Strona główna zdrowie WHO zwołuje „nadzwyczajne” spotkanie w związku z wybuchem niezwykle śmiercionośnego szczepu Mpox...

WHO zwołuje „nadzwyczajne” spotkanie w związku z wybuchem niezwykle śmiercionośnego szczepu Mpox wywołującego „międzynarodowe zaniepokojenie”

64
0


Światowa Organizacja Zdrowia zwołała posiedzenie Komitetu ds. Nagłych Wypadków, aby zająć się międzynarodowym rozprzestrzenianiem się śmiertelnego szczepu ospy małpiej.

Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział w środę, że urzędnicy ds. zdrowia publicznego obawiają się, że wirus „ma potencjał dalszego międzynarodowego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią”.

W kwietniu w Demokratycznej Republice Konga wykryto nowy szczep wirusa. Eksperci twierdzą, że był to potomek śmiercionośnego szczepu 1 Mpox, ale ewoluował i stał się jeszcze bardziej zaraźliwy.

Obecnie wirus rozprzestrzenił się poza DRK, co skłoniło WHO do zwrócenia się do ekspertów ds. zdrowia publicznego z prośbą o poradę, „czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”.

DRK jest domem dla gęsto upakowanej populacji, która często podróżuje i przekracza granice, co zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się nowego szczepu mpox poza kraj.

WHO stwierdziła, że ​​wirus „rozprzestrzenił się do prowincji wcześniej nie dotkniętych”. W zeszłym miesiącu zgłoszono co najmniej 50 przypadków Mpox w czterech innych krajach graniczących z DRK – krajach, które wcześniej nie zetknęły się z wirusem.

Należą do nich Burundi, Kenia, Rwanda i Uganda.

Mpox spowodował międzynarodową epidemię w 2022 r., kiedy rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów i zabił setki ludzi – w tym 58 Amerykanów.

Ognisko to zostało spowodowane przez łagodniejszy szczep kladu 2, który rzadko kończy się śmiercią.

Jednak od ponad roku DRK walczy o powstrzymanie bardziej śmiercionośnej wersji wirusa znanej jako „klad 1a”, która zabija nawet 10 procent zarażonych.

Nowy zmutowany szczep, nazwany „clad 1b”, wydaje się równie zabójczy.

Clad 1b potwierdzono w Kenii, Rwandzie i Ugandzie, a wirus wykryty w Burundi jest nadal analizowany.

Doktor Adhanom Ghebreyesus powiedział podczas konferencji prasowej, że od początku tego roku w DRK „odnotowuje się poważną epidemię Mpox” i odnotowano ponad 14 000 przypadków wirusa.

Odnotowano co najmniej 511 zgonów.

Choć w DRK epidemie ospy Mpox występują od dziesięcioleci, dr Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że w 2024 r. liczba przypadków gwałtownie wzrosła – w pierwszych sześciu miesiącach tego roku odnotowano ich więcej niż w całym roku 2023.

Dyrektor generalny dodał, że organizacja współpracuje z rządami dotkniętych krajów, a także z afrykańskim CDC i agencjami pozarządowymi, aby „zrozumieć przyczyny tych epidemii i zająć się nimi”.

Kontynuował: „Zatrzymanie transmisji będzie wymagało kompleksowej reakcji, w której centrum będą społeczności.

Urzędnicy CDC powiedzieli, że najnowszy wzrost liczby przypadków mpox w DRK jest „największym wzrostem liczby przypadków mpox, jaki kiedykolwiek odnotowano”.  Obejmuje 19 919 przypadków i 975 zgonów do kwietnia 2024 r

Urzędnicy CDC powiedzieli, że najnowszy wzrost liczby przypadków mpox w DRK jest „największym wzrostem liczby przypadków mpox, jaki kiedykolwiek odnotowano”. Obejmuje 19 919 przypadków i 975 zgonów do kwietnia 2024 r

W ramach regionalnej reakcji WHO dr Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że nie zaleca ona stosowania ograniczeń w podróżowaniu do krajów dotkniętych chorobą i zwraca się do Stanów Zjednoczonych o przekazanie 15 milionów dolarów na wsparcie działań w zakresie nadzoru, gotowości i reagowania.

WHO przekazuje 1 milion dolarów na zwiększenie swojej reakcji na rozprzestrzenianie się wirusa i współpracuje z grupami humanitarnymi, aby uzyskać dostęp do szczepionek i je rozprowadzić na dotkniętych obszarach.

WHO poparła dwie szczepionki mające na celu zapobieganie zakażeniu Mpox. Organizacja zaleca zaszczepienie się w ciągu czterech dni od kontaktu z osobą zakażoną lub w ciągu do 14 dni, jeśli nie ma żadnych objawów.

Pracownikom służby zdrowia i mężczyznom utrzymującym kontakty seksualne z mężczyznami zaleca się zaszczepienie, nawet jeśli nie byli narażeni na Mpox.

Objawy Mpox obejmują wysypkę, zmiany skórne, gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców i obrzęk węzłów chłonnych.

Rozprzestrzenia się poprzez kontakt fizyczny, taki jak pocałunek lub seks, zwierzęta podczas ich gotowania, skażone materiały i kobiety w ciąży, które mogą przenieść go na płód.

Nie ma bezpośredniego leku na Mpox, ale celem lekarzy jest leczenie jej objawów, w tym usuwanie wysypki i łagodzenie bólu.

Ciężkie przypadki Mpox mogą być śmiertelne.



Link źródłowy