Strona główna nauka/tech Według nowego badania przestrzeganie tego rodzaju diety może spowolnić starzenie biologiczne

Według nowego badania przestrzeganie tego rodzaju diety może spowolnić starzenie biologiczne

30
0


Energia Witalność Zdrowie człowieka Długość życia

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco odkryli związek między dietą bogatą w witaminy i niską zawartością dodatku cukru a młodszym wiekiem biologicznym na poziomie komórkowym, co określono za pomocą testu „zegara epigenetycznego”. Podczas gdy wysokie spożycie cukru powiązano z przyspieszonym starzeniem biologicznym, przestrzeganie diet bogatych w składniki odżywcze, zwłaszcza diety śródziemnomorskiej, wiązało się ze znacznie niższym wiekiem epigenetycznym, co wskazuje na negatywny wpływ cukru na długowieczność komórek.

Naukowcy odkryli, że diety bogate w niezbędne składniki odżywcze i ubogie w dodane cukry mogą spowolnić starzenie się komórek, co wykazały pomiary „zegara epigenetycznego”. Wysokie spożycie cukru przyspiesza jednak starzenie biologiczne, co podkreśla znaczenie diety bogatej w składniki odżywcze dla długowieczności.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco odkryli związek pomiędzy przestrzeganiem diety bogatej w składniki odżywcze, szczególnie tej o niskiej zawartości dodatku cukru, a utrzymaniem młodszego wieku biologicznego na poziomie komórkowym.

Przyjrzeli się, jak trzy różne miary zdrowego odżywiania wpływają na „zegar epigenetyczny” – test biochemiczny, który może przybliżyć zarówno stan zdrowia, jak i długość życia – i odkryli, że im lepiej ludzie jedli, tym młodziej wyglądały ich komórki. Nawet jeśli ludzie stosowali zdrową dietę, każdy gram dodanego cukru wiązał się ze wzrostem ich wieku epigenetycznego.

„Przebadane przez nas diety są zgodne z istniejącymi zaleceniami dotyczącymi zapobiegania chorobom i promowania zdrowia, a także podkreślają w szczególności siłę przeciwutleniających i przeciwzapalnych składników odżywczych” – powiedziała dr Dorothy Chiu, doktorantka w Centrum Integracyjnego Zdrowia i Zdrowia UCSF Osher pierwszy autor badania, które ukazało się 29 lipca w Sieć JAMA otwarta. „Z punktu widzenia medycyny stylu życia, obserwacja, jak przestrzeganie tych zaleceń może promować młodszy wiek komórkowy w porównaniu z wiekiem chronologicznym, dodaje sił”.

Badanie jest jednym z pierwszych, które wykazało związek między dodatkiem cukru a starzeniem epigenetycznym, i pierwszym, które zbadało ten związek na heterogenicznej grupie kobiet – zarówno czarnych, jak i białych – w wieku średnim. Większość badań na ten temat objęła starszych białych uczestników.

Badanie pomaga pogłębić naszą wiedzę na temat tego, dlaczego cukier jest tak szkodliwy dla zdrowia, dodała współautorka badania, dr Elissa Epel, profesor UCSF na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych.

„Wiedzieliśmy, że wysoki poziom dodanych cukrów wiąże się z gorszym metabolizmem i wczesnymi chorobami, prawdopodobnie bardziej niż jakikolwiek inny czynnik dietetyczny” – stwierdził Epel. „Teraz wiemy, że u podstaw tej zależności leży przyspieszone starzenie epigenetyczne i jest to prawdopodobnie jeden z wielu sposobów, w jaki nadmierne spożycie cukru ogranicza zdrową długowieczność”.

Kobiety biorące udział w badaniu zgłosiły, że spożywały średnio 61,5 grama dodatku cukru dziennie, choć zakres był duży: od 2,7 do 316 gramów dodatku cukru dziennie. Tabliczka mlecznej czekolady zawiera około 25 gramów dodatku cukru, a 12-uncjowa puszka coli zawiera około 39 gramów. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaleca, aby dorośli spożywali nie więcej niż 50 gramów dodatku cukru dziennie.

Podejście oparte na składnikach odżywczych

W badaniu przekrojowym naukowcy przeanalizowali dokumentację dotyczącą żywności 342 czarno-białych kobiet z Północnej Kalifornii, w średnim wieku 39 lat. Następnie porównali swoją dietę z pomiarami zegara epigenetycznego, które uzyskano z próbek śliny.

Naukowcy ocenili diety kobiet, aby porównać je z dietą śródziemnomorską bogatą w żywność przeciwzapalną i przeciwutleniającą, a następnie z dietą związaną z niższym ryzykiem chorób przewlekłych.

Na koniec ocenili dietę kobiet w oparciu o stworzony przez siebie miernik zwany „Epigenetycznym indeksem składników odżywczych (ENI)”, który opiera się na składnikach odżywczych (nie na żywności), które powiązano z procesami przeciwutleniającymi lub przeciwzapalnymi oraz DNA konserwacja i naprawa. Należą do nich witaminy A, C, B12 i E, kwas foliowy, selen, magnez, błonnik pokarmowy i izoflawony.

Przestrzeganie którejkolwiek z diet było istotnie powiązane z niższym wiekiem epigenetycznym, przy czym najsilniejszy związek miała dieta śródziemnomorska.

Naukowcy zbadali osobno spożycie cukru i odkryli, że spożywanie żywności z dodatkiem cukru wiązało się z przyspieszonym starzeniem biologicznym, nawet w przypadku stosowania zdrowej diety.

„Biorąc pod uwagę, że wzorce epigenetyczne wydają się odwracalne, może się zdarzyć, że wyeliminowanie 10 gramów dodatku cukru dziennie będzie równoznaczne z cofnięciem zegara biologicznego o 2,4 miesiąca, jeśli utrzyma się w miarę upływu czasu” – stwierdziła współautorka, dr Barbara Laraia, RD, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w programie Food, Nutrition and Population Health. „Skoncentrowanie się na żywności bogatej w kluczowe składniki odżywcze i o niskiej zawartości dodanych cukrów może być nowym sposobem na motywowanie ludzi do zdrowego odżywiania zapewniającego długowieczność”.

Odniesienie: „Niezbędne składniki odżywcze, spożycie cukru dodanego i wiek epigenetyczny u czarno-białych kobiet w średnim wieku: program epigenomiki społecznej NIMHD” autorstwa Dorothy T. Chiu, Elissa June Hamlat, Joshua Zhang, Elissa S. Epel i Barbara A. Laraia, 29 lipca 2024, Sieć JAMA otwarta.
DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.22749

Finansowanie: Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka Eunice Kennedy Shriver (R01HD073568); Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi (R56HL141878); Narodowy Instytut ds. Starzenia się (R56AG059677 i R01AG059677]; Fundacja Lisy Stone Pritzker; Krajowe Centrum Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego (T32AT0039970).





Link źródłowy