Strona główna nauka/tech Naukowiec wykorzystuje najnowocześniejszą technologię, aby chronić wrażliwe lasy Madagaskaru

Naukowiec wykorzystuje najnowocześniejszą technologię, aby chronić wrażliwe lasy Madagaskaru

26
0


Loty dronami i skany 3D: naukowiec z Kew wykorzystuje najnowocześniejszą technologię do ochrony wrażliwych lasów Madagaskaru

Jenny Williams latająca stałopłatem na Madagaskarze, aby zbadać lasy wyspy pod kątem oznak nielegalnego pozyskiwania drewna. Różnorodność biologiczna Madagaskaru jest niezwykle wyjątkowa i charakteryzuje się wysokim odsetkiem endemicznych gatunków flory i fauny. Źródło: Stuart Cable/RBG Kew

W nowym badaniu opublikowany dzisiaj w dzienniku Rośliny, ludzie, planetanaukowiec Jenny Williams z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew, podkreśla, jak wykorzystanie dronów może pomóc w ograniczeniu utraty różnorodnych biologicznie lasów Madagaskaru w wyniku nielegalnego wylesiania.

Badanie, które skupiało się na wilgotnym lesie Ambohimahamasina w południowo-wschodniej części wyspy, opiera się na serii 19 badań dronami w ultrawysokiej rozdzielczości przeprowadzonych przez autora badania, starszego analityka przestrzennego Williamsa.

Uzyskane w ten sposób dane i mapy bazowe 3D doprowadziły do ​​stworzenia skutecznego systemu ostrzegania i pomogą innym naukowcom, agencjom rządowym i społecznościom lokalnym wdrożyć politykę gospodarki leśnej, która nie tylko ochroni zasoby naturalne Madagaskaru, ale pomoże ułatwić natychmiastowe reagowanie w terenie do wylesiania.

Madagaskar jest powszechnie uważany za wyjątkową różnorodność biologiczną, która ewoluowała przez 80 milionów lat w niemal całkowitej izolacji. Ponad 80% wszystkich roślin i 90% wszystkich zwierząt występujących na wyspie to gatunki endemiczne, co oznacza, że ​​nie występują one nigdzie indziej na świecie. Madagaskar jest jednak także jednym z najbiedniejszych krajów świata, a presja wynikająca z ubóstwa i konieczności zapewnienia środków do życia coraz bardziej obciąża różnorodność biologiczną wyspy.

Las Ambohimahamasina jest częścią Rezerwatu Zasobów Naturalnych Korytarza Leśnego Ambositra-Vondrozo (COFAV), bogatego w różnorodność biologiczną korytarza reprezentującego jeden z ostatnich zachowanych nienaruszonych lasów Madagaskaru. Jednak ona również boryka się z presją wylesiania.

Loty dronami i skany 3D: naukowiec z Kew wykorzystuje najnowocześniejszą technologię do ochrony wrażliwych lasów Madagaskaru

Badania dronami ujawniły w lasach szereg wyciętych płatów, w których pozostały wycięte drzewa, co wskazuje, że wycinka miała miejsce niedawno. Źródło: Jenny Williams/RBG Kew

Przez wiele lat wilgotne lasy Madagaskaru były celem nielegalnego wylesiania, napędzanego ogromnym popytem na drewno opałowe i węgiel drzewny. Inne niepowodzenia systemowe, takie jak złe zarządzanie, korupcja i słabe egzekwowanie prawa, przyczyniły się do niszczenia lasów na różnych wyznaczonych obszarach chronionych, w tym w Ambohimahamasinie.

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób i gdzie wycinane są chronione lasy, Williams, starszy analityk przestrzenny w RBG Kew, przez ostatnie dziewięć lat latał dronami nad Madagaskarem. Wraz z kolegami z Centrum Ochrony Madagaskaru w Kew (KMCC) badała, w jaki sposób potrzeby lokalnych społeczności napędzają nielegalne zalesianie i rolnictwo metodą cięcia i wypalania.

Williams, starszy analityk przestrzenny w RBG Kew, mówi: „Większość ludności wiejskiej na Madagaskarze żyje na własne potrzeby, a jedynym źródłem paliwa jest węgiel drzewny. W rezultacie lokalne lasy znajdują się pod ogromną presją, aby zaopatrzyć wszystkie zasobów, aby społeczności mogły przetrwać.

„W tej chwili nie jest to zrównoważone, dlatego jeśli chcemy chronić te piękne i wyjątkowe ekosystemy, należy opracować alternatywne źródła utrzymania. Należy zachować doskonałą równowagę między ochroną lasów Madagaskaru a ochroną dobrostanu i źródeł utrzymania jego mieszkańców i to ma kluczowe znaczenie dla pracy, którą Kew wykonuje tutaj od lat 80.”.

Loty dronami i skany 3D: naukowiec z Kew wykorzystuje najnowocześniejszą technologię do ochrony wrażliwych lasów Madagaskaru

Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew utrzymują stałą bazę badawczą na Madagaskarze, Centrum Ochrony Madagaskaru w Kew (KMCC). Źródło: Stuart Cable/RBG Kew

W sumie Jenny wylatała 485 minut podczas 19 lotów swoim dronem sensFly eBee Plus w ciągu czterech dni w maju 2019 r. W przeciwieństwie do konwencjonalnych dronów typu quadcopter, które są łatwo dostępne publicznie, eBee jest dronem ze stałopłatem, co oznacza, że ​​wygląda i działa jak samolot z pojedynczym napędzanym wirnikiem generującym siłę nośną. Za pomocą tego zestawu Jenny wykonała ponad 2400 zdjęć na obszarze sąsiadującego lasu o powierzchni 27 kilometrów kwadratowych.

Niestety, badania wykazały wiele stanowisk nielegalnego pozyskiwania drewna na obszarze chronionym, a także wycinki lasu na cele rolnicze. Dwie największe polany miały powierzchnię 412 i 86 ha i znajdowały się w pobliżu okolicznych gmin.

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy nawiązali współpracę z organizacją pozarządową Ny Tanintsika, dostarczając im przetworzone mapy z dronów o ultrawysokiej rozdzielczości, aby wspomóc rozwój i zastosowanie naziemne systemu wczesnego ostrzegania o wylesianiu działającego niemal w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

System ostrzegania ostrzega załogę naziemną o możliwych przypadkach nielegalnego wylesiania, zachęcając ją do udania się w teren w celu sprawdzenia alarmu. Naukowcy mają nadzieję, że współpracując bezpośrednio z dotkniętymi społecznościami, pomoże to zapobiec przypadkom wylesiania w przyszłości.

Loty dronami i skany 3D: naukowiec z Kew wykorzystuje najnowocześniejszą technologię do ochrony wrażliwych lasów Madagaskaru

Naukowcy pracowali nad opracowaniem systemu ostrzegania działającego niemal w czasie rzeczywistym, ostrzegającego przed nielegalnym pozyskiwaniem drewna, który mógłby skłonić do reakcji w terenie. Źródło: Roger Rajaonarison/KMCC

Williams mówi: „Ściśle współpracujemy z wieloma lokalnymi społecznościami, aby pomóc im chronić lasy, jednocześnie rozwijając alternatywne źródła pożywienia i źródeł utrzymania. Inwestowanie w te społeczności jest kluczem do powodzenia każdego programu ochrony lub odtwarzania i obecnie wdrażamy to podejście w suchych lasach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Parku Narodowym Ankarafantsika.”

Ochrona lasów Madagaskaru nie polega tylko na powstrzymaniu wylesiania, ale także na przywróceniu odporności krajobrazu i zależnych od niego społeczności. Aby osiągnąć ten cel, naukowcy z Kew wyznaczyli priorytety: znalezienie odpowiednich drzew do zasadzenia, sadzenie drzew we właściwym miejscu, sadzenie drzew we właściwym czasie, używanie odpowiedniego paliwa w celu wspierania dobrobytu społeczności oraz używanie odpowiednich narzędzi do monitorowania ekosystem.

Więcej informacji:
Rośliny, ludzie, planeta (2024). nph.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ppp3.10533

Dostarczone przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew


Cytat: Loty dronami i skany 3D: Naukowiec wykorzystuje najnowocześniejszą technologię do ochrony wrażliwych lasów Madagaskaru (2024, 7 sierpnia) pobrano 7 sierpnia 2024 r. z https://phys.org/news/2024-08-drone-flights-3d-scans -naukowiec.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Ta zawartość jest w jedynie w celach informacyjnych.





Link źródłowy