Strona główna zdrowie Najlepszy onkolog przedstawia poparty naukowo plan codziennych posiłków, który może pomóc w...

Najlepszy onkolog przedstawia poparty naukowo plan codziennych posiłków, który może pomóc w zapobieganiu rakowi okrężnicy

33
0


Doktor Walter Kim jest onkologiem w Brio-Medical Cancer Clinic w Arizonie

Doktor Walter Kim jest onkologiem w Brio-Medical Cancer Clinic w Arizonie

Eksperci ujawnili swój plan posiłków, który ma zapobiegać rakowi okrężnicy – ​​jednej z najszybciej rozwijających się postaci choroby u młodych ludzi.

Od początku lat 90. XX w. liczba zachorowań na raka jelita grubego wzrosła niemal dwukrotnie, a w tym roku umrze z jego powodu ponad 50 000 Amerykanów.

Chociaż eksperci wciąż pracują nad znalezieniem przyczyny tego wzrostu, ostatnie badania sugerują, że dieta odgrywa główną rolę.

Badania sugerują, że przyczyną może być dieta bogata w cukry i ultraprzetworzoną żywność.

Na początku tego roku naukowcy odkryli, że niewystarczająca ilość błonnika może prowadzić do szybszego starzenia się komórek i większej podatności na niektóre nowotwory.

DailyMail.com rozmawiał z kilkoma onkologami i dietetykami, aby dowiedzieć się, które pokarmy mogą pomóc obniżyć ryzyko raka okrężnicy.

Shaelyn Gurzick, dietetyczka kliniczna w City of Hope Cancer Center w Kalifornii, powiedziała tej witrynie internetowej: „Chociaż czynniki takie jak wiek i genetyka są poza naszą kontrolą, rak jelita grubego jest jednym z rodzajów nowotworu, na który mogą wpływać czynniki, które masz pod kontrolą”. nad.

„Wybory stylu życia, takie jak spożywana żywność i ilość codziennej aktywności fizycznej, mogą zwiększać lub zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego”.

Poniżej DailyMail.com szczegółowo opisuje, jak wygląda dzień jedzenia zapobiegającego rakowi:

Śniadanie

Doktor Walter Kim, onkolog z Brio-Medical Cancer Clinic w Arizonie, powiedział DailyMail.com, że dwie szklanki wody z samego rana są niezbędne, aby uniknąć raka jelita grubego.

Dzieje się tak, ponieważ woda pomaga rozpuszczać składniki odżywcze, ułatwiając ich wchłanianie przez układ trawienny, regulując trawienie.

Dr Kim zasugerowała również połączenie miski mieszanych owoców z porcją jogurtu.

Ponadto zalecił kromkę pełnoziarnistego chleba i niskotłuszczowe masło, aby zwiększyć dzienną zawartość błonnika.

Błonnik jest niezbędny do zwiększenia masy i wielkości stolca, jego zmiękczenia i umożliwienia łatwego przejścia przez układ trawienny.

Skraca to czas kontaktu potencjalnych czynników rakotwórczych z błoną śluzową jelita grubego.

Chleb jest technicznie ultraprzetworzony, dlatego rekomendacja może być dla osób zaskoczeniem.

Jednak dr Kim i inni twierdzą, że pokazuje to, że problemem nie jest przetwarzanie żywności, lecz jej zawartość.

Pani Gurzick dodała: „Niskotłuszczowy zwykły jogurt grecki to świetna opcja na śniadanie, ponieważ często zawiera od 15 do 20 gramów białka na porcję i można go połączyć z niewielką ilością zdrowych tłuszczów, takich jak orzechy lub masło orzechowe, oraz owocami bogatymi w błonnik”. takie jak maliny lub jagody.

„Miska jogurtu greckiego to wszechstronna, przenośna opcja śniadaniowa o wysokiej zawartości białka, którą można łatwo przygotować wcześniej i w razie potrzeby zabrać ze sobą”.

Zasugerowała także łączenie niskotłuszczowego twarożku z owocami, ponieważ jest on bogaty w wapń, który – jak wykazano – według American Cancer Society, zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.

Poleciła to Meredy Birdi, dietetyk onkologiczny z Londynu Wtajemniczony wegetariański omlet z grillowanymi warzywami, takimi jak grzyby i awokado.

Szpinak jest również zdrowym wyborem, ponieważ jest nie tylko bogaty w błonnik, ale także bogaty w przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E.

Przeciwutleniacze to cząsteczki atakujące wolne rodniki, niestabilne związki, które zwiększają stres oksydacyjny w całym organizmie.

Wykazano, że zbyt duży stres oksydacyjny uszkadza komórki i prowadzi do długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak rak.

Grzyby zawierają beta-glukany, rodzaj rozpuszczalnego błonnika, który, jak wykazano, stymuluje układ odpornościowy do atakowania komórek nowotworowych.

Obiad

Doktor Kim zaleca miskę zupy miso do lunchu.  Podobnie jak jogurt grecki, zupa miso zawiera probiotyki, które pomagają odżywiać zdrowe bakterie jelitowe

Doktor Kim zaleca miskę zupy miso do lunchu. Podobnie jak jogurt grecki, zupa miso zawiera probiotyki, które pomagają odżywiać zdrowe bakterie jelitowe

Kanapka z wędliną może być klasyczną opcją na pracowity dzień w biurze, ale pani Gurzick radzi zachować ostrożność.

Dzieje się tak dlatego, że choć przetworzone mięsa często zawierają zdrowe białko zwierzęce, zawierają także azotany, które mogą ulec reakcji, która zamienia je w substancję zwaną N-nitrozochemikaliami (NOC).

Mogą one uszkodzić komórki wyściełające jelita – narząd przetwarzający żywność, co z kolei może prowadzić do rozwoju raka.

Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała nawet przetworzone mięso jako czynnik rakotwórczy grupy 1, co oznacza, że ​​istnieją dowody na to, że powoduje ono raka u ludzi.

Pani Gurzick powiedziała: „Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i przetworów mięsnych jest korzystne dla ogółu populacji.

„Czerwone mięso lub przetwory mięsne stanowią ponad połowę mięsa spożywanego przez Amerykanów, a ich spożywanie może być niezwykle obciążające dla układu trawiennego”.

Zauważyła również, że przetworzone mięso zawiera dużo sodu i tłuszczów nasyconych, co może prowadzić do wzdęć i zaparć, zwiększając ryzyko raka jelita grubego.

„Zamiast wybierać wędliny na lunch, lepszą opcją jest włączenie większej ilości pełnowartościowej żywności i chudego białka, takiego jak chude mięso, ryby, owoce morza, niesolone orzechy, nasiona, fasola, soczewica lub produkty sojowe” – dodała.

„Tuńczyk z wodą może być szybkim i łatwym sposobem na nawodnienie i uzupełnienie białka w porze lunchu”.

Jedna puszka tuńczyka z wodą zawiera około 20 gramów białka, a także kwasy tłuszczowe omega-3, które, jak wykazano, zmniejszają stany zapalne.

Jeśli nadal masz ochotę na kanapkę, dr Kim sugeruje wybranie świeżego indyka lub kurczaka z lekkim majonezem i plasterkiem sera.

Jego ulubionym daniem jest także miska zupy miso.

Podobnie jak jogurt grecki, zupa miso zawiera probiotyki, które pomagają odżywiać zdrowe bakterie jelitowe. Może jednak zawierać dużo sodu, co może zwiększać wzdęcia i zaparcia, dlatego kluczowy jest umiar.

Jeśli szukasz strony bogatej w błonnik, dr Kim zaleca puree ziemniaczane z sosem.

Pomiń mięsa niezawierające azotanów. Mięsa te mogą zawierać mniej azotanów i azotynów. Ale nie są wolne od azotanów.

Kiedy jesz żywność oznaczoną jako niezawierającą azotanów, Twój żołądek faktycznie zamienia niektóre azotany w azotyny. Niektóre z tych azotynów mogą następnie tworzyć w organizmie substancje rakotwórcze.

Kolacja

Łosoś zawiera witaminę D, która według badań może hamować wzrost komórek nowotworowych i spowalniać postęp nowotworu

Łosoś zawiera witaminę D, która według badań może hamować wzrost komórek nowotworowych i spowalniać postęp nowotworu

Zamiast steku czy burgera dr Kim sugeruje wybranie kawałka pieczonego łososia.

Oprócz kwasów tłuszczowych omega-3 łosoś jest jednym z niewielu naturalnych źródeł witaminy D, która jest niezbędna do utrzymania zdrowia kości, zębów i mięśni.

Niektóre badania odkryli również, że witamina D może obniżać ryzyko niektórych nowotworów, w tym raka jelita grubego.

Według National Cancer Institute (NCI) witamina D hamuje wzrost komórek nowotworowych i spowalnia postęp nowotworów jelita grubego.

Dr Kim sugeruje połączenie łososia ze szparagami, które zawierają kwas foliowy, składnik odżywczy niezbędny do naprawy komórek. A jeśli cierpisz na zaparcia, spróbuj popić je szklanką soku z suszonych śliwek, który może pobudzić trawienie.

„Dokonywanie zdrowych zamian może być również łatwym sposobem na włączenie większej ilości składników odżywczych do diety” – stwierdziła pani Gurzick. „Na przykład puree kalafiorowe zamiast puree ziemniaczanego: kalafior pełen błonnika, a jednocześnie zawierający mniej kalorii i węglowodanów”.

Może to być również alternatywa dla rafinowanych węglowodanów, takich jak makaron, które mają niską zawartość błonnika.

„Kalafior jest również bogaty w przeciwutleniacze, które mogą zmniejszać ryzyko raka” – stwierdziła pani Gurzick.



Link źródłowy