Strona główna nauka/tech Naukowcy twierdzą, że zmiana klimatu zwiększyła ryzyko bezprecedensowych pożarów w latach 2023–2024

Naukowcy twierdzą, że zmiana klimatu zwiększyła ryzyko bezprecedensowych pożarów w latach 2023–2024

30
0


pożar

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Prawdopodobieństwo wystąpienia bezprecedensowych pożarów w Kanadzie i częściach Amazonii w zeszłym roku było co najmniej trzy razy większe w wyniku zmian klimatycznych i przyczyniło się do wysokiego poziomu emisji CO2 emisji gazów cieplarnianych na całym świecie – wynika z pierwszego wydania nowego systematycznego rocznego przeglądu.

W raporcie State of Wildfires podsumowano ekstremalne pożary w sezonie pożarów 2023–2024 (marzec 2023–luty 2024 r.), wyjaśniono ich przyczyny i oceniono, czy można było przewidzieć zdarzenia. Ocenia także, jak zmieni się ryzyko podobnych zdarzeń w przyszłości w zależności od różnych scenariuszy zmian klimatycznych.

Raport, który będzie publikowany co roku, jest przygotowywany wspólnie przez Uniwersytet Anglii Wschodniej (UEA, Wielka Brytania), Brytyjskie Centrum Ekologii i Hydrologii (UKCEH), Met Office (Wielka Brytania) i Europejskie Centrum ds. Pogody Średniego Zasięgu Prognozy (ECMWF, Wielka Brytania).

Opublikowano w czasopiśmie Dane naukowe dotyczące systemu Ziemize raportu wynika, że ​​emisja dwutlenku węgla wynikająca z pożarów lasów na całym świecie była o 16% wyższa od średniej i wyniosła 8,6 miliarda ton metrycznych dwutlenku węgla. Emisje z pożarów w kanadyjskich lasach borealnych były ponad dziewięciokrotnie wyższe od średniej z ostatnich dwóch dekad i stanowiły prawie jedną czwartą globalnych emisji.

Gdyby sezon pożarów na afrykańskich sawannach nie był spokojny, sezon pożarów w latach 2023–2024 ustanowiłby nowy rekord CO2 emisji z pożarów na całym świecie.

Oprócz generowania dużych ilości CO2 emisji gazów cieplarnianych pożary w Kanadzie doprowadziły do ​​ewakuacji ponad 230 000 osób, a życie straciło ośmiu strażaków. Niezwykle dużą liczbę pożarów zaobserwowano także w północnych częściach Ameryki Południowej, zwłaszcza w brazylijskim stanie Amazonas oraz na sąsiednich obszarach Boliwii, Peru i Wenezueli. Doprowadziło to do tego, że w regionie Amazonii oceny jakości powietrza należą do najgorszych na świecie.

W innych częściach świata pojedyncze pożary, które paliły się intensywnie i szybko rozprzestrzeniały w Chile, na Hawajach i w Grecji, doprowadziły odpowiednio do 131, 100 i 19 bezpośrednich ofiar śmiertelnych. Były to jedne z wielu pożarów lasów na całym świecie, które miały znaczący wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i środowisko.

„W zeszłym roku byliśmy świadkami pożarów, w których zabijano ludzi, niszczono nieruchomości i infrastrukturę, powodując masowe ewakuacje, zagrażając źródłom utrzymania i niszcząc ważne ekosystemy” – powiedział główny autor tegorocznej analizy, dr Matthew Jones, pracownik naukowy w Tyndall Center for Climate Zmień badania w UEA.

„W miarę ocieplania się klimatu pożary stają się coraz częstsze i intensywniejsze, a konsekwencje tego odczuwają zarówno społeczeństwo, jak i środowisko”.

Utrata zasobów węgla z lasów borealnych w Kanadzie i lasów tropikalnych w Ameryce Południowej ma trwałe konsekwencje dla klimatu Ziemi. Regeneracja lasów po pożarach zajmuje dziesiątki, a nawet stulecia, co oznacza, że ​​lata ekstremalnych pożarów, takie jak lata 2023–2024, spowodują trwały deficyt w magazynowaniu dwutlenku węgla przez wiele nadchodzących lat.

„W Kanadzie w jednym sezonie pożarów zarejestrowano emisję dwutlenku węgla z pożarów na prawie dekadę — ponad 2 miliardy ton CO2„, powiedział dr Jones. „To z kolei podnosi stężenie CO w atmosferze2 i zaostrza globalne ocieplenie.”

Zmiana klimatu sprawiła, że ​​sezon pożarów 2023–2024 stał się bardziej ekstremalny

Oprócz katalogowania poważnych pożarów na całym świecie, w raporcie skupiono się na wyjaśnieniu przyczyn ekstremalnego zasięgu pożarów w trzech regionach: Kanadzie, zachodniej Amazonii i Grecji.

Pogoda związana z pożarami – charakteryzująca się gorącymi i suchymi warunkami sprzyjającymi pożarom – uległa znacznej zmianie we wszystkich trzech głównych regionach w porównaniu ze światem bez zmian klimatycznych. Zmiany klimatyczne sprawiły, że wystąpienie ekstremalnie sprzyjającej pożarom pogody w latach 2023–2024 było co najmniej trzy razy bardziej prawdopodobne w Kanadzie, 20 razy większe w Amazonii i dwukrotnie bardziej prawdopodobne w Grecji.

W raporcie wykorzystano także najnowocześniejsze narzędzia atrybucji, aby rozróżnić, w jaki sposób zmiany klimatyczne zmieniły obszar spalony przez pożary w porównaniu ze światem bez zmian klimatycznych. Ustalono, że rozległy zasięg pożarów w Kanadzie i Amazonii w sezonie pożarowym 2023–2024 był prawie na pewno większy ze względu na zmianę klimatu (z pewnością ponad 99%).

„Jest praktycznie pewne, że pożary były większe podczas pożarów w Kanadzie i Amazonii w 2023 r. z powodu zmiany klimatu” – powiedziała dr Chantelle Burton, starszy specjalista ds. klimatu w Met Office.

„Widzimy już wpływ zmian klimatycznych na warunki pogodowe na całym świecie, co zakłóca normalne systemy pożarowe w wielu regionach. Ważne jest, aby badania nad pożarami badały, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na pożary, co daje wgląd w to, w jaki sposób mogą ulec dalszym zmianom w przyszłości.”

Prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych pożarów wzrośnie, ale można je złagodzić

Modele klimatyczne wykorzystane w raporcie sugerują, że częstotliwość i intensywność ekstremalnych pożarów wzrosną do końca stulecia, szczególnie w przyszłych scenariuszach, w których emisje gazów cieplarnianych pozostaną wysokie.

Z raportu wynika, że ​​do 2100 r., zgodnie ze scenariuszem średniej do wysokiej emisji gazów cieplarnianych (SSP370), pożary lasów o skali podobnej do tej z sezonu 2023–2024 będą w Kanadzie ponad sześciokrotnie częstsze. W zachodniej Amazonii ekstremalny sezon pożarów, taki jak lata 2023–2024, może być obserwowany prawie trzy razy częściej. Podobnie przewiduje się, że liczba lat, w których występowały pożary na skalę taką jak te, które miały miejsce w Grecji w latach 2023–2024, będzie się podwoić.

„Dopóki emisje gazów cieplarnianych będą nadal rosły, ryzyko wystąpienia ekstremalnych pożarów będzie wzrastać” – powiedział dr Douglas Kelley, starszy specjalista ds. pożarnictwa w Brytyjskim Centrum Ekologii i Hydrologii.

Wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia w przyszłości ekstremalnych pożarów w skali lat 2023–2024 można zminimalizować poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Postępowanie zgodnie ze scenariuszem niskiej emisji (SSP126) może ograniczyć przyszłe prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych pożarów.

Przewiduje się, że w zachodniej Amazonii częstotliwość wydarzeń takich jak lata 2023–2024 w 2100 r. nie będzie większa niż w bieżącej dekadzie, przy założeniu scenariusza niskich emisji. W Kanadzie przyszły wzrost częstotliwości ekstremalnych pożarów zmniejszono z sześciokrotnie do dwukrotnie, podczas gdy w Grecji wzrost ograniczono do 30%.

„Bez względu na scenariusz emisji, ryzyko ekstremalnych pożarów w Kanadzie wzrośnie, co podkreśla, że ​​społeczeństwo musi nie tylko ograniczyć emisje, ale także dostosować się do zmieniającego się ryzyka pożarów” – stwierdził dr Kelley.

„Projekcje te podkreślają pilną potrzebę szybkiego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zarządzania roślinnością, aby zmniejszyć ryzyko i wpływ coraz dotkliwszych pożarów na społeczeństwo i ekosystemy”.

Rozwikłanie przyczyn ekstremalnych pożarów

Pożarem steruje kilka czynników, w tym warunki pogodowe pod wpływem zmiany klimatu, gęstość roślinności w krajobrazie, na którą wpływa klimat i zarządzanie gruntami, oraz możliwości zapłonu pod wpływem ludzi i wyładowań atmosferycznych.

Rozróżnienie wpływu tych czynników może być skomplikowane, ale w raporcie wykorzystano najnowocześniejsze modele pożarów, aby ujawnić wpływ różnych czynników na ekstremalną aktywność pożarową.

Z raportu wynika, że ​​obszar spalony przez pożary w Kanadzie i Grecji byłby prawdopodobnie większy, gdyby krajobraz nie został zmieniony przez ludzi. Wszystkie rodzaje działalności, takie jak rolnictwo, leśnictwo i wysiłki związane z zarządzaniem pożarami, wpływają na krajobraz i mogą zmniejszyć gęstość roślinności.

Ponadto strażacy pomagają również ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru, gasząc aktywne pożary. Kiedy pożary spotykają się z obszarami o rzadkiej roślinności lub z bardziej agresywną strategią gaszenia pożarów, może im zabraknąć paliwa lub zostać opanowane.

„W Kanadzie i Grecji połączenie ostrej pogody związanej z pożarami i dużej ilości suchej roślinności wzmocniło się wzajemnie, powodując znaczny wzrost liczby i zasięgu pożarów w zeszłym roku” – powiedziała dr Francesca Di Giuseppe, starszy naukowiec w ECMWF.

Dodała: „Ale nasza analiza pokazuje również, że czynniki takie jak tłumienie i fragmentacja krajobrazu związane z działalnością człowieka prawdopodobnie odegrały ważną rolę w ograniczeniu ostatecznego zasięgu spalonych obszarów.

„W najbardziej ekstremalnych zdarzeniach, które przeanalizowaliśmy, ważną rolę odegrały ludzkie praktyki. Ustaliliśmy jednak, że o ostatecznym zasięgu tych pożarów zadecydowało równoczesne wystąpienie wielu przewidywalnych czynników – głównie pogody, obfitości paliwa i wilgoci – a nie bezpośrednie działanie człowieka. wpływ.”

W raporcie stwierdzono, że działalność człowieka zwiększyła zasięg pożarów w zachodniej Amazonii w 2023 r. W tym regionie rozwój rolnictwa spowodował powszechne wylesianie i degradację lasów. To sprawia, że ​​lasy są bardziej podatne na pożary w okresach suszy i pożarów, co wzmacnia skutki zmiany klimatu.

W latach 2023–2024 czwarte najpotężniejsze w historii zjawisko El Niño spowodowało przedłużającą się suszę i falę upałów w Ameryce Południowej. Ta naturalna cecha klimatu Ziemi zwiększa temperaturę i zmniejsza opady w Amazonii co trzy do ośmiu lat, ale w coraz większym stopniu nakłada się na to wyższe temperatury ze względu na zmiany klimatyczne.

„W wielu lasach tropikalnych, takich jak Amazonia, wylesianie i rozwój rolnictwa zaostrzyły wpływ zmian klimatycznych na ryzyko pożarów, przez co te ważne ekosystemy stały się bardziej bezbronne” – stwierdził dr Burton.

Spojrzenie na sezon pożarowy 2024–2025

Prognozowanie ryzyka pożaru to rozwijający się obszar badań, a systemy wczesnego ostrzegania zostały już zbudowane w oparciu wyłącznie o czynniki pogodowe. Na przykład w Kanadzie prognozowano pogodę z ekstremalnymi pożarami z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, co umożliwiło wczesne wskazanie wysokiego potencjału pożarowego w 2023 r. Okres przewidywalności wydarzeń w Grecji i Amazonii był krótszy.

Prognozy na sezon 2024–2025 wskazywały na utrzymujące się ponadprzeciętne prawdopodobieństwo wystąpienia pożarów – gorących, suchych i wietrznych warunków – w niektórych częściach Ameryki Północnej i Południowej, co stwarzało korzystne warunki do pożarów w Kalifornii, Albercie, Kolumbii Brytyjskiej i w brazylijskim Pantanalu w czerwcu i lipcu.

Dr Di Giuseppe powiedział: „Nie jesteśmy szczególnie zaskoczeni niektórymi niedawnymi pożarami, o których słyszeliśmy w wiadomościach, ponieważ w niektórych częściach Ameryki Północnej i Południowej przewidywano ponadprzeciętną pogodę związaną z pożarami. Jednakże rozległe pożary w Arktyce, których byliśmy ostatnio świadkami, zaskoczyliśmy nas – warto się temu przyjrzeć w następnym raporcie.”

Więcej informacji:
Raport o stanie pożarów w latach 2023–24, Dane naukowe dotyczące systemu Ziemi (2024). DOI: 10.5194/essd-16-3601-2024

Interaktywny Atlas i wykresy szeregów czasowych przedstawiające ekstremalne pożary w sezonie pożarowym 2023–2024: www.uea.ac.uk/climate/climate-… a/state-of-wildfires

Dostarczone przez Uniwersytet Anglii Wschodniej


Cytat: Zmiana klimatu zwiększyła ryzyko wystąpienia bezprecedensowych pożarów w latach 2023–2024, twierdzą naukowcy (2024, 13 sierpnia) pobrano 14 sierpnia 2024 r. z https://phys.org/news/2024-08-climate-odds-unprecedented-wildfires-scientists .html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy