Strona główna nauka/tech Odkryj tajemnicze nowe stworzenia z głębin morskich

Odkryj tajemnicze nowe stworzenia z głębin morskich

54
0


Hydrotermalny limpet wentylacyjny, Lepetodrilus marianae

Jeden z nowych gatunków OSD – skałowód kominowy hydrotermalny, Lepetodrilus marianae. Źródło: Chong Chen, Hiromi Kayama Watanabe i Miwako Tsuda

Różnorodność biologiczna oceanów jest poważnie zagrożona ze względu na zmiany globalne, ale nowe inicjatywy, takie jak Ocean Species Discoveries, koordynowane przez Senckenberg Ocean Species Alliance, mają na celu szybkie opisanie i opublikowanie odkryć dotyczących gatunków morskich gatunek.

To innowacyjne podejście ogranicza typowe, trwające dziesięciolecia opóźnienia w opisie gatunków, bezpośrednio przyczyniając się do działań ochronnych niezbędnych do ochrony wrażliwych siedlisk morskich i ich nieodkrytych mieszkańców.

Przyspieszenie badań nad różnorodnością biologiczną

Przyspieszające zmiany globalne w dalszym ciągu zagrażają ogromnej różnorodności biologicznej Ziemi, w tym oceanów, które w dużej mierze pozostają niezbadane. Do chwili obecnej nazwano i opisano jedynie niewielki ułamek z około dwóch milionów żyjących gatunków morskich. Głównym wyzwaniem jest czas potrzebny na naukowy opis i publikację nowego gatunku, co stanowi kluczowy krok w badaniu i ochronie tych gatunków.

Obecny krajobraz naukowy i wydawniczy często skutkuje dziesięcioletnimi opóźnieniami (20–40 lat) od odkrycia nowego gatunku do jego oficjalnego opisu. Alternatywą dla tego jest Odkrycia gatunków oceanicznych uruchomiono inicjatywę oferującą nową platformę do szybkiego, ale dokładnego opisu taksonomicznego gatunków bezkręgowców morskich.

Chiton głębinowy, Placiphorella methanophila

Jeden z nowych gatunków OSD – chiton głębinowy, Placiphorella methanophila. Źródło: Katarzyna Vončina

Usprawnienie odkrywania gatunków

Odkrycia gatunków oceanicznych jest koordynowany przez Senckenberg Ocean Species Alliance (SOSA), projekt Instytutu Badawczego Senckenberg i Muzeum Historii Naturalnej we Frankfurcie. Celem SOSA jest ułatwienie odkrywania, ochrony i zwiększania świadomości na temat gatunków bezkręgowców morskich, zanim wyginą.

W ramach projektu współpracowało 25 różnych badaczy i uzyskano dane na temat trzynastu taksonów bezkręgowców morskich, w tym jednego nowego rodzaju, jedenastu nowych gatunków oraz jednego ponownego opisu i przywrócenia. Gatunki, które pochodzą z całego świata i żyją na głębokościach od 5,2 do 7081 metrów, zostały zebrane w ogólnodostępnej publikacji w czasopiśmie Dziennik danych o różnorodności biologicznej.

Amfipod robiący dziury, Cunicolomaera grata

Jeden z nowych gatunków OSD – amfipod dziurawiący, Cunicolomaera grata. Źródło: Anne Helene S. Tandberg i Anna M. Jażdżewska

Szybka reakcja na zagrożenia morskie

Jest to pierwsza z serii publikacji związanych z inicjatywą SOSA, we współpracy z Dziennik danych o różnorodności biologicznej, prezentując rewolucyjne podejście do opisów nowych gatunków, dzięki któremu publikacja nowych gatunków zajmuje lata, a czasem nawet dekady krócej.

The Platforma wydawnicza ARPHAktóry zasila Dziennik danych o różnorodności biologicznej, dodatkowo przyspiesza opisywanie gatunków i ich wykorzystanie w badaniach i programach ochrony dzięki usprawnionemu procesowi publikowania danych. ARPHA automatycznie eksportuje wszystkie dane dotyczące gatunków, wraz ze zdjęciami i opisami, do GBIF – Globalnego Systemu Informacji o Różnorodności Biologicznej i Repozytorium Literatury na temat różnorodności biologicznej w Zenodo, skąd inni badacze mogą je łatwo znaleźć i wykorzystać.

Amfipod robiący dziury, Cunicolomaera grata

Przywrócony gatunek OSD – ogórek morski długoogonkowy purpurowy, Psychropotes buglossa. Źródło: Amanda Serpell-Stevens, Tammy Horton i Julia Sigwart

Odkrywanie mieszkańców głębin morskich

Jeden z nowych gatunków opisanych w Odkrycia gatunków oceanicznych Jest Cunicolomaera grataciekawy amfipod, którego nory w dnie morskim wprawiły naukowców w zakłopotanie. Innym jest skałoczep o pomarszczonej skorupie Lepetodrilus marianae żyjący w kominach hydrotermalnych, podwodnych wulkanach w głębinach morskich, gdzie temperatura może osiągnąć 400 stopni C.

Zwykle opisy tych dwóch bardzo różnych gatunków nie znalazłyby się w tej samej publikacji, ale ten nowy format publikacji umożliwia wspólną publikację opisów gatunków z różnych taksonów bezkręgowców morskich w jednej „megapublikacji”, co stanowi ogromną zachętę dla badaczom możliwość upublicznienia swoich odkryć.

Podkreślanie roli taksonomii w ochronie

„Obecnie zauważalne jest opóźnienie w nazywaniu i opisywaniu nowych zwierząt, często dlatego, że czasopisma oczekują dodatkowych informacji ekologicznych lub filogenetycznych. Oznacza to, że wiele gatunków morskich pozostaje nieopisanych z powodu braku danych. OSD rozwiązuje ten problem, oferując zwięzłe, pełne opisy taksonomiczne, niewymagające określonego tematu, ponownie skupiając uwagę na znaczeniu taksonomii” – mówi dr Torben Riehl, który jest jednym z badaczy przedstawionych w publikacji Odkrycia gatunków oceanicznych.

Wykorzystanie globalnej wiedzy specjalistycznej w zakresie zdrowia oceanów

Skrócenie czasu potrzebnego od odkrycia nowego zwierzęcia do publicznego opisu gatunku ma kluczowe znaczenie w epoce rosnącej utraty różnorodności biologicznej. Smoczek pomarszczony i dwa inne gatunki opisane w Odkrycia gatunków oceanicznych żyją w strefach kominów hydrotermalnych – środowisku zagrożonym przez górnictwo głębinowe. Inny OSD gatunek, Psychropotes buglossa, fioletowy ogórek morski (czasami nazywany także gumowatą wiewiórką) żyje na północnym Atlantyku, ale podobne gatunki żyją na obszarach o dużym znaczeniu gospodarczym, gdzie ekstrakcja guzków polimetalicznych może wkrótce zagrozić życiu morskiemu.

Tego typu zagrożenia mogą doprowadzić do wyginięcia gatunków, zanim w ogóle będziemy mieli szansę je poznać i zbadać. Dzięki wysiłkom takim jak SOSA Odkrycia gatunków oceanicznychmożemy zbliżyć się do zrozumienia różnorodności biologicznej naszych oceanów i jej ochrony, zanim będzie za późno.

Apel do taksonomistów morskich

„Tylko wykorzystując wspólne siły globalnego postępu, wiedzy specjalistycznej i postępu technologicznego będziemy w stanie opisać szacunkowo 1,8 miliona nieznanych gatunków żyjących w naszych oceanach. Każdy taksonomista specjalizował się w jakiejś grupie gatunków morskich bezkręgowce jest zaproszony do współtworzenia Odkrycia gatunków oceanicznych– podsumowuje prof. dr Julia Sigwart.

Odniesienie: „Ocean Species Discoveries 1-12 — A primer for Accelerating Marine Invertebrate Taxonomy” autorstwa (SOSA) SOSA, Brandt A, Chen C, Engel L, Esquete P, Horton T, Jażdżewska AM, Johannsen N, Kaiser 5, Kihara TC , Knauber H, Kniesz K, LandschoffJ, Lörz AN, Machado FM, Martínez-Muñoz CA, Riehl T, Serpell-Stevens A, Sigwart JD, Tandberg AHS, Tato R, Tsuda M, Vončina K, Watanabe HK, Went C, Williams JD, 6 sierpnia 2024 r., Dziennik danych o różnorodności biologicznej.
DOI: 10.3897/BDJ.12.e128431





Link źródłowy