Strona główna nauka/tech Odkrywanie „galaktyki pierścieniowej”, która przekracza oczekiwania

Odkrywanie „galaktyki pierścieniowej”, która przekracza oczekiwania

31
0


Galaktyka Spiralna z poprzeczką MCG+07-07-072

MCG+07-07-072, galaktyka spiralna z poprzeczką w Gromadzie Perseusza, została wyróżniona na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ze względu na swoje pierścieniowe ramiona spiralne. Źródło: ESA/Hubble i NASA, I. Chilingarian

W Gromadzie Perseusza leży galaktyka MCG+07-07-072, spirala z poprzeczką o niezwykłej, niemal okrągłej strukturze. Jej klasyfikacja jako galaktyki SBc(r) ujawnia złożoność form galaktycznych.

Temat tego hipnotyzującego okólnika Kosmiczny Teleskop Hubble’a Zdjęcie znajduje się w Gromadzie Perseusza, znanej również jako Abell 426, 320 milionów lat świetlnych od Ziemi. To galaktyka spiralna z poprzeczką znana jako MCG+07-07-072, widoczna tutaj pośród szeregu gwiazd fotobombujących, które znajdują się znacznie bliżej Ziemi niż jest w rzeczywistości.

Unikalne struktury w galaktykach spiralnych

MCG+07-07-072 ma dość nietypowy kształt jak na galaktykę spiralną, z cienkimi ramionami wyłaniającymi się z końców jej rdzenia z poprzeczką, rysującymi niemal okrąg wokół dysku. Jest ona klasyfikowana, stosując typowe rozszerzenie podstawowego schematu Hubble’a, jako galaktyka SBc(r): litera c oznacza, że ​​jej dwa ramiona spiralne są luźno nawinięte, a każde z nich wykonuje jedynie pół obrotu wokół galaktyki, a (r) dotyczy pierścieniowej struktury, którą tworzą. Pierścienie w galaktykach występują w wielu formach, od zwyczajnie niezwykłych po rzadkie i ważne astrofizycznie!

Zróżnicowane formy galaktyczne: galaktyki soczewkowe i pierścieniowe

Galaktyki soczewkowate to typ znajdujący się pomiędzy galaktykami eliptycznymi i spiralnymi. W przeciwieństwie do galaktyk eliptycznych mają duży dysk, ale brakuje im ramion spiralnych. Soczewkowate oznacza soczewkowate, a galaktyki te często mają pierścieniowe kształty w swoich dyskach.

Tymczasem klasyfikacja „galaktyki pierścieniowej” jest zarezerwowana dla osobliwych galaktyk z okrągłym pierścieniem gazu i formacją gwiazd, przypominających wyglądem ramiona spiralne, ale całkowicie oddzielonych od jądra galaktycznego — lub nawet bez widocznego jądra! Uważa się, że powstają w wyniku zderzeń galaktycznych.

Wreszcie istnieją słynne soczewki grawitacyjne, w przypadku których pierścień jest w rzeczywistości zniekształconym obrazem odległej galaktyki tła, utworzonej przez galaktykę „soczewkową” zaginającą wokół siebie światło. Obrazy w kształcie pierścieni, zwane pierścieniami Einsteina, powstają tylko wtedy, gdy galaktyki soczewkujące i fotografowane są idealnie wyrównane.





Link źródłowy