Strona główna Polityka Pozew atakuje zakaz mięsa hodowanego w laboratorium na Florydzie jako niezgodny z...

Pozew atakuje zakaz mięsa hodowanego w laboratorium na Florydzie jako niezgodny z konstytucją

54
0


Zakaz sprzedaży mięsa hodowlanego na Florydzie jest kwestionowany w sądzie federalnym w pozwie złożonym wczoraj. Sprawę wnoszą firma Upside Foods zajmująca się hodowlą mięsa uprawnego oraz Institute of Justice (IJ), kancelaria prawnicza non-profit działająca w interesie publicznym.

Gubernator Florydy Ron DeSantis podpisał 1 maja ustawę zakazującą sprzedaży mięsa hodowlanego na Florydzie, a ustawa weszła w życie 1 lipca. Alabama przyjęła podobną ustawę zakazującą hodowli mięsa, która wejdzie w życie 1 października.

Sprawa wniesiona przez Upside Foods i IJ dowodzi, że zakaz wydany na Florydzie jest niezgodny z konstytucją z trzech różnych powodów. Po pierwsze, twierdzą, że zakaz narusza Klauzula supremacji co daje pierwszeństwo prawu federalnemu przed prawem stanowym w niektórych przypadkach. Sprawa sądowa dowodzi, że zakaz z Florydy narusza dwa różne przepisy federalnej ustawy o kontroli mięsa i ustawy o kontroli produktów drobiowych.

Legalne skarga zarzuca także, że zakaz narusza art Klauzula handlowaktóra daje Kongresowi USA wyłączne uprawnienia do regulowania handlu międzystanowego. IJ argumentuje, że Klauzula Handlowa ogranicza stanom uchwalanie przepisów, które w nadmierny sposób ograniczają handel międzystanowy oraz że zakaz nałożony na Florydę w jego obecnej formie skutkuje dyskryminacją.

„Prawo stanu Floryda nie ma nic wspólnego z ochroną zdrowia i bezpieczeństwa” – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej starszy prawnik IJ Paul Sherman. „To przejrzysty przykład protekcjonizmu gospodarczego”.

Sherman powiedziała, że ​​Upside Foods i IJ również złożą wniosek o wstępny nakaz, który umożliwiłby firmie sprzedaż mięsa hodowlanego na Florydzie do czasu zakończenia postępowania prawnego. W skardze podano, że Upside planował dystrybucję swojego kurczaka hodowlanego w Art Basel w Miami na początku grudnia 2024 r. Firma zaprotestowała przeciwko zakazowi z Florydy, organizując degustację kurczaka w Miami 27 czerwca, na krótko przed wejściem zakazu w życie.

Sherman powiedział, że zakaz w Alabamie również „jest nam na celowniku”, ale IJ obrał za cel prawo Florydy, które weszło w życie przed wprowadzeniem zakazu w Alabamie. „Mamy nadzieję, że uda nam się szybko uzyskać orzeczenie [in Florida] wydał tam wstępny nakaz” i wykorzystał to jako precedens do zakwestionowania zakazu w Alabamie – powiedział.

Pozew został z zadowoleniem przyjęty przez Good Food Institute (GFI), organizację non-profit skupiającą się na opracowywaniu alternatywnych białek i która pełni funkcję konsula-konsultanta w tej sprawie. „Konsumenci powinni decydować, jaki rodzaj mięsa chcą kupować i nakarmić swoje rodziny, a nie politycy. Celem tego pozwu jest ochrona tych praw konsumentów, a także praw firm do konkurowania na uczciwym i otwartym rynku” – stwierdziła w przesłanym e-mailem oświadczeniu Laura Braden, dyrektor ds. regulacyjnych GFI.

komisarz ds. rolnictwa na Florydzie Wilton Simpson chwalony projekt ustawy zakazującej hodowli mięsa w celu ochrony państwowego przemysłu rolnego przed nowymi sposobami wytwarzania mięsa. „Musimy chronić naszych niesamowitych rolników i integralność amerykańskiego rolnictwa. Mięso hodowane w laboratorium to haniebna próba podważenia naszych dumnych tradycji i dobrobytu oraz stoi w bezpośredniej sprzeczności z autentycznym rolnictwem” – stwierdził podpisując ustawę.

Jednak na konferencji prasowej dyrektor generalna Upside Food, Uma Valeti, argumentowała, że ​​mięso hodowlane należy postrzegać jako uzupełnienie, a nie zamiennik konwencjonalnej hodowli zwierząt. Powiedział, że przyglądanie się, jak legislatura Florydy uchwala ustawę zakazującą jego kurczaków, „miał wrażenie, jakby oglądał klub oldboyów”, składający się z legislatur chroniących zasiedziały przemysł przed nową technologią.

Zaktualizowano 8-15-2024, 00:00 czasu BST: Zaktualizowano szczegóły obszarów zainteresowań Instytutu Dobrej Żywności.



Link źródłowy