Strona główna nauka/tech Szczyt roju meteorów, Kuźnia Gwiazd, Mars i Jowisz zbiegają się

Szczyt roju meteorów, Kuźnia Gwiazd, Mars i Jowisz zbiegają się

77
0


Grafika koncepcyjna deszczu meteorytów

Sierpień 2024 r. to ekscytujący miesiąc dla obserwatorów nieba, pełen różnorodnych wydarzeń na niebie do obserwacji. Godnym uwagi wydarzeniem jest koniunkcja Marsa i Jowisza, która 14 sierpnia pojawi się niezwykle blisko nieba. Oczekuje się, że rój meteorów Perseidów, osiągający szczyt w nocy 11 sierpnia, zapewni oszałamiający pokaz do 75 meteorów na godzinę w sprzyjających warunkach obserwacji. Dodatkowo Mgławica Laguna, gwiezdny żłobek w konstelacji Strzelca, jest widoczna przez cały miesiąc i daje możliwość obserwacji powstawania gwiazd. Interakcja półksiężyca z planetami i innymi ciałami niebieskimi dodaje wizualnej rozkoszy. Źródło: SciTechDaily.com

Jakie są najważniejsze atrakcje Skywatchingu w sierpniu 2024 r.?

Mars I Jowisz bardzo bliskie spotkanie, warunki wyglądają dobrze dla meteorów Perseidów i jak obserwować gwiezdny żłobek – Mgławicę Laguna.

Czego szukać:

Spotkanie planet, meteoryty i „gwiezdna kuźnia”!

Dwie planety spotykają się w bardzo bliskiej koniunkcji, osiąga szczyt roju meteorów Perseidów i szukają Mgławicy Laguna – gwiezdnego żłobka w Strzelcu.

Przegląd najważniejszych wydarzeń

  • 4 sierpnia – Nów
  • 11 sierpnia – Dziś wieczorem w nocy nastąpi szczyt roju meteorów Perseidów! Pod warunkiem, że niebo będzie czyste, warunki do obserwacji będą w tym roku sprzyjające, ponieważ Księżyc zachodzi około 23:30 czasu lokalnego. Od tego momentu aktywność meteorytów wzrasta aż do świtu.
  • 14 sierpnia – Jowisz i Mars mają dziś rano niezwykle bliską parę zwaną koniunkcją. Będą widoczne w odległości zaledwie jednej trzeciej stopnia, czyli mniejszej niż szerokość Księżyca w pełni. Znajdź je na wschodnim niebie na kilka godzin przed wschodem słońca.
  • 19 sierpnia – Pełnia księżyca
  • 20 sierpnia – Księżyc goni Saturn po niebie tej nocy. Para wschodzi na wschodzie wkrótce po zmroku i razem wędruje na zachód aż do świtu.
  • 27 sierpnia – Dziś rano półksiężyc łączy się z Marsem i Jowiszem, tworząc urzekające trio. Szukaj ich na wschodzie na około godzinę przed wschodem słońca.
  • Cały miesiąc – Przez lornetkę lub teleskop można obserwować Mgławicę Laguna przez cały miesiąc, w pierwszych godzinach po zmroku. Znajduje się w gwiazdozbiorze Strzelca, w pobliżu układu gwiazd znanego jako „Imbryk”. Podobna pod względem wielkości i jasności do Mgławicy Oriona, jest to kocioł powstawania gwiazd, położony około 4000 lat świetlnych stąd.
Koniunkcja Jowisza z Marsem, sierpień 2024 r

Mapa nieba pokazująca koniunkcję Marsa i Jowisza rankiem 14 sierpnia. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Transkrypcja wideo

Co słychać w sierpniu? Bardzo bliskie spotkanie Jowisza i Marsa, perspektywy meteorów Perseidów i zobaczenie gwiezdnego żłobka w Mgławicy Laguna.

W sierpniu Czerwona Planeta, Mars, mija na porannym niebie największą planetę naszego Układu Słonecznego, Jowisza. Znajdują się one w niezwykle bliskiej parze, zwanej koniunkcją, 14 sierpnia, kiedy będą oddalone od siebie o zaledwie jedną trzecią stopnia, czyli mniej niż szerokość Księżyca w pełni.

Widok z NASAProgram Eyes on the Solar System ukazuje dwie planety ułożone na tej samej linii wzroku, dlatego w tym czasie wydają się one na niebie tak blisko siebie.

W ciągu następnych poranków Mars szybko oddala się od Jowisza, ale 27 sierpnia półksiężyc łączy się z obiema planetami, tworząc na porannym niebie urzekające trio.

Mapa nieba Planetarnego Trio, sierpień 2024 r

Mapa nieba przedstawiająca trio planet: sierp Księżyca, Jowisza i Marsa rankiem 27 sierpnia. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Przez większą część miesiąca Saturn leci samotnie po przeciwnej stronie nieba, chociaż 20 sierpnia Księżyc goni blisko Planety Pierścieniowej. Para wstaje wkrótce po zmroku i razem wędruje na zachód aż do świtu.

Ciepłe letnie noce w sierpniu na półkuli północnej sprawiają, że rój meteorów Perseidów jest ulubionym miejscem co roku. W tym roku szczytowa noc Perseidów przypada na 11 sierpnia, a poranny zmierzch 12 sierpnia. Pod warunkiem, że niebo będzie czyste, warunki do obserwacji będą w tym roku sprzyjające, ponieważ Księżyc zachodzi około 23:30 czasu lokalnego.

Od tego momentu aktywność meteorytów wzrasta aż do świtu. W ciemniejszych miejscach liczba meteorów w szczycie wynosi od 50 do 75 na godzinę.

Perseidy wydają się pochodzić z miejsca na niebie, które wznosi się na północnym wschodzie, więc połóż się tyłem i zwróć twarz mniej więcej w tym kierunku, ale staraj się objąć jak najwięcej nieba, ponieważ meteoryty mogą pojawić się wszędzie .

Wszystkie gwiazdy na niebie mają wspólne pochodzenie w gigantycznych obłokach gazu i pyłu zwanych mgławicami. A jeden z takich gwiezdnych żłobków, Mgławica Laguna, jest dobrze położony do obserwacji na sierpniowym niebie.

Znalezienie Mgławicy Laguna, sierpień 2024 r

Mgławica Laguna, sierpień 2024 r

Mapa nieba pokazująca lokalizację Mgławicy Laguna, znanej również jako Messier 8, w sierpniu. (Obserwatorom z półkuli południowej gwiazdy te wydają się znacznie wyżej na niebie.) Źródło: NASA/JPL-Caltech

Mgławica Laguna będzie ci znajoma, jeśli kiedykolwiek obserwowałeś Mgławicę Oriona – przy czym ta ostatnia jest tylko trochę jaśniejsza. Ponieważ jest około trzy razy szerszy od Księżyca w pełni, nadal jest stosunkowo łatwy do znalezienia, nawet pod podmiejskim niebem, za pomocą lornetki lub małego teleskopu.

Mgławica Laguna znajduje się w gwiazdozbiorze Strzelca, który dla zwykłych obserwatorów nieba jest synonimem słabo świecącego pasma Gwiazdy droga Mleczna rdzeń. Znajdziesz go tutaj, tuż nad szczytem wzoru gwiazdy znanego jako Czajniczek.

Mgławica znajduje się w odległości około 4000 lat świetlnych. Jej podłużna struktura ma około 100 lat świetlnych długości i około 50 lat świetlnych szerokości. Jest to kocioł intensywnej aktywności gwiazdotwórczej, w którym wiele młodych gwiazd jasno świeci, powodując świecenie otaczającego gazu. Gdy patrzy się na Mgławicę Laguna przez lornetkę, blask ten jest słaby i bezbarwny, ale zdjęcia wykonane z długim czasem naświetlania ujawniają jego kolorową naturę. Jasne gwiazdy również rzeźbią mgławicę, tworząc puste przestrzenie oraz turbulentne węzły i strumienie gazu. Mgławica wzięła swoją nazwę od jednego z tych gęstych, ciemnych obłoków, które rozciągają się przez jej środek i wyglądają jak wodnista laguna.

Mgławica Laguna pojawia się w sierpniu wysoko nad głową w przypadku osób na półkuli południowej i dość nisko w przypadku wyższych północnych szerokości geograficznych, ale jest widoczna w 49 dolnych obszarach Stanów Zjednoczonych. Jeśli potrafisz zlokalizować gwiazdy w Czajniczku, powinieneś być także w stanie obserwować mgławicę. Aby go znaleźć, podążaj linią w kierunku zachodnim, dwukrotnie dłuższą od górnej części uchwytu czajnika do górnej części jego pokrywki.

Obserwowanie mgławic może być trudne, nawet przez teleskop. Jednak dzięki swoim dużym rozmiarom i względnej jasności Mgławica Laguna oferuje doskonałą okazję do zobaczenia na własne oczy jednej z takich gwiezdnych kuźni w sierpniu.

Oto fazy Księżyca w sierpniu.

Fazy ​​Księżyca sierpień 2024

Fazy ​​Księżyca w sierpniu 2024 r. Źródło: NASA/JPL-Caltech





Link źródłowy