Strona główna nauka/tech Przewidywalna moc bakterii jelitowych w wyścigach pełnej krwi

Przewidywalna moc bakterii jelitowych w wyścigach pełnej krwi

46
0


Wyścigi konne wyścigowe

Badania wskazują, że różnorodność bakterii jelitowych u źrebiąt pełnej krwi angielskiej może prognozować ich sukcesy sportowe i wyniki zdrowotne. Większa różnorodność drobnoustrojów koreluje z lepszymi wynikami w wyścigach i mniejszą częstością występowania chorób, podczas gdy wczesne stosowanie antybiotyków negatywnie wpływa na te czynniki.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Surrey pokazuje, że bakterie jelitowe koni wyścigowych pełnej krwi w wieku jednego miesiąca potrafią przewidzieć ich przyszłe wyniki i zdrowie.

Analizując próbki kału od 52 źrebiąt, naukowcy odkryli, że te o większej różnorodności bakteryjnej osiągały lepsze wyniki w wyścigach i miały mniej problemów zdrowotnych. Ponadto badanie podkreśla negatywny wpływ wczesnego leczenia antybiotykami na mikrobiom jelitowy i wydajność rasy, sugerując potrzebę odpowiedzialnego stosowania antybiotyków i dalszych badań nad probiotykami.

Według nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Surrey skład bakterii jelitowych koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej w wieku jednego miesiąca może przewidzieć ich przyszłe wyniki sportowe. U źrebiąt o mniejszej różnorodności bakteryjnej w wieku 28 dni występowało również znacznie zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego w późniejszym życiu.

Kompleksowe badanie zdrowia i wydajności źrebiąt

Naukowcy ze Szkoły Medycyny Weterynaryjnej i Szkoły Bioscience w Surrey, kierowani przez profesora Chrisa Proudmana, zbadali skład bakterii jelitowych u źrebiąt pełnej krwi angielskiej hodowanych do wyścigów płaskich i jego wpływ na ich długoterminowe zdrowie i wyniki sportowe.

Aby to zbadać, przeanalizowano 438 próbek kału od 52 źrebiąt i monitorowano problemy zdrowotne układu oddechowego, żołądkowo-jelitowego, ortopedycznego i tkanek miękkich od urodzenia do trzeciego roku życia. Ponadto zespół przeanalizował informacje dotyczące miejsca na mecie, oficjalnego rankingu i łącznej kwoty nagród pieniężnych jako mierników wyników sportowych.

Związek między zdrowiem jelit a dobrostanem koni wyścigowych

Profesor Chris Proudman, profesor weterynaryjnych nauk klinicznych w Szkole Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie w Surrey, powiedział:

„Minimalizacja ryzyka chorób i kontuzji jest ważna dla dobrostanu koni wyścigowych, a maksymalizacja ich potencjału sportowego jest ważna dla ich właścicieli. Odkryliśmy, że zdrowie jelit, w szczególności zdrowie społeczności bakterii jelitowych na bardzo wczesnym etapie życia, wywiera głęboki i trwały wpływ na zdrowie i wydajność koni wyścigowych”.

Naukowcy odkryli, że wyniki sportowe źrebiąt były pozytywnie powiązane z większą różnorodnością bakterii w kale w pierwszym miesiącu życia. Stwierdzili, że występuje większa liczebność bakterii Anaeroplazmatowate wiązało się z wyższą oceną oficjalną (ocena konia na podstawie jego dotychczasowych osiągnięć) i podwyższonym poziomem Bacillaceae w wieku 28 dni były powiązane z wyższymi miejscami w wyścigu.

Wpływ wczesnego stosowania antybiotyków na źrebięta

Zespół zbadał także długoterminowy wpływ przyjmowania antybiotyków przez źrebięta w pierwszym miesiącu życia. Stwierdzono, że źrebięta te miały znacznie niższą różnorodność bakterii w kale w wieku 28 dni w porównaniu do innych źrebiąt, które nie otrzymały takiego leczenia. Dalsza analiza wykazała, że ​​źrebięta te zdobywały znacznie niższe nagrody pieniężne (wskaźnik wyników sportowych) w swoich kolejnych karierach wyścigowych. Ponadto u źrebiąt, które otrzymywały antybiotyki w ciągu pierwszych 28 dni życia, ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego było znacznie wyższe w porównaniu do ich rówieśników.

Profesor Roberto La Ragione, współbadacz ze School of Bioscience na Uniwersytecie w Surrey, powiedział:

„Antybiotyki są niezbędne w leczeniu infekcji i długoterminowej ochronie zdrowia źrebiąt; należy jednak z nich korzystać w sposób odpowiedzialny. Nasze badanie pokazuje, że leczenie antybiotykami może zaburzyć zdrowy mikrobiom jelitowy, co ma długoterminowy wpływ na zdrowie i wydajność. W następnej części naszego badania sprawdzimy, w jaki sposób możemy zminimalizować niszczenie bakterii jelitowych, gdy w leczeniu infekcji konieczne jest stosowanie antybiotyków”.

Przyszłe kierunki badań nad zdrowiem jelit

Co ciekawe, naukowcy odkryli również, że niska różnorodność bakterii jelitowych na wczesnym etapie życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju problemów z tkankami miękkimi i ortopedycznymi w późniejszym życiu. Naukowcy uważają, że skutki zdrowotne małej różnorodności bakterii jelitowych na wczesnym etapie życia prawdopodobnie będą powiązane ze wzmocnieniem odporności. Przyczyny leżące u podstaw obserwowanego negatywnego wpływu na wyniki koni wyścigowych nie są obecnie poznane.

Dr Kirsten Rausing, przewodnicząca Międzynarodowej Federacji Hodowców Pełnej Krwi i, poprzez swój fundusz ALBORADA Trust, sponsorka badania, skomentowała:

„To przełomowe badanie wykazało, jak ważne jest zdrowie jelit naszych bardzo młodych źrebiąt. Jeśli uda nam się to dobrze zrobić, jako hodowcy, będziemy produkować zdrowsze źrebięta, które wyrosną na konie wyścigowe odnoszące większe sukcesy”.

Obecnie trwają prace nad opracowaniem nowych probiotyków, które poprawią zdrowie jelit źrebiąt na wczesnym etapie życia, a także nad zbadaniem, w jaki sposób można stosować antybiotyki, zachowując zdrowie jelit.

Badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie Raporty naukowe.

Notatki

  • Ze względu na charakter koni specyficznych dla badania nie można zidentyfikować ich oficjalnych pozycji wyścigowych ani placów treningowych
  • Źrebięta pochodziły z 5 stadnin i trenowały w 27 różnych stadninach na terenie całego kraju

Odniesienie: „Struktura społeczności bakterii jelitowych na wczesnym etapie życia przewiduje ryzyko chorób i wyniki sportowe koni hodowanych do wyścigów” 7 sierpnia 2024 r., Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-64657-6





Link źródłowy