ponad 500 milionów lat temu, na długo przed pojawieniem się dinozaurów. Obecnie znanych jest jedynie około 240 gatunków zamieszkujących tropikalne regiony obu Ameryk, południowego Chile, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, Oceanii i Nowej Zelandii. Ostatni raz robaki aksamitne w Ekwadorze badano ponad 100 lat temu, w 1905 roku.

Źródło: Roberto J. León, Archiwum Universidad San Francisco de Quito USFQ

Znaczenie odkrycia

Zespół badawczy kierowany przez Jorge Montalvo z Muzeum Zoologii USFQ nazwał nowy gatunek na cześć Stacji Bioróżnorodności Tiputini (TBS), będącej częścią Rezerwatu Biosfery Yasuní, w uznaniu ciężkiej pracy kierownictwa stacji, zespołu badawczego i terenowego w ochrona różnorodności biologicznej. Jak dotąd gatunek znany jest tylko z tego miejsca.

Opis robaka aksamitnego Tiputini zwiększa całkowitą liczbę opisanych gatunków robaka aksamitnego w Ekwadorze do siedmiu. Gatunek ten jest pierwszym gatunkiem z nizin Amazonii Ekwadorskiej i trzecim w zachodniej Amazonii. Większość gatunków robaków aksamitnych występujących w Ekwadorze znana jest tylko z jednego stanowiska, a w niektórych przypadkach ich taksonomia jest niejasna i wymaga dalszych przeglądów.

Aksamitny robak Tipuini na liściu
Aksamitny robak Tiputini (Oroperipatus tiputini). Źródło: Pedro Peñaherrera-R., Archive Universidad San Francisco de Quito USFQ

Proces badawczy i opisowy

„Badania nad tym nowym gatunkiem trwały kilka dziesięcioleci. Pierwszego osobnika tego nowego gatunku odkryłem w 2001 roku i w końcu udało nam się go opisać w ramach pracy dyplomowej Jorge Montalvo, który jest obecnie moim kolegą z Muzeum Zoologii na USFQ. Do uzupełnienia opisu wykorzystaliśmy nie tylko opisy makromorfologiczne, ale także obrazy w dużym powiększeniu uzyskane za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego” – powiedział Diego F. Cisneros-Heredia, jeden z autorów artykułu naukowego i dyrektor Muzeum Zoologii na Uniwersytecie San Francisco de Quito USFQ, Ekwador.

Odniesienie: „Nowy gatunek robaka aksamitnego z rodzaju Oroperipatus (Onychophora, Peripatidae) z zachodniej Amazonii” Jorge L. Montalvo-Salazar, M. Lorena Bejarano, Alfredo Valarezo i Diego F. Cisneros-Heredia, 14 czerwca 2024 r., Zoosystematyka i ewolucja.
DOI: 10.3897/zse.100.117952



Link źródłowy