Strona główna Sporty Noah Lyles zdobywa złoto olimpijskie na 100 m po dramatycznym fotofiniszu w...

Noah Lyles zdobywa złoto olimpijskie na 100 m po dramatycznym fotofiniszu w Paryżu

31
0

Amerykanin Noah Lyles zdobył tytuł olimpijski na 100 m mężczyzn o pięć tysięcznych sekundy od Kishane’a Thompsona z Jamajki podczas dramatycznego fotofiniszu w Paryżu w 2024 r.

Showman Lyles dogonił swoich rywali w drugiej połowie wyścigu i zwyciężył z minimalną przewagą, ustanawiając swój rekord życiowy w czasie 9,79 sekundy.

To był ten sam czas, co debiutant olimpijski Thompson, który prowadził przez większą część wyścigu, ale Lyles wykonał spektakularny finisz, aby pomyślnie rozpocząć starania o potencjalne cztery złote medale na tych igrzyskach.

Brązowy medal zdobył były mistrz świata Stanów Zjednoczonych Fred Kerley z czasem 9,81, pokonując na podium Akani Simbine z Republiki Południowej Afryki.

Po długim oczekiwaniu za linią startu w tle dramatycznej muzyki w szalonej atmosferze na Stade de France wszystkich ośmiu finalistów ukończyło niezwykły wyścig z przewagą 0,12 sekundy do Lylesa.

Taki był poziom finału, którego nie udało się osiągnąć Brytyjczykom Zharnelowi Hughesowi i Louie Hinchliffe’owi – aktualnemu mistrzowi Włoch Lamontowi Marcellowi Jacobsowi zabrakło medali, a inna wschodząca gwiazda Jamajki, Oblique Seville, zajęła ostatnie miejsce z czasem 9,91.

Ostatecznie to Lyles, sportowiec, który świetnie radzi sobie na najwspanialszych scenach sportu i który zdobył trzy złote medale na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata, pobiegł sprintem, aby świętować, gdy na dużym ekranie pojawiły się oficjalne wyniki.

27-latek wielokrotnie bił w dzwonek zwycięstwa na poboczu toru, po tym jak ugruntował swoją pozycję na szczycie tego sportu, zanim zaczął marzyć o dalszych sukcesach w biegu na 200 m i sztafecie.