Strona główna nauka/tech Zmiana wyborów konsumentów żywności może pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych

Zmiana wyborów konsumentów żywności może pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych

32
0


fasola australijska

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Z nowego badania wynika, że ​​powodujące ocieplenie planety emisje gazów cieplarnianych powiązane z globalnymi łańcuchami dostaw żywności, spowodowane dietą, mogą spaść o 17%, jeśli ludzie zmienią swoje wybory żywieniowe na diety bardziej roślinne.

Naukowcy uważają, że obecnie 56,9% światowej populacji nadmiernie spożywających żywność pozwoliłoby zaoszczędzić 32,4% globalnych emisji z diety, zmieniając dietę na dietę prozdrowotną dla planety zaproponowaną przez Komisję EAT-Lancet.

Publikując swoje ustalenia dzisiaj w Natura Zmiany Klimatumiędzynarodowa grupa badaczy zauważa, że ​​przejście na dietę zapewniającą zdrowie planety zrównoważyłoby 15,4% wzrost globalnych emisji gazów cieplarnianych z pożywienia powodowanych obecnie przez populacje niedostatecznie konsumujące (43,1% światowej populacji) przechodzące na zdrowszą dietę.

W poszczególnych krajach grupy konsumentów o wyższych wydatkach powodują na ogół większe emisje z diety ze względu na większe spożycie czerwonego mięsa i nabiału. To badanie pokazuje, że zamożne kraje stosują diety wysokoemisyjne, ale wykazują stosunkowo niższy poziom nierówności, podczas gdy wiele biednych krajów ma zazwyczaj diety o niższej emisji, ale wyższy poziom nierówności.

Autorka do korespondencji, dr Yuli Shan z Uniwersytetu w Birmingham, skomentowała: „W porównaniu z produktami pochodzenia roślinnego, produkty pochodzenia zwierzęcego wykazują większy potencjał redukcji emisji. Powinniśmy starać się ograniczyć nadmierną konsumpcję produktów generujących duże ilości emisji w zamożnych krajach. krajach, takich jak wołowina w Australii i USA, zwłaszcza dla zamożnych grup konsumentów, które nadmiernie konsumują, co pomogłoby osiągnąć znaczące korzyści zdrowotne i klimatyczne”.

Naukowcy twierdzą, że wprowadzenie zachęt, takich jak ustalanie cen emisji dwutlenku węgla, oznakowanie ekologiczne i zwiększanie dostępności produktów o mniejszej emisji gazów cieplarnianych, takich jak żywność wegetariańska, może zachęcić konsumentów do wprowadzenia zmian w diecie.

Dobrze zaprojektowane środowisko żywnościowe może zmienić wzorce żywieniowe mieszkańców, a równoległy rozwój planowania przestrzennego i infrastruktury miejskiej może pomóc w zmniejszeniu barier czasowych i finansowych powstrzymujących ludzi przed przyjęciem zdrowszej diety.

Eksperci zauważają jednak, że w krajach takich jak Mongolia, gdzie dieta w dużym stopniu opiera się na czerwonym mięsie i produktach mlecznych ze względu na tradycyjny koczowniczy tryb życia, zmiany diety mogą nie być wykonalne, ale istnieje potrzeba poprawy krajowej edukacji żywieniowej.

Autor do korespondencji, profesor Klaus Hubacek z Uniwersytetu w Groningen, stwierdził: „Kraje o niskich dochodach stoją przed większymi wyzwaniami w zakresie wprowadzenia zdrowszej diety, przy czym ponad 1,5 miliarda populacji o niskich dochodach na całym świecie nie jest w stanie pozwolić sobie na pokrycie kosztów diety zapewniającej zdrowie planety. zmiany wymagają zwiększonego spożycia żywności, jednak Afryka Subsaharyjska, a także Azja Południowa i Południowo-Wschodnia od dziesięcioleci doświadczają stagnacji wydajności produkcji rolnej i nie mogą produkować ani pozwolić sobie na import wymaganej żywności.

„Wydajność rolnictwa musi wzrosnąć dzięki różnym środkom, takim jak techniki gospodarowania uprawami i glebą oraz wprowadzanie wysokowydajnych odmian roślin”.

Naukowcy zauważają, że biedne populacje często wybierają tańszą, bardziej kaloryczną żywność o mniejszych wartościach odżywczych. Wysokie koszty i niska przystępność cenowa pozostają największymi barierami dla tych osób w wyborze zdrowszej diety, co oznacza, że ​​wysiłki polityczne muszą skupiać się na zwiększaniu przystępności cenowej i dostępności żywności, szczególnie dla grup o niższych wydatkach.

W badaniu ocenia się nierówny rozkład emisji z żywnością (w tym emisji związanych z użytkowaniem gruntów i poza gospodarstwami rolnymi) ze 140 produktów spożywczych w 139 krajach lub obszarach, obejmujących 95% światowej populacji. Odkrywa zakres nierówności w zakresie emisji gazów cieplarnianych z diety w poszczególnych krajach na podstawie szczegółowych danych dotyczących wydatków.

Pierwszy autor, Yanxian Li, doktorant. studentka na Uniwersytecie w Groningen dodała: „Celem scenariusza zmiany diety jest ocena potencjalnych konsekwencji ograniczenia emisji z systemu żywnościowego wynikających ze zmiany wyborów konsumentów zamiast zmuszania wszystkich do stosowania tej samej diety”.

Jeśli chcemy podążać drogą „od mięsa do roślin”, skład światowej produkcji żywności musiałby się znacznie zmienić, aby dostosować się do znacznych zmian w popycie.

Zmiany w diecie wymagałyby zmniejszenia globalnej podaży (pod względem kaloryczności) czerwonego mięsa o 81%, wszystkich cukrów o 72%, bulw o 76% i zbóż o 50%, podczas gdy podaż roślin strączkowych i orzechów wzrosła o 438%, dodał. tłuszcze o 62%, a warzywa i owoce o 28%

Zmieniony popyt na żywność może powodować wahania cen produktów rolnych i gruntów na rynkach światowych, wywołując skutki uboczne między różnymi kategoriami żywności lub na inne sektory nieżywnościowe – takie jak stymulowanie produkcji biopaliw – i częściowo kompensując korzyści wynikające ze zmiany diety.

Więcej informacji:
Ograniczanie wpływu zmian klimatycznych na światowy system żywnościowy poprzez zmiany diety, Natura Zmiany Klimatu (2024).

Dostarczone przez Uniwersytet w Birmingham


Cytat: Zmiana wyborów konsumentów żywności może pomóc w ograniczeniu gazów cieplarnianych (2024, 13 sierpnia), pobrano 13 sierpnia 2024 z https://phys.org/news/2024-08-food-consumers-choices-greenhouse-gases.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy