Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się ponad 55 000 nowych przypadków, a choroba pochłania życie 11 500 kobiet. W USA co roku atakuje 266 000 osób i powoduje śmierć 40 000 osób. Ale co jest tego przyczyną i jak można to leczyć?
Co to jest rak piersi?
Pochodzi z komórki nowotworowej, która rozwija się w wyściółce przewodu lub płatka jednej z piersi.
Kiedy rak piersi rozprzestrzenił się na otaczającą tkankę, nazywa się go „inwazyjnym”. U niektórych osób diagnozuje się raka in situ, w którym komórki nowotworowe nie wyrosły poza przewód lub zrazik.
Większość przypadków rozwija się u osób w wieku powyżej 50 lat, ale czasami choroba dotyka młodsze kobiety. Rak piersi może rozwinąć się u mężczyzn, chociaż zdarza się to rzadko.
Stopień zaawansowania wskazuje, jak duży jest nowotwór i czy się rozprzestrzenił. Etap 1 jest najwcześniejszym etapem, a etap 4 oznacza, że rak rozprzestrzenił się na inną część ciała.
Komórki nowotworowe klasyfikuje się od niskich, co oznacza powolny wzrost, do wysokich, które charakteryzują się szybkim wzrostem. Nowotwory o wysokim stopniu złośliwości częściej powracają po pierwszym leczeniu.
Co powoduje raka piersi?
Guz nowotworowy zaczyna się od jednej nieprawidłowej komórki. Dokładny powód, dla którego komórka staje się nowotworowa, jest niejasny. Uważa się, że coś uszkadza lub zmienia pewne geny w komórce. To powoduje, że komórka jest nienormalna i rozmnaża się „wymykając się spod kontroli”.
Chociaż rak piersi może rozwinąć się bez wyraźnej przyczyny, istnieją pewne czynniki ryzyka, takie jak genetyka, które mogą zwiększyć ryzyko.
Jakie są objawy raka piersi?
Zwykle pierwszym objawem jest bezbolesny guzek w piersi, chociaż większość z nich nie ma charakteru nowotworowego i są to cysty wypełnione płynem, które są łagodne.
Pierwszym miejscem, do którego zwykle rozprzestrzenia się rak piersi, są węzły chłonne pod pachą. Jeśli tak się stanie, pojawi się obrzęk lub guzek pod pachą.
Jak diagnozuje się raka piersi?
- Ocena wstępna: Lekarz bada piersi i pachy. Mogą wykonać badania, takie jak mammografia – specjalne prześwietlenie tkanki piersi, które może wykazać możliwość wystąpienia nowotworu.
- Biopsja: Biopsja polega na usunięciu małej próbki tkanki z części ciała. Próbkę następnie bada się pod mikroskopem w poszukiwaniu nieprawidłowych komórek. Próbka może potwierdzić lub wykluczyć nowotwór.
Jeśli potwierdzono, że masz raka piersi, mogą być konieczne dalsze badania w celu oceny, czy doszło do rozsiewu. Na przykład badania krwi, USG wątroby lub prześwietlenie klatki piersiowej.
Jak leczy się raka piersi?
Opcje leczenia, które można rozważyć, obejmują operację, chemioterapię, radioterapię i leczenie hormonalne. Często stosuje się kombinację dwóch lub więcej z tych terapii.
- Operacja: Operacja oszczędzająca pierś lub usunięcie zajętej piersi, w zależności od wielkości guza.
- Radioterapia: Zabieg wykorzystujący wysokoenergetyczne wiązki promieniowania skupione na tkance nowotworowej. To zabija komórki nowotworowe lub powstrzymuje ich namnażanie. Stosowany jest głównie jako dodatek do zabiegów chirurgicznych.
- Chemioterapia: leczenie raka za pomocą leków przeciwnowotworowych, które zabijają komórki nowotworowe lub powstrzymują je przed namnażaniem.
- Leczenie hormonalne: Na niektóre rodzaje raka piersi wpływa „żeński” hormon estrogen, który może stymulować komórki nowotworowe do podziału i namnażania. U osób chorych na raka piersi powszechnie stosuje się leki zmniejszające poziom tych hormonów lub uniemożliwiające ich działanie.
Jak skuteczne jest leczenie?
Najlepsze perspektywy mają osoby, u których nowotwór został zdiagnozowany, gdy nowotwór jest jeszcze mały i nie rozprzestrzenił się. Chirurgiczne usunięcie guza we wczesnym stadium może wówczas dać duże szanse na wyleczenie.
Rutynowa mammografia oferowana kobietom w wieku od 50 do 71 lat oznacza, że coraz więcej nowotworów piersi jest diagnozowanych i leczonych na wczesnym etapie.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę Breastcancernow.org lub zadzwoń na bezpłatną infolinię pod numer 0808 800 6000