Strona główna nauka/tech Innowacyjne urządzenie magnetyczne montowane na głowie obiecujące w leczeniu depresji

Innowacyjne urządzenie magnetyczne montowane na głowie obiecujące w leczeniu depresji

34
0


Koncepcja ulgi w depresji

Zamontowane na głowie urządzenie generujące pola magnetyczne o ultraniskiej częstotliwości poprawiło objawy u czterech mężczyzn cierpiących na duże zaburzenia depresyjne, co sugeruje, że może to być bezpieczna i nieinwazyjna metoda leczenia depresji. Skuteczność i bezpieczeństwo urządzenia zostaną dokładniej zbadane w przyszłych badaniach.

Badanie wykazało, że urządzenie zakładane na głowę generujące pole magnetyczne o niskiej częstotliwości może potencjalnie zmniejszyć objawy depresji, torując drogę nieinwazyjnym i wygodnym opcjom leczenia.

Zamontowane na głowie urządzenie generujące pole magnetyczne o bardzo niskiej częstotliwości okazało się obiecujące w łagodzeniu objawów u czterech mężczyzn, u których zdiagnozowano duże zaburzenie depresyjne. Przyszłe badania z tym urządzeniem mogą zapewnić bezpieczną i nieinwazyjną opcję leczenia depresji. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „ Azjatycki Journal of Psychiatry.

Obecność pola magnetycznego o częstotliwościach zwykle w zakresie od 0 do 300 Hz nazywana jest środowiskiem magnetycznym o ekstremalnie niskiej częstotliwości (ELF-ELME). Chociaż interakcja między polami magnetycznymi a układami biologicznymi jest złożona i niezbyt dobrze poznana, uważa się, że częstotliwość ta stymuluje mitochondria i indukuje ich odnowę. Ponieważ mitochondria wytwarzają energię, stanowią potencjalny sposób leczenia wielu objawów związanych z depresją, takich jak letarg.

Szczegóły badania klinicznego

Na potrzeby tego badania zespół badawczy kierowany przez profesora Toshiyę Inada z at Uniwersytet w Nagoi Graduate School of Medicine i Masako Tachibana ze Szpitala Uniwersyteckiego w Nagoya w Japonii objęły czterech japońskich mężczyzn w wieku od 18 do 75 lat, u których zdiagnozowano depresję i którzy byli leczeni, do badania klinicznego zwanego eksploracyjnym badaniem po raz pierwszy na ludziach.

W badaniach eksploracyjnych takich jak to zarówno uczestnicy, jak i badacze są świadomi stosowanego leczenia. Chociaż wielkość próby jest niewielka i nie ma grupy kontrolnej, badacze mogą skupić się na gromadzeniu wstępnych danych w celu zbadania bezpieczeństwa, dawkowania i potencjalnej skuteczności nowej interwencji.

Montowane na głowie urządzenie pola magnetycznego

Urządzenie montowane na głowie generuje ultraniskie pole magnetyczne o bardzo niskiej częstotliwości, znane jako środowisko magnetyczne o ekstremalnie niskiej częstotliwości (ELF-ELME). Źródło: Mikako Ito, Keiko Itano

Przez cały czas trwania badania uczestnicy nosili zakładane na głowę urządzenie pola magnetycznego, które wystawiało ich na działanie ELF-ELME przez dwie godziny dziennie przez osiem tygodni. Zgodnie z przewidywaniami naukowcy odkryli, że wszyscy pacjenci odnotowali spadek poziomu depresji.

Chociaż eksperyment był badaniem eksploracyjnym z ograniczoną liczbą uczestników i bez grupy kontrolnej, jego ustalenia sugerują, że możliwe są badania kliniczne na większą skalę. Jeśli takie badania okażą się skuteczne, ich badania mogą doprowadzić do przełomowej zmiany w dotychczasowej praktyce klinicznej leczenia depresji.

Inada wierzy, że urządzenie to ma ogromny potencjał w skuteczniejszym leczeniu depresji w sposób skupiony na pacjencie. „Pole magnetyczne generowane przez urządzenie jest nieinwazyjne i wynosi 1/4,5 japońskiego pola geomagnetycznego i mniej niż 1/60 standardu narażenia ogółu społeczeństwa Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym” – powiedział. „Przewidujemy, że że pacjenci będą mogli codziennie korzystać z leczenia w domu, nawet nie zdając sobie sprawy, że znajdują się w środowisku o niskim polu magnetycznym”.

Kontynuował: „W porównaniu z obecnymi metodami leczenia depresji, takimi jak długotrwałe leki przeciwdepresyjne, terapia elektrowstrząsami i powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, terapia ta jest lepsza pod względem wygody i braku przewidywanych skutków ubocznych. Widzieliśmy, że nasze urządzenie jest wykorzystywane u pacjentów, którzy wolą nie przyjmować leków lub wolą bezpiecznie łączyć je z innymi metodami leczenia”.

Odniesienie: „Bardzo niska częstotliwość, wyjątkowo niskie środowisko magnetyczne w leczeniu depresji: badanie otwarte” przeprowadzone przez Masako Tachibana, Toshiya Inada, Hiroki Kimura, Mikako Ito, Yachiyo Kuwatsuka, Fumie Kinoshita, Daisuke Mori i Kinji Ohno, 26 marca 2024 r., Azjatycki Journal of Psychiatry.
DOI: 10.1016/j.ajp.2024.104036





Link źródłowy