Strona główna zdrowie Odkrycie „przełącznika aktywności” organizmu może prowadzić do leku, który wprawia nas w...

Odkrycie „przełącznika aktywności” organizmu może prowadzić do leku, który wprawia nas w ruch

24
0


Naukowcy twierdzą, że znaleźli w naszym organizmie „przełącznik”, który zwiększa chęć wykonywania większej ilości ćwiczeń.

Niestety, u osób otyłych zidentyfikowano mniej białka zwiększającego aktywność.

Twierdzą jednak, że ich odkrycie może potencjalnie doprowadzić do opracowania leku, który motywuje nas do wytężonego wysiłku.

Dane uzyskane na myszach i ludziach wykazały, że gdy mięśnie kurczą się wielokrotnie i intensywnie, uruchamiają się pewne mechanizmy, które uruchamiają produkcję białka zwanego IL-15. Białko to ma bezpośredni wpływ na część mózgu kontrolującą ruch.

Wzrost poziomu tego białka we krwi sygnalizuje mózgowi zwiększenie aktywności motorycznej, co spowodowało, że myszy biorące udział w badaniu dobrowolnie stały się bardziej aktywne.

Naukowcy stwierdzili, że wynik ten sugeruje, że „być może możliwe będzie opracowanie leków dla osób szczególnie potrzebujących korzyści płynących z ćwiczeń, ale niechętnych do tego” (zdjęcie stockowe)

Naukowcy stwierdzili, że wynik ten sugeruje, że „być może uda się opracować leki dla osób szczególnie potrzebujących korzyści płynących z ćwiczeń, ale niechętnych do tego” (zdjęcie poglądowe)

Zespół z Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilt w Stanach Zjednoczonych odkrył, że wykonywanie ponad 8200 kroków dziennie chroni przed takimi chorobami jak otyłość, bezdech senny, wysokie ciśnienie krwi i duże zaburzenia depresyjne (zdjęcie poglądowe)

Zespół z Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilt w Stanach Zjednoczonych odkrył, że wykonywanie ponad 8200 kroków dziennie chroni przed takimi chorobami jak otyłość, bezdech senny, wysokie ciśnienie krwi i duże zaburzenia depresyjne (zdjęcie poglądowe)

U ludzi wykryto także wzrost poziomu IL-15 we krwi po wysiłku fizycznym. Otyli pacjenci, którzy ćwiczyli, wykazywali niższe wartości tego białka, co sugeruje, że byli mniej zmotywowani do dalszego ruchu.

Naukowcy stwierdzili, że wynik ten sugeruje, że „być może uda się opracować leki dla osób szczególnie potrzebujących korzyści płynących z ćwiczeń, ale niechętnych do tego”.

Powiedzieli, że następnym krokiem będzie potwierdzenie, że IL-15 jest zdecydowanie markerem we krwi chęci do ćwiczeń.

Autorka Guadalupe Sabio z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badawczego powiedziała: „Odkryliśmy szlak mięśniowo-mózgowy, który kontroluje chęć do częstszego treningu podczas ćwiczeń.

'[It] jest jedną z osób odpowiedzialnych – bo musi być ich kilka – za to, że podczas ćwiczeń odczuwamy impuls, aby trenować jeszcze więcej.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Science Advances.

Inne badania wykazały, że nawet proste ćwiczenia – takie jak osiągnięcie dziennego celu kroków – mogą pomóc w zapobieganiu poważnym chorobom.

Zespół z Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilt w Stanach Zjednoczonych odkrył, że wykonywanie ponad 8200 kroków dziennie – co odpowiada przejściu około czterech mil – chroni przed takimi chorobami, jak otyłość, bezdech senny, wysokie ciśnienie krwi i duże zaburzenia depresyjne.



Link źródłowy