Strona główna nauka/tech Czy pigułki na lęki mają ciemną stronę? Badania ujawniają ryzyko demencji

Czy pigułki na lęki mają ciemną stronę? Badania ujawniają ryzyko demencji

77
0


Koncepcja zaburzenia stresu spowodowanego usterką mózgu

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Saint Louis pokazuje, że lęk zwiększa ryzyko demencji o 19% u seniorów, a benzodiazepiny zwiększają ryzyko o 28%, chociaż nie wpływają one na pacjentów z zaburzeniami lękowymi. Konieczne są dalsze badania, aby zbadać te powiązania.

Badania przeprowadzone w Szkole Medycznej Uniwersytetu Saint Louis podkreślają istotny związek między stanami lękowymi a zwiększonym ryzykiem demencji u seniorów, przy czym narażenie na benzodiazepiny dodatkowo zwiększa to ryzyko o 28%.

Badania przeprowadzone na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Saint Louis wykazały, że wśród pacjentów w wieku 65 lat i starszych rozpoznanie lęku było istotnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozpoznania demencji, a narażenie na benzodiazepiny wiązało się z 28% wzrostem ryzyka demencji. Jednakże, gdy benzodiazepiny przepisano pacjentom z zaburzeniami lękowymi, nie stwierdzono istotnego związku między tymi lekami a występowaniem demencji.

Badanie zatytułowane „Zaburzenia lękowe, przepisywanie benzodiazepin i otępienie incydentalne” opublikowano w czasopiśmie Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego.

Benzodiazepiny to grupa leków często stosowanych w celu uspokojenia nerwów i zmniejszenia lęku. Leki te działają poprzez spowolnienie aktywności mózgu, co pomaga uspokoić umysł i zrelaksować ciało. Niektóre z dobrze znanych benzodiazepin obejmują alprazolam (znany również jako Xanax), diazepam (powszechnie nazywany Valium) i lorazepam (znany jako Ativan), z których wszystkie są stosowane głównie w leczeniu objawów lękowych.

Wyniki badania

Pierwszym autorem artykułu jest Jay A. Brieler, MD, profesor nadzwyczajny medycyny rodzinnej i środowiskowej na SLU. Głównym autorem jest dr Jeffrey Scherrer, profesor medycyny rodzinnej i społecznej oraz członek Instytutu AHEAD.

Autorzy badania odkryli, że chociaż istnieje związek między stanami lękowymi i demencją oraz związek między benzodiazepinami i demencją, nie ma związku między tymi lekami a demencją przepisywanymi osobom cierpiącym na zaburzenia lękowe.

Kontrowersyjna rola benzodiazepin

Nie wiadomo, czy leczenie zaburzeń lękowych w późnym wieku za pomocą benzodiazepin naraża pacjentów na dodatkowe ryzyko demencji. Lęk u osób starszych może być powiązany z choroba sercowo-naczyniowacukrzyca, depresja, wycofanie społeczne, brak aktywności fizycznej, zaburzenia snu, palenie tytoniu, otyłość, spożycie alkoholu i obciążenie chorobami przewlekłymi.

Przepisywanie benzodiazepin dla starszych pacjentów budzi kontrowersje. Ich stosowanie wiąże się z krótkotrwałymi zaburzeniami funkcji poznawczych, upadkami i złamaniami. Zdaniem doktora Brielera,

„Jako klinicysty często leczącego pacjentów z zaburzeniami lękowymi bardzo zaniepokoiły mnie ostatnie badania sugerujące, że zażywanie benzodiazepin może przyczyniać się do demencji” – stwierdziła Brieler. „Założyłem, że jeśli zażyję benzodiazepinę i wystąpią skutki uboczne, zwykłe odstawienie leku z czasem rozwiąże problem.

„Trudnym problemem związanym z tymi badaniami jest to, że sam lęk jest również powiązany z demencją. Z literatury nadal nie było jasne, czy przyczyną była choroba, czy leczenie. Z naszej pracy wynika, że ​​obydwa odgrywają pewną rolę, ale nie jest pewne, w jaki sposób na siebie oddziałują”.

Wnioski z obszernych danych pacjentów

W tym retrospektywnym badaniu kohortowym dokonano przeglądu elektronicznych danych dotyczących zdrowia 72 496 pacjentów z lat 2014–2021.

Dane dotyczące dokumentacji medycznej pozbawione cech identyfikacyjnych uzyskano z wirtualnej hurtowni danych (VDW) Uniwersytetu Saint Louis-SSM Healthcare System. VDW, utworzone i utrzymywane przez Advanced HEAlth Data (DALEJ) Instytut Badawczy na Uniwersytecie Saint Louis rejestruje spotkania kliniczne, począwszy od 1 stycznia 2008 r., w akademickich i nieakademickich placówkach ambulatoryjnych i szpitalnych na Środkowym Zachodzie.

VDW obejmuje ponad 5 milionów pacjentów od urodzenia do 90. roku życia, którzy od 2008 roku korzystają z usług systemu opieki zdrowotnej.

Kwalifikujący się pacjenci mieli 65 lat lub więcej, odbyli wizyty w klinice przed i po indeksowaniu oraz byli wolni od demencji przez dwa lata przed datą indeksowania. W tej kohorcie 85,6% było rasy białej, a 59,9% stanowiły kobiety. Średni wiek wynosił 74 lata.

Pięć milionów Amerykanów w wieku 65 lat lub starszych miało Alzheimera lub powiązanej demencji w 2014 r., a liczba ta ma się podwoić do 2060 r.

„To badanie jest doskonałym przykładem wykorzystania rzeczywistych danych klinicznych do zbadania kwestii badawczych, których zbadanie w przeciwnym razie nie byłoby praktyczne” – powiedział Scherrer. „Nie mamy zasobów, aby na przestrzeni czasu monitorować dziesiątki tysięcy pacjentów. Pokonaliśmy tę przeszkodę, korzystając z VDW i wiedzy specjalistycznej dostępnej w Instytucie AHEAD.”

Kluczowe wnioski i zalecenia z badania

  • Lęk był powiązany z 19% zwiększonym ryzykiem wystąpienia demencji, niezależnie od długotrwałego stosowania benzodiazepin.
  • Długotrwałe używanie benzodiazepin wiązało się ze zwiększonym o 28% ryzykiem demencji.
  • Długotrwałe zażywanie benzodiazepin przez osoby z zaburzeniami lękowymi nie zmniejszało ani nie zwiększało ryzyka demencji.
  • Literatura określająca niezależny związek między stanami lękowymi i benzodiazepinami a incydentami otępienia jest obszerna.

Autorzy zalecają dalsze badania w celu ustalenia, czy związek z występowaniem otępienia różni się w przypadku innych leków przeciwlękowych.

Odniesienie: „Zaburzenia lękowe, przepisywanie benzodiazepin i demencja incydentalna”: Jay A. Brieler, Joanne Salas, Matthew E. Amick, Poorva Sheth, Elizabeth A. Keegan-Garrett, John E. Morley i Jeffrey F. Scherrer, 28 lipca 2023 r. , Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego.
DOI: 10.1111/jgs.18515

Fundusze na utrzymanie Wirtualnej Hurtowni Danych pochodziły z Instytutu Badawczego Uniwersytetu w Saint Louis. Uniwersytet w Saint Louis jest członkiem sieci badawczej zajmującej się systemami opieki zdrowotnej.

Inni autorzy to Joanne Salas, MPH z Wydziału Medycyny Rodzinnej i Społecznej na Uniwersytecie Saint Louis, Centrum Medyczne Administracji Weteranów Harry’ego S. Trumana w Kolumbii w stanie Missouri oraz Instytut Badawczy Advanced HEAlth Data (AHEAD) na SLU; Matthew E. Amick, Poorva Sheth, Elizabeth A. Keegan-Garrett, MD, z Wydziału Medycyny Rodzinnej i Społecznej Uniwersytetu w Saint Louis; oraz John Morley, MBBCh., z Instytutu AHEAD na SLU.





Link źródłowy