Strona główna nauka/tech Jak gorący był lipiec 2024 r.? NASA pokazuje, że Ziemia właśnie ustanowiła...

Jak gorący był lipiec 2024 r.? NASA pokazuje, że Ziemia właśnie ustanowiła upalny rekord!

29
0


Ziemia w ogniu Globalne ocieplenie Zmiany klimatyczne

22 lipca 2024 r. był najgorętszym dniem na Ziemi, jaki kiedykolwiek zarejestrowano, co oznacza niepokojący trend rosnących globalnych temperatur obserwowany i analizowany przez satelity NASA. Źródło: SciTechDaily.com

22 lipca 2024 r. na Ziemi był najgorętszy dzień w historii, co stanowi kamień milowy w serii bezprecedensowo wysokich temperatur odnotowanych przez NASA.

To wydarzenie jest wyraźnym wskaźnikiem trwającego trendu globalnego ocieplenia, napędzanego głównie działalnością człowieka, taką jak emisja gazów cieplarnianych. NASA, wykorzystując szeroką gamę satelitów obserwujących Ziemię, odgrywa kluczową rolę w śledzeniu tych zmian i pomaganiu społecznościom w przystosowaniu się do rosnących temperatur.

Rekordowe globalne fale upałów

Według analizy NASA obejmującej globalne dzienne temperatury, 22 lipca 2024 r. był najgorętszym dniem w historii. Dni 21 i 23 lipca br. również przekroczyły poprzedni rekord dzienny, ustanowiony w lipcu 2023 r. Te rekordowe temperatury wpisują się w długoterminowy trend ocieplenia napędzany działalnością człowieka, przede wszystkim emisją gazów cieplarnianych. W ramach swojej misji poszerzania naszej wiedzy o Ziemi NASA gromadzi krytyczne, długoterminowe obserwacje naszej zmieniającej się planety.

Globalna dzienna temperatura NASA 1980 2024

Kolorem białym pokazano średnie dzienne wartości temperatury globalnej z MERRA-2 za lata 1980-2022, kolorem różowym wartości za rok 2023, a kolorem czerwonym od 2024 do czerwca. Dzienne wartości temperatury globalnej od 1 lipca do 23 lipca 2024 r. z GEOS-FP pokazano w kolorze fioletowym. Źródło: NASA/Globalne Biuro Modelowania i Asymilacji/Peter Jacobs

Wysiłki monitorujące NASA i wpływ na społeczność

„W roku, który był najgorętszy w historii, ostatnie dwa tygodnie były szczególnie brutalne” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Dzięki ponad dwudziestu satelitom obserwującym Ziemię i danym z ponad 60 lat NASA dostarcza krytyczne analizy dotyczące tego, jak zmienia się nasza planeta oraz jak lokalne społeczności mogą się przygotować, dostosować i zachować bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią wysiłków administracji Bidena-Harrisa na rzecz ochrony społeczności przed ekstremalnymi upałami”.

To wstępne ustalenie wynika z analiz danych z systemów Modern-Era Retrospective Analysis for Research and Applications, Version 2 (MERRA-2) oraz systemów Forward Processing Systemu Obserwacji Ziemi Goddard (GEOS-FP), które łączą miliony globalnych obserwacji z instrumentów na lądzie, morze, powietrze i satelity przy użyciu modeli atmosferycznych. GEOS-FP zapewnia szybkie dane pogodowe w czasie niemal rzeczywistym, natomiast ponowna analiza klimatu MERRA-2 trwa dłużej, ale zapewnia wykorzystanie obserwacji najwyższej jakości. Modelami tymi zarządza Globalne Biuro Modelowania i Asymilacji (GMAO) w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland.

Kontynuacja trendu ocieplenia

Kolorem białym pokazano średnie wartości dziennej temperatury globalnej z MERRA-2 za lata 1980-2022, kolorem różowym wartości za rok 2023, a kolorem czerwonym od 2024 do czerwca. Dzienne wartości globalnej temperatury od 1 do 23 lipca 2024 r. z GEOS-FP pokazano na fioletowo. Wyniki zgadzają się z niezależną analizą przeprowadzoną w ramach unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Chociaż analizy wykazują niewielkie różnice, wykazują szeroką zgodność co do zmian temperatury w czasie i w najgorętsze dni.

Poniżej najnowsze dzienne rekordy temperatury 13 miesięcy kolejnych miesięcznych zapisów temperatury– twierdzą naukowcy z Instytutu Studiów Kosmicznych im. Goddarda w Nowym Jorku. Ich analiza opierała się na GISTEMP rekord, który wykorzystuje wyłącznie dane instrumentalne powierzchni i zapewnia długoterminowy obraz zmian globalnych temperatur w rozdzielczości miesięcznej i rocznej, począwszy od końca XIX wieku.





Link źródłowy