Strona główna zdrowie Badania sugerują, że picie z plastikowych butelek może podnieść ciśnienie krwi z...

Badania sugerują, że picie z plastikowych butelek może podnieść ciśnienie krwi z powodu przedostania się mikroplastiku do krwioobiegu

59
0


Badania sugerują, że picie z plastikowych butelek może podnieść ciśnienie krwi w wyniku przedostania się mikroplastiku do krwioobiegu.

Z innych badań wynika, że ​​mikrodrobiny plastiku wykryto także w płynach w szklanych butelkach, a eksperci twierdzą, że związane z tym wyższe ciśnienie krwi może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca.

Najnowsze badanie wykazało, że ciśnienie krwi spadło po tym, jak uczestnicy zaprzestali przyjmowania wszelkich płynów, w tym wody, z plastikowych i szklanych butelek, i przez dwa tygodnie pili wyłącznie wodę z kranu.

Naukowcy z wydziału medycyny Prywatnego Uniwersytetu Danube w Austrii stwierdzili: „Po szeroko zakrojonych badaniach doszliśmy do wniosku, że należy unikać napojów pakowanych w plastikowe butelki.

Nowe badanie sugeruje, że picie z plastikowych butelek może podnieść ciśnienie krwi z powodu przedostania się mikroplastików do krwioobiegu (zdjęcie pliku)

Nowe badanie sugeruje, że picie z plastikowych butelek może podnieść ciśnienie krwi z powodu przedostania się mikroplastików do krwioobiegu (zdjęcie pliku)

„Zaobserwowano niezwykłe tendencje. Wyniki badania po raz pierwszy sugerują, że ograniczenie użycia tworzyw sztucznych może potencjalnie obniżyć ciśnienie krwi, prawdopodobnie ze względu na zmniejszoną objętość cząstek tworzyw sztucznych we krwi.

„Zmiany, które zaobserwowaliśmy w ciśnieniu krwi, sugerują, że ograniczenie spożycia cząstek tworzyw sztucznych może obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych”.

Badania pokazują, że mikroplastik – mikroskopijne fragmenty powstałe w wyniku degradacji tworzywa sztucznego pod wpływem promieniowania UV lub w wyniku przewrócenia butelki – jest wszechobecny.

Mikroplastik wykryto w ślinie, tkance serca, wątrobie, nerkach i łożysku. Kilka badań wykazało wysokie stężenia w wodzie w plastikowych butelkach.

Nowe badania pokazują, że mikroskopijne fragmenty powstałe w wyniku degradacji plastiku pod wpływem promieniowania UV lub w wyniku przewrócenia się butelki są wszechobecne (zdjęcie plikowe)

Z nowych badań wynika, że ​​mikroskopijne fragmenty powstałe w wyniku degradacji plastiku pod wpływem promieniowania UV lub w wyniku przewrócenia butelki – są wszechobecne (fot. plik)

W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Microplastics, badacze poprosili ośmiu mężczyzn i kobiety o codzienne przyjmowanie płynów z wody z kranu i zalecili im powstrzymywanie się od napojów przechowywanych w plastikowych lub szklanych butelkach.

Na początku i w trakcie badania wykonano kilka pomiarów ciśnienia krwi. Wyniki wykazały statystycznie istotny spadek rozkurczowego ciśnienia krwi – ciśnienia w tętnicach, gdy serce odpoczywa pomiędzy uderzeniami – już po dwóch tygodniach.

Naukowcy stwierdzili: „Na podstawie odkryć wskazujących na obniżenie ciśnienia krwi w związku ze zmniejszeniem spożycia tworzyw sztucznych, stawiamy hipotezę, że cząsteczki tworzyw sztucznych obecne w krwiobiegu mogą przyczyniać się do podwyższonego ciśnienia krwi”.



Link źródłowy