Strona główna nauka/tech Celem nowego modelu jest przewidywanie zachowania przepływu gruzu po pożarze przed wystąpieniem...

Celem nowego modelu jest przewidywanie zachowania przepływu gruzu po pożarze przed wystąpieniem pożaru

57
0


Nowe badanie przewiduje przepływ gruzu po pożarze

Osuwiska często występują bez ostrzeżenia. Naukowcy z Los Alamos pracują nad udoskonaleniem technologii przewidywania, aby poprawić bezpieczeństwo zarówno społeczności, jak i ekosystemów. Źródło: Luke McGuire

Nowe badania przeprowadzone przez zespół z Los Alamos National Laboratory poprawiają możliwości przewidywania osuwisk, dzięki czemu symulacje są szybsze i dokładniejsze, co z kolei poprawia bezpieczeństwo społeczności zagrożonych zmyciem infrastruktury.

Badanie jest opublikowany w dzienniku Przyszłość Ziemi.

„Obecne metody przewidywania, gdzie i w jaki sposób nastąpi przepływ gruzu po pożarze, nie są stosowane wystarczająco często, głównie dlatego, że zajmują dużo czasu i wiążą się z wieloma niepewnościami” – powiedział korespondent Tao Liu, naukowiec z Instytutu Ziemi i Środowiska Wydział Nauk w Los Alamos. „Nasze badanie proponuje nowe podejście wykorzystujące model do przewidywania zachowania przepływu gruzu przed wystąpieniem pożaru”.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że po opanowaniu pożaru niebezpieczeństwo minęło. Czasami jednak problemy dopiero się zaczynają. Przepływy gruzu po pożarze (PFDF) mają miejsce podczas pożaru lub wkrótce po nim. Wiążą się one ze zniszczeniem ognia i często pojawiają się bez ostrzeżenia. Klęski żywiołowe są wysoce nieprzewidywalne i pojawiają się bardzo nagle, co czyni je jeszcze bardziej niebezpiecznymi. Tysiące ludzi umiera każdego roku w wyniku osunięć ziemi.

Płonący pożar nie tylko ogranicza infiltrację gleby, ale także rozrywa ustalony system korzeniowy i destabilizuje glebę, torując drogę ulewnym deszczom powodującym osuwiska. W przeszłości powodowało to nieoczekiwaną drugą falę zniszczeń zarówno w środowisku naturalnym, jak i zabudowanym. To nowe badanie będzie miało pozytywny wpływ na bezpieczeństwo krajowe i globalne, ponieważ tego rodzaju klęski żywiołowe mogą niszczyć domy, szkodzić infrastrukturze publicznej i zakłócać gospodarkę.

Nowe badanie przewiduje przepływ gruzu po pożarze

(a) Lokalizacja obszarów badawczych w Arizonie; b) zlewiska Copeland i zlewiska Fort Valley na zboczach San Francisco Peaks w północnej Arizonie; (c) Mapa obszaru Copeland obejmująca dwa obszary zlewni wód górnych i strefę zalewową spływu gruzu Copeland; (d) Mapa zlewni Fort Valley i wachlarza aluwialnego.

W badaniu autorzy stworzyli probabilistyczną ocenę zalania PFDF i przeszkolili model na danych zebranych po pożarze rurociągu w 2022 r. w północnej Arizonie. Wykorzystali 10 000 zoptymalizowanych wystąpień parametrów, aby lepiej określić czynniki wskazujące, że PFDF jest prawdopodobny.

Określając prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia takiego jak osunięcie się ziemi po pożarze, zanim pożar w ogóle się rozpocznie, naukowcy i zainteresowane strony mają czas na podjęcie działań zapobiegawczych w celu ochrony społeczności i ekosystemów znajdujących się w jego następstwie. Środki takie jak zwiększenie roślinności okrywowej, kanałów wodnych i murów oporowych mogą pomóc w ochronie stabilności po pożarze ziemi.

„Ta praca nie tylko pozwala nam lepiej przygotować się na przepływ gruzu po pożarze, ale także dostarcza wskazówek, jak korzystać z tych modeli w przyszłych ocenach zagrożeń” – powiedział Liu.

Więcej informacji:
Tao Liu i in., A Prefire Approach for Probabilistic Assessments of Postfire Inundation-Flow Inundation, Przyszłość Ziemi (2024). DOI: 10.1029/2023EF004318

Dostarczone przez Narodowe Laboratorium w Los Alamos


Cytat: Nowe ramy modelu mają na celu przewidywanie zachowania przepływu gruzu po pożarze przed wystąpieniem pożaru (2024, 12 sierpnia), pobrano 13 sierpnia 2024 z https://phys.org/news/2024-08-framework-aims-postfire-debris-behavior. HTML

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy