Strona główna zdrowie Badanie wspierane przez rząd wykazało, że powszechna choroba, na którą cierpią miliony...

Badanie wspierane przez rząd wykazało, że powszechna choroba, na którą cierpią miliony ludzi, zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

28
0


Badania sugerują, że schorzenie, na które cierpi prawie połowa Amerykanów, zwiększa ryzyko choroby Alzheimera.

U seniorów, którzy mają nieleczone nadciśnienie, ryzyko choroby Alzheimera jest o około jedną trzecią większe

Około 120 milionów ludzi cierpi na wysokie ciśnienie krwi, spowodowane szeregiem czynników, w tym niewłaściwą dietą, brakiem ruchu, paleniem tytoniu, uwarunkowaniami genetycznymi i wiekiem. Ale tylko około jedna czwarta z nich ma to pod kontrolą.

Wysokie ciśnienie krwi może być trudne do leczenia po prostu dlatego, że wiele osób może nie wiedzieć, że je ma, ponieważ często nie daje żadnych objawów. Jego pseudonim to „cichy zabójca”.

Powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, ograniczając przepływ krwi i tlenu do mózgu oraz pozbawiając go zdolności do usuwania nagromadzonych toksycznych białek, co jest cechą charakterystyczną choroby Alzheimera.

Wysokie ciśnienie krwi powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Serce musi ciężej pracować, aby przepompować więcej krwi, ale zwężone naczynia krwionośne utrudniają dopływ tlenu do mózgu, co uważa się za leżące u podstaw powiązania z chorobą Alzheimera

Wysokie ciśnienie krwi powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Serce musi ciężej pracować, aby przepompować więcej krwi, ale zwężone naczynia krwionośne utrudniają dopływ tlenu do mózgu, co uważa się za leżące u podstaw powiązania z chorobą Alzheimera

Korzyści z utrzymywania prawidłowego poziomu ciśnienia krwi (celowe dla 120/80) dla zdrowia serca są dobrze znane i dobrze udokumentowane.

Jednak związek tego schorzenia z chorobą Alzheimera jest mniej wyraźny. Teraz badanie wspierane przez NIH ma rzucić więcej światła na ten związek.

Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii połączyli dane z 14 unikalnych badań obejmujących 31 250 osób z różnych krajów, w tym Australii, Brazylii, Chin, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Japonii, Korei, Nigerii, Republiki Konga, Hiszpanii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Średni wiek osób biorących udział w badaniach wynosił 72 lata, chociaż badacze uznali, że ryzyko choroby Alzheimera występuje u dorosłych już w wieku 60 lat.

Każdą osobę biorącą udział w badaniach obserwowano średnio przez cztery lata, a u 1415 z nich rozwinęła się choroba Alzheimera.

Badacze sprawdzali poziom ciśnienia krwi każdej osoby, czy zdiagnozowano u niej nadciśnienie i czy przyjmowali leki na tę przypadłość.

Ustalili, że 9 procent miało nieleczone nadciśnienie, 51 procent przyjmowało leki na ciśnienie krwi, 36 procent nie miało wysokiego ciśnienia krwi, a 4 procent uznano za niepewne.

Po uwzględnieniu takich zmiennych, jak wiek, płeć i poziom wykształcenia danej osoby, naukowcy odkryli, że u osób z nieleczonym nadciśnieniem ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest o 36% wyższe w porównaniu z osobami z prawidłowym ciśnieniem krwi.

Dorośli w wieku 60 lat i starsi z nieleczonym nadciśnieniem byli o 42% bardziej narażeni na chorobę Alzheimera w porównaniu do osób z wysokim ciśnieniem krwi, ale przyjmujących leki.

Doktor Matthew Lennon, badacz demencji na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii i autor artykułu, powiedział: „Nasza metaanaliza, w której uczestniczyły osoby z całego świata, wykazała, że ​​przyjmowanie leków na nadciśnienie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera w późniejszym okresie”. życie.

„Wyniki te sugerują, że leczenie nadciśnienia tętniczego u osób starszych pozostaje kluczowym czynnikiem zmniejszającym ryzyko choroby Alzheimera”.

Raport został opublikowany w czasopiśmie Neurologiaczasopismo medyczne Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Wysokie ciśnienie krwi i choroby serca idą w parze.

Szereg czynników, w tym genetyka, wiek, dieta, poziom aktywności fizycznej, otyłość, palenie tytoniu i stres, może przyczyniać się do wysokiego ciśnienia krwi.

To, jak dokładnie występuje wysokie ciśnienie krwi, pozostaje pytaniem wśród lekarzy i badaczy. Wydaje się, że jest w stanie rozwijać się poprzez kilka różnych procesów.

Jednym ze sposobów jest to, że gdy organizm wchłania zbyt dużo soli z niezdrowej diety, zwiększa się objętość krwi w organizmie.

Inną przyczyną jest nieprawidłowe działanie układu regulującego ciśnienie krwi w organizmie (układ renina-angiotensyna-aldosteron, RAAS).

Dodatkowo, jeśli układ nerwowy jest nadmiernie aktywny, może również się do tego przyczynić. Wszystkie te schorzenia powodują zwężenie naczyń krwionośnych, co sprawia, że ​​serce pracuje ciężej, pompując krew.

Jeśli ciśnienie krwi pacjenta stale wynosi 130/80 mmHg lub więcej, lekarz zazwyczaj diagnozuje u niego nadciśnienie.

Odczyty ciśnienia krwi pokazują dwie liczby, odzwierciedlające ciśnienie rozkurczowe i skurczowe. Rozkurczowe odnosi się do siły krwi w tętnicach, gdy serce jest rozluźnione pomiędzy uderzeniami. To numer, który pojawia się na dole.

Ciśnienie skurczowe to liczba na górze, która mierzy ciśnienie w tętnicach podczas bicia serca.

Poniższy wykres przedstawia częstość występowania nadciśnienia tętniczego wśród dorosłych w USA według wieku i płci. (Źródło: Statystyki dotyczące chorób serca i udarów, aktualizacja z 2020 r.: raport American Heart Association)

Poniższy wykres przedstawia częstość występowania nadciśnienia tętniczego wśród dorosłych w USA według wieku i płci. (Źródło: Statystyki dotyczące chorób serca i udarów mózgu – aktualizacja na rok 2020: raport American Heart Association)

Związek między nadciśnieniem a chorobą Alzheimera jest nadal bardzo aktywnym obszarem badań naukowych, ale naukowcy zidentyfikowali kilka kluczowych powiązań.

Oprócz uszkodzonych naczyń krwionośnych, które uniemożliwiają dopływ tlenu do mózgu, nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka udaru mózgu spowodowanego brakiem tlenu w mózgu. Taki poziom niedotlenienia, szczególnie w lewej półkuli mózgu, może prowadzić do otępienia naczyniowego.

Wysokie ciśnienie krwi wywołuje również reakcję zapalną całego organizmu, która powoduje stres oksydacyjny w organizmie.

Uważa się, że odgrywa to rolę w postępie choroby Alzheimera, uszkadzając komórki mózgowe i przyspieszając gromadzenie się szkodliwych płytek amyloidowych i splątków tau, często obserwowanych w mózgach dotkniętych tą chorobą.

Chociaż badacze ostrzegli, że ich odkrycia nie dowodzą, że nadciśnienie powoduje chorobę Alzheimera, a jedynie wskazują, że istnieje związek, zasugerowali, że zbyt mało osób podejmuje kroki niezbędne do zmniejszenia ryzyka chorób neurologicznych w przyszłości.

Dr Lennon powiedział: „Wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną udaru i chorób naczyń mózgowych, a mimo to można je kontrolować za pomocą leków, zmniejszając ryzyko wystąpienia tych chorób”.



Link źródłowy