Strona główna nauka/tech Stres w pracy powiązany z 97% większym ryzykiem nieregularnego rytmu serca

Stres w pracy powiązany z 97% większym ryzykiem nieregularnego rytmu serca

22
0


Ilustracja zawału serca kardiologii
Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród kanadyjskich pracowników umysłowych, stres w miejscu pracy, zwłaszcza napięcie zawodowe oraz brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą, znacznie zwiększają ryzyko migotania przedsionków. Interwencje mające na celu zmniejszenie tych czynników stresogennych mogą pomóc w zapobieganiu tej powszechnej chorobie serca.

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Napięcie zawodowe” oraz brak równowagi pomiędzy wysiłkiem a nagrodą w pracy, ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca jest większe. Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  • Dorośli pracujący umysłowo w Kanadzie, charakteryzujący się dużym napięciem zawodowym i dla których znaczny wysiłek wiąże się z niskimi nagrodami (takimi jak niska pensja lub uznanie), mogą być narażeni o 97% zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzenia rytmu serca zwanego migotaniem przedsionków lub AFib lub AF w porównaniu z pracownikami nienarażonymi na te czynniki stresogenne w pracy.
  • Odrębnie samo wysokie obciążenie pracą wiązało się z 83% większym ryzykiem wystąpienia AFib, a sam brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą wiązał się z 44% większym ryzykiem.
  • Naukowcy twierdzą, że rozpoznanie i zajęcie się tymi czynnikami stresogennymi w pracy może być skuteczną strategią zapobiegania migotaniu przedsionków u dorosłych.

Stres w pracy i ryzyko migotania przedsionków

Jak wynika z nowych badań opublikowanych dzisiaj (14 sierpnia) w czasopiśmie „Nagroda za pracę” stres związany z pracą spowodowany napięciem w pracy oraz brakiem równowagi pomiędzy włożonym wysiłkiem a otrzymaną nagrodą może zwiększać ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznegoogólnodostępne, recenzowane czasopismo American Heart Association.

Migotanie przedsionków, znane również jako AFib lub AF, jest najczęstszą postacią arytmii – nieprawidłowego rytmu serca. Może prowadzić do udaru mózgu, niewydolności serca lub innych powikłań sercowo-naczyniowych. Według szacunków do 2030 r. w Stanach Zjednoczonych migotanie przedsionków będzie dotyczyć ponad 12 milionów osób Statystyki chorób serca i udarów American Heart Association za rok 2024.

Stresory psychospołeczne w miejscu pracy

Poprzednie badania powiązały duże obciążenie pracą oraz brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą w pracy ze zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca. To badanie jest pierwszym, w którym analizuje się niekorzystny wpływ obu czynników stresogennych psychospołecznych na migotanie przedsionków, powiedział starszy autor badania, dr Xavier Trudel, epidemiolog pracy i układu sercowo-naczyniowego oraz profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Laval w Quebec City w Quebecu. Kanada.

„Nasze badanie sugeruje, że czynniki stresogenne związane z pracą mogą być istotnymi czynnikami, które należy uwzględnić w strategiach zapobiegawczych” – stwierdziła Trudel. „Rozpoznawanie psychospołecznych czynników stresogennych w pracy i eliminowanie ich jest wymagane w celu wspierania zdrowego środowiska pracy, które przynosi korzyści zarówno jednostkom, jak i organizacjom, w których pracują”.

Wpływ napięcia w pracy

Trudel i zespół zbadali wpływ stresu zawodowego, który odnosi się do środowiska pracy, w którym pracownicy stają przed wysokimi wymaganiami zawodowymi, takimi jak duże obciążenie pracą i napięte terminy, a także niska kontrola nad swoją pracą i niewielki wpływ na podejmowanie decyzji i sposób ich wykonywania ich zadania.

Kolejnym czynnikiem ocenianym w badaniu był brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą. Dzieje się tak, gdy pracownicy wkładają znaczny wysiłek w swoją pracę, ale postrzegają nagrody, które otrzymują w zamian – takie jak wynagrodzenie, uznanie lub pewność zatrudnienia – jako niewystarczające lub nierówne ich wynikom.

Kluczowe wnioski z badania

Naukowcy sprawdzili dokumentację medyczną dotyczącą prawie 6000 dorosłych pracowników umysłowych w Kanadzie, obejmującą dane uzupełniające z 18 lat. Analiza wykazała, że:

  • W przypadku pracowników, którzy twierdzili, że doświadczyli dużego napięcia w pracy, ryzyko wystąpienia AFib było o 83% wyższe w porównaniu z pracownikami, na których nie miały wpływu czynniki stresogenne.
  • U osób, które dostrzegły brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą, ryzyko było o 44% większe w porównaniu z pracownikami, którzy nie zgłosili takiego braku równowagi.
  • Łączne postrzeganie dużego obciążenia pracą i braku równowagi pomiędzy wysiłkiem a nagrodą wiązało się z 97% wzrostem ryzyka wystąpienia AFib.

Badanie interwencji w miejscu pracy

„W przyszłych badaniach należy zbadać skuteczność interwencji w miejscu pracy mających na celu zmniejszenie stresu psychospołecznego, które mogą również zmniejszyć ryzyko AFib” – stwierdził Trudel. „Nasz zespół badawczy przeprowadził wcześniej interwencję organizacyjną mającą na celu zmniejszenie stresu psychospołecznego w pracy, która, jak wykazano, skutecznie obniża poziom ciśnienia krwi. Przykładowe zmiany organizacyjne wprowadzone w trakcie interwencji obejmowały spowolnienie realizacji dużego projektu, aby zapobiec zwiększonemu obciążeniu pracą; wdrażanie elastycznych godzin pracy; oraz organizowanie spotkań menedżerów i pracowników w celu omówienia codziennych wyzwań”.

Ograniczenia i projekt badania

Ograniczenia badania obejmują fakt, że wszyscy uczestnicy byli pracownikami umysłowymi, w tym menedżerami, specjalistami i pracownikami biurowymi w Kanadzie, co oznacza, że ​​wyniki mogą nie dotyczyć innych typów pracowników lub pracowników w innych krajach.

Szczegóły badania, tło i projekt:

  • Naukowcy zebrali dane w ramach badania PROspective Quebec (PROQ) dotyczącego pracy i zdrowia, które rozpoczęło się w regionie Quebec w latach 1991–1993 i objęło rekrutację pracowników umysłowych z 19 organizacji publicznych i półpublicznych.
  • Do analizy włączono ogółem 5926 pracowników (49% mężczyzn, 51% kobiet). Ich średni wiek na początku badania (1999-2001) wynosił 45 lat, a na koniec obserwacji (grudzień 2018) 65 lat. Większość uczestników badania stanowili biali dorośli.
  • Stres w pracy oceniano na podstawie kwestionariuszy wypełnianych samodzielnie.
  • W analizie zidentyfikowano 186 przypadków AFib i w tej grupie 19% osób z AFib zgłaszało duże obciążenie pracą; 25% stwierdziło, że dostrzega brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą; a 10% stwierdziło, że doświadcza obu stresorów jednocześnie.
  • U ponad jednej trzeciej uczestników zdiagnozowano chorobę niedokrwienną serca lub niewydolność serca przed wystąpieniem AFib.
  • W badaniu zmierzono czynniki stresogenne związane z pracą za pomocą samodzielnie wypełnianych kwestionariuszy, szczególnie dotyczących napięcia w pracy oraz braku równowagi między wysiłkiem a nagrodą, biorąc pod uwagę szeroką listę cech społeczno-ekonomicznych (płeć i wykształcenie), zagrożeń dla zdrowia (cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi) oraz stylu życia. czynników (palenie i alkohol).

Referencja: 14 sierpnia 2024 r., Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
DOI: 10.1161/JAHA.123.032414



Link źródłowy