Strona główna zdrowie „Zmieniające życie” zastrzyk raz w miesiącu, który daje nadzieję osobom cierpiącym na...

„Zmieniające życie” zastrzyk raz w miesiącu, który daje nadzieję osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów

50
0


Nowe szczepienie raz w miesiącu może zmienić zasady leczenia przewlekłego bólu stawów spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawów, na którą w Wielkiej Brytanii cierpi 10 milionów osób.

Wyniki badania z udziałem 510 pacjentów z zapaleniem stawów stawu kolanowego pokazują, że po czterech miesiącach u osób, którym podano szczepionkę, poziom bólu spadł o 50%.

Jak wynika z wyników, które zostaną dzisiaj opublikowane – ale opublikowanych wyłącznie z wyprzedzeniem w Good Health – nie wykazały one również żadnych skutków ubocznych związanych z lekami takimi jak ibuprofen i opioidy.

Pierwszy w swoim rodzaju lek — obecnie nazywany LEVI-04 — działa poprzez blokowanie związku, który wspiera komórki nerwowe zaangażowane w przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu.

Naukowcy twierdzą, że lek może być również skuteczny w leczeniu wielu innych schorzeń, od bólu pleców po zamrożone barki i niektóre bóle nowotworowe, a także w przypadku wszystkich stawów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów.

Na chorobę zwyrodnieniową stawów, która powoduje przewlekły ból stawów, cierpi 10 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii

Na chorobę zwyrodnieniową stawów, która powoduje przewlekły ból stawów, cierpi 10 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czyli zużycie stawów – występuje, gdy chrząstka ochronna na końcach kości z czasem ulega zniszczeniu, powodując ból, obrzęk i problemy z poruszaniem stawem, gdy kość ociera się o kość.

Najbardziej narażonym stawem jest kolano, które stanowi nieco ponad połowę wszystkich przypadków tej choroby. Obecne metody leczenia mają na celu złagodzenie objawów.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny, ale niosą ze sobą ryzyko na przykład wrzodów żołądka. Większe narkotyki, takie jak opioidy, niosą ze sobą ryzyko uzależnienia.

Nowy lek, opracowany przez brytyjską firmę biotechnologiczną Levicept, jest pierwszym z nowej klasy leków znanych jako białka fuzyjne receptora neurotrofiny.

Te docelowe związki zwane neurotrofinami, w tym czynnik wzrostu nerwów (NGF).

Zastrzyk nie wyleczy choroby, ale zamiast tego ma na celu złagodzenie objawów bólu.  Osoby biorące udział w badaniu zgłosiły wyniki w zakresie bólu niższe o co najmniej 50%.

Zastrzyk nie wyleczy choroby, ale zamiast tego ma na celu złagodzenie objawów bólu. Osoby biorące udział w badaniu zgłosiły wyniki w zakresie bólu niższe o co najmniej 50%.

Związki kontrolują wzrost i utrzymanie komórek nerwowych zaangażowanych w przenoszenie bólu.

Poziom neurotrofin wzrasta w przypadku uszkodzenia tkanki i stanu zapalnego, jak to ma miejsce w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

Nowy lek działa poprzez blokowanie aktywności NGF i innych neurotrofin.

Co ważne, nie inaktywuje ich całkowicie, ponieważ pełnią one inne funkcje, w tym naprawę tkanek, takich jak chrząstka i kość.

Na potrzeby badania 510 pacjentom podawano comiesięczne wlewy i rejestrowano zgłaszany przez nich poziom bólu. Do oceny ich stawów wykorzystano zdjęcia rentgenowskie i rezonans magnetyczny.

Wyniki wykazały, że skala bólu była co najmniej o 50% niższa w przypadku każdej z trzech różnych dawek leku użytego w badaniu.

Istnieją nadzieje, że lek może opóźnić konieczność operacji wymiany stawu — według Narodowego Instytutu Doskonałości Zdrowia i Opieki (NICE) w Wielkiej Brytanii każdego roku przeprowadza się 100 000 zabiegów wymiany stawu kolanowego.

„Nie mogę do końca uwierzyć, jak dobre są wyniki – może to zmienić zasady gry w leczeniu przewlekłego bólu” – powiedział Philip Conaghan, profesor medycyny układu mięśniowo-szkieletowego na Uniwersytecie w Leeds, który kierował międzynarodowym badaniem Dobre zdrowie.

Obecnie planowane są większe badania i jeśli wszystko pójdzie dobrze, leczenie będzie dostępne w ciągu trzech do czterech lat.

Komentując badania, Mike McNicholas, konsultant chirurg ortopeda w szpitalach uniwersyteckich w Liverpoolu, powiedział: „Choroba zwyrodnieniowa stawów jest obecnie najczęstszą chorobą, na którą nie ma lekarstwa. Wyniki tych prób są interesujące i zachęcające”.

Dodał: „Leczenie ma na celu złagodzenie objawów, a nie wyleczenie. Dobrze jednak widzieć, że zespół wprowadza tę nowatorską technologię w odpowiedzialny sposób i miejmy nadzieję, że szersze badania utwierdzą się w przekonaniu, że nie występują żadne nieoczekiwane komplikacje”.



Link źródłowy