Strona główna nauka/tech Nowoczesne samoloty emitują mniej dwutlenku węgla niż starsze samoloty, ale ich smugi...

Nowoczesne samoloty emitują mniej dwutlenku węgla niż starsze samoloty, ale ich smugi kondensacyjne mogą wyrządzać większe szkody dla środowiska

48
0


smugi kondensacyjne

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Nowe badania wykazały, że nowoczesne samoloty komercyjne latające na dużych wysokościach tworzą trwalsze smugi kondensacyjne ocieplające planetę niż starsze samoloty.

Wynik oznacza, że ​​chociaż nowoczesne samoloty emitują mniej dwutlenku węgla niż starsze samoloty, mogą w większym stopniu przyczyniać się do zmiany klimatu poprzez smugi kondensacyjne.

Badanie prowadzone pod kierunkiem naukowców z Imperial College w Londynie podkreśla ogromne wyzwania, przed którymi stoi przemysł lotniczy, aby zmniejszyć swój wpływ na klimat. Nowe badanie wykazało również, że prywatne odrzutowce wytwarzają więcej smug kondensacyjnych, niż wcześniej sądzono, co może prowadzić do ponadwymiarowych skutków dla ocieplenia klimatu.

Smugi kondensacyjne, czyli smugi kondensacyjne, to cienkie smugi chmur utworzone przez spaliny samolotów, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia poprzez zatrzymywanie ciepła w atmosferze.

Chociaż dokładny efekt cieplarniany smug kondensacyjnych nie jest pewny, naukowcy uważają, że jest on większy niż ocieplenie spowodowane emisją dwutlenku węgla z paliwa lotniczego.

Opublikowany W Listy z badań środowiskowych, w badaniu wykorzystano uczenie maszynowe do analizy danych satelitarnych dotyczących ponad 64 000 smug kondensacyjnych pochodzących z szeregu samolotów lecących nad północnym Atlantykiem.

Badanie wykazało, że nowoczesne samoloty latające na wysokości ponad 38 000 stóp (około 12 km), takie jak Airbus A350 i Boeing 787, tworzą więcej smug kondensacyjnych niż starsze samoloty komercyjne przewożące pasażerów.

Aby zmniejszyć zużycie paliwa odrzutowego, nowoczesne samoloty są projektowane do lotów na większych wysokościach, gdzie powietrze jest rozrzedzone i ma mniejszy opór aerodynamiczny, w porównaniu ze starszymi samolotami komercyjnymi, które zwykle latają na nieco niższych wysokościach (około 35 000 stóp/11 km).

Oznacza to, że te wyżej latające samoloty generują mniej emisji dwutlenku węgla w przeliczeniu na pasażera. Oznacza to jednak również, że tworzą smugi kondensacyjne, których rozproszenie zajmuje więcej czasu, co powoduje dłuższy efekt ocieplenia i jest skomplikowanym kompromisem dla przemysłu lotniczego.

Podwójny efekt ocieplenia

Doktor Edward Gryspeerdt, główny autor badania i pracownik naukowy Uniwersytetu Royal Society w Grantham Institute – Climate Change and the Environment, powiedział: „Powszechnie wiadomo, że latanie nie jest dobre dla klimatu. Jednak większość ludzi tego nie robi. zdajemy sobie sprawę, że smugi kondensacyjne i emisje dwutlenku węgla z paliwa lotniczego powodują podwójne ocieplenie klimatu.

„To badanie stanowi klucz do przełomu dla przemysłu lotniczego. Nowsze samoloty latają coraz wyżej w atmosferze, aby zwiększyć zużycie paliwa i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Niezamierzoną konsekwencją tego jest to, że te samoloty latające nad północnym Atlantykiem tworzą obecnie więcej, dłuższych, smug kondensacyjnych, zatrzymujących dodatkowe ciepło w atmosferze i zwiększających wpływ lotnictwa na klimat.

„Nie oznacza to, że bardziej wydajne samoloty są czymś złym — wręcz przeciwnie, ponieważ charakteryzują się niższą emisją dwutlenku węgla na pasażeromilę. Jednak nasze odkrycie odzwierciedla wyzwania, przed którymi stoi przemysł lotniczy, chcąc zmniejszyć swój wpływ na klimat”.

Badanie potwierdziło prosty krok, który można podjąć, aby skrócić żywotność smug kondensacyjnych: zmniejszyć ilość sadzy emitowanej z silników lotniczych, powstającej w wyniku nieefektywnego spalania paliwa.

Nowoczesne silniki lotnicze są projektowane tak, aby były czystsze i zazwyczaj emitowały mniej cząstek sadzy, co skraca żywotność smug kondensacyjnych.

Podczas gdy inne badania wykorzystujące modele przewidywały to zjawisko, opublikowane dzisiaj badanie jest pierwszym, które potwierdza je na podstawie obserwacji w świecie rzeczywistym.

Współautor dr Marc Stettler, wykładowca transportu i środowiska na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Imperial College w Londynie, powiedział: „Z innych badań wiemy, że liczba cząstek sadzy w spalinach samolotu odgrywa kluczową rolę Podejrzewaliśmy, że będzie to miało również wpływ na długość życia smug kondensacyjnych. Nasze badanie dostarcza pierwszego dowodu na to, że emisja mniejszej liczby cząstek sadzy powoduje, że smugi kondensacyjne spadają z nieba szybciej w porównaniu ze smugami powstającymi na liczniejszej sadzy. cząsteczki ze starszych, brudniejszych silników.”

Prywatne odrzutowce są największymi sprawcami smug kondensacyjnych

Jeszcze wyżej na niebie naukowcy odkryli, że prywatne odrzutowce tworzą smugi kondensacyjne częściej, niż wcześniej sądzono, co zwiększyło obawy dotyczące nadmiernego korzystania z tych samolotów przez superbogatych.

Analiza wykazała, że ​​prywatne odrzutowce, mimo że są mniejsze i zużywają mniej paliwa, tworzą smugi podobne do znacznie większych samolotów komercyjnych.

Prywatne odrzutowce latają wyżej niż inne samoloty, ponad 40 000 stóp nad ziemią, gdzie jest mniejszy ruch lotniczy. Jednakże, podobnie jak nowoczesne samoloty komercyjne tworzące więcej smug kondensacyjnych w porównaniu ze starszymi samolotami komercyjnymi latającymi niżej, prywatne odrzutowce na dużych wysokościach oznaczają, że tworzą one ponadwymiarowe smugi kondensacyjne.

Dr Gryspeerdt powiedział: „Pomimo mniejszych rozmiarów prywatne odrzutowce tworzą smugi kondensacyjne równie często, jak znacznie większe samoloty. Wiemy już, że te samoloty powodują ogromną emisję dwutlenku węgla na pasażera, więc superbogaci mogą latać wygodnie. Nasze odkrycie zwiększa obawy dotyczące wpływu prywatnych odrzutowców na klimat, ponieważ biedne kraje w dalszym ciągu nękają ekstremalne zjawiska pogodowe”.

Więcej informacji:
Różnice operacyjne prowadzą do dłuższej żywotności śladów smugowych wykrywalnych przez satelity z bardziej oszczędnych samolotów, Listy z badań środowiskowych (2024). DOI: 10.1088/1748-9326/ad5b78

Dostarczone przez Imperial College w Londynie


Cytat: Nowoczesne samoloty emitują mniej dwutlenku węgla niż starsze samoloty, ale ich smugi mogą wyrządzić więcej szkód dla środowiska (2024, 7 sierpnia) pobrano 7 sierpnia 2024 z https://phys.org/news/2024-08-modern-aircraft-emit-carbon -starszy.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Ta zawartość jest w jedynie w celach informacyjnych.





Link źródłowy