Strona główna zdrowie Brzydka prawda: badania wykazały, że mniej atrakcyjni ludzie żyją krócej niż ci,...

Brzydka prawda: badania wykazały, że mniej atrakcyjni ludzie żyją krócej niż ci, których uważa się za lepiej wyglądających

68
0


Może się to wydawać niesprawiedliwe, ale bycie nieatrakcyjnym może oznaczać, że umrzesz młodziej niż twoi przystojni rówieśnicy.

W rzeczywistości „brzydcy” mężczyźni żyją średnio prawie o rok krócej niż ci, których uważano za przystojnych.

Według amerykańskich badań nieatrakcyjne kobiety umierają średnio dwa lata wcześniej niż te, które mają więcej szczęścia pod względem wyglądu badanie opublikowane w „Naukach Społecznych i Medycynie”.

Naukowcy z Arizona State University i University of Texas w Austin przeanalizowali dane z długotrwałego badania, w którym wzięło udział ponad 8300 uczniów szkół średnich w stanie Wisconsin od 1957 r. do ich starości lub śmierci w 2022 r.

Oprócz danych dotyczących zdrowia przez cały okres życia badacze zebrali także zdjęcia z rocznika i zlecili niezależnym arbitrom ocenę ich atrakcyjności.

Prawdopodobieństwo śmierci w przypadku osób z dolnego sekstyla pod względem atrakcyjności było o 16,8 procent większe w porównaniu z osobami z czterech środkowych rankingów

Prawdopodobieństwo śmierci w przypadku osób z dolnego sekstyla pod względem atrakcyjności było o 16,8 procent większe w porównaniu z osobami z czterech środkowych rankingów

Wygląd uczestników podzielono następnie na sześć kategorii, od najbardziej do najmniej atrakcyjnej.

Korzystając z Krajowego Wskaźnika Śmierci, badacze porównali także zgony, które miały miejsce w grupie do 2022 r. i odkryli, że prawie połowa próbki zmarła do końca okresu obserwacji.

Prawdopodobieństwo śmierci w przypadku osób znajdujących się na dole w sześciu kategoriach atrakcyjności było o 16,8 procent większe niż w przypadku osób znajdujących się w czterech środkowych rankingach.

Różnica współczynnika umieralności pomiędzy czterema środkowymi rankingami a tymi, które uzyskały najwyższe oceny pod względem atrakcyjności, nie była znacząca.

„Niewiele wiadomo na temat związku między atrakcyjnością twarzy a długowiecznością” – piszą w opublikowanym artykule socjolog Connor Sheehan z Arizona State University i ekonomista Daniel Hamermesh z University of Texas w Austin.

„Jednak atrakcyjność może świadczyć o podstawowym zdrowiu i systematycznie nadaje strukturę kluczowym procesom stratyfikacji społecznej”.

„Ogólnie rzecz biorąc, odkryliśmy, że w przypadku osób, których atrakcyjność twarzy została oceniona w najmniej atrakcyjnym sekstylu, ryzyko śmiertelności w ciągu życia było wyższe w porównaniu z osobami ocenionymi jako średnie lub wysokie” – piszą autorzy badania.

„Co ważne, stwierdziliśmy niewielką przewagę w zakresie długowieczności w przypadku osób charakteryzujących się wysokim poziomem atrakcyjności w stosunku do średniej”.

Chociaż nie wykazano, że atrakcyjność wpływa bezpośrednio na długowieczność, może mieć wpływ – na przykład lepiej wyglądający ludzie mogą być zdrowsi – wyjaśniła dr Sheehan w wywiadzie dla Arizona State University.

Powiedział: „Atrakcyjność może bezpośrednio wpływać na długowieczność, ponieważ obszerne badania wykazały, że atrakcyjność ma podłoże genetyczne”.

Dodaje jednak, że jak wykazały rozmowy w mediach społecznościowych na temat „dość przywilejów”, bardziej atrakcyjne osoby są lepiej traktowane w codziennych interakcjach.

Istnieją również szeroko zakrojone nauki społeczne, które pokazują, że bardziej atrakcyjni ludzie zarabiają więcej, są lepiej traktowani przez nauczycieli, rzadziej popełniają przestępstwa, a gdy to robią, otrzymują lżejsze wyroki – dodaje dr Sheehan.

Dr Hamermesh zgadza się, że chociaż możliwe jest, że nieatrakcyjne twarze są sygnałem, że ludzie są już mniej zdrowi, np. twarze symetryczne wskazują na ludzi, którzy są w stanie lepiej walczyć z chorobami, bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem są skutki społeczne.

Zasugerował, że jeśli różnica jest spowodowana uprzedzeniami społecznymi, wyniki mogą się zmienić.

„Gdyby z biegiem czasu ludzie nie zwracali tak dużej uwagi na wygląd w życiu codziennym, jestem pewien, że za 100 lat nie zauważylibyśmy tych różnic w długowieczności” – powiedział „The Times”.



Link źródłowy