Strona główna nauka/tech Technologia wodna mogła pomóc w budowie piramidy schodkowej Dżesera w Egipcie

Technologia wodna mogła pomóc w budowie piramidy schodkowej Dżesera w Egipcie

27
0


Piramida Dżesera

Piramida Dżesera mogła zostać zbudowana przy pomocy układu hydraulicznego wykorzystującego wodę do transportu kamieni, co wskazuje na zaawansowaną inżynierię starożytnego Egiptu.

Z nowego badania wynika, że ​​przy budowie Piramidy Dżesera zastosowano hydrauliczny system podnoszenia, za pomocą którego woda z pobliskiej tamy pomagała podnosić materiały budowlane. Ta innowacyjna metoda sugeruje wyrafinowane wykorzystanie technologii wodnej w starożytnym Egipcie.

Piramida Dżesera, najstarsza z kultowych piramid w Egipcie, mogła zostać zbudowana przy pomocy unikalnego hydraulicznego systemu podnoszenia. Tak wynika z badania opublikowanego 5 sierpnia 2024 r. w czasopiśmie ogólnodostępnym PLOS JEDEN przez Xaviera Landreau z CEA Paleotechnic Institute we Francji i współpracowników. Nowe badanie sugeruje, że woda mogła przedostać się do dwóch szybów znajdujących się wewnątrz samej piramidy, skąd można ją było wykorzystać do podnoszenia i opuszczania pływaka służącego do przenoszenia kamieni budowlanych.

Siła hydrauliczna pomagająca w budowie piramidy schodkowej w Sakkarze

Mapa płaskowyżu Sakkara pokazująca przebieg wody od tamy Gisr el-Mudir do stacji uzdatniania wody w pobliżu piramidy Dżesera. Woda jest następnie przesyłana do sieci rur piramidy w celu zasilania windy hydraulicznej. Źródło: Paleotechnika Paryża, Francja, CC-BY 4.0

Innowacje w starożytnych technikach budowlanych

Uważa się, że Piramida Dżesera, znana również jako Piramida Schodkowa, została zbudowana około 2680 roku p.n.e. jako kompleks grobowy faraona Dżesera z Trzeciej Dynastii. Dokładny sposób jego budowy pozostaje jednak niejasny. W tej nowej interdyscyplinarnej analizie naukowcy sugerują, że pobliska zagroda Gisr el-Mudir – wcześniej niewyjaśniona konstrukcja – mogła funkcjonować jako „tama zwrotna” przechwytująca wodę i osady.

Ponadto szereg przedziałów wykopanych w ziemi na zewnątrz piramidy mógł służyć jako stacja uzdatniania wody, umożliwiając osadzanie się osadu w miarę przepływu wody przez każdy kolejny przedział. Woda mogła wówczas przedostać się do samych szybów piramid, gdzie siła jej unoszenia mogłaby pomóc w uniesieniu kamieni konstrukcyjnych.

Proces siły hydraulicznej mający na celu pomoc w budowie piramidy schodkowej w Sakkarze

Zidentyfikowany proces budowy piramidy schodkowej: Hydrauliczny mechanizm podnoszący. Źródło: Landreau i in., 2024, PLOS ONE, CC-BY 4.0

Rola wody w budowie piramid

Nadal potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób woda mogła przepływać przez szyby, a także ile wody było dostępne w krajobrazie w tym momencie historii Ziemi. Jednak autorzy nowego badania sugerują, że chociaż do budowy piramidy prawdopodobnie wykorzystano inne metody budowlane, takie jak rampy, w przypadku wystarczającej ilości wody można było zastosować hydrauliczny system podnoszenia do wspomagania procesu budowy.

Współpraca ujawnia spostrzeżenia historyczne

Autorzy dodają: „Wspólny wysiłek nowo utworzonego instytutu badawczego Paleotechnic i kilku laboratoriów krajowych (INRAE, Uniwersytet w Orleanie) doprowadził do odkrycia tamy, stacji uzdatniania wody i windy hydraulicznej, co umożliwiłoby umożliwił budowę piramidy schodkowej w Sakkarze. Ta praca otwiera nowy kierunek badań dla społeczności naukowej: wykorzystanie energii hydraulicznej do budowy piramid w Egipcie”.

Odniesienie: „O możliwym wykorzystaniu siły hydraulicznej do pomocy przy budowie piramidy schodkowej w Sakkarze”, Landreau X, Piton G, Morin G, Bartout P, ​​Touchart L, Giraud C i in., 5 sierpnia 2024 r., PLOS JEDEN.
DOI: 10.1371/journal.pone.0306690

Finansowanie: Grupa Sicame, firma Atoutscarto i firma Verilux zapewniły wsparcie w formie wynagrodzeń odpowiednio dla GM, CG i J-CM. Konkretne role tych autorów opisano w sekcji „Wkład autorów”.





Link źródłowy