Niedawne wyniki badania przeprowadzonego przez American Cancer Society wskazują na rosnącą częstość występowania nowotworów wśród młodszych pokoleń, wraz ze wzrostem częstości występowania i śmiertelności w przypadku wielu typów nowotworów. Ta pokoleniowa zmiana w ryzyku zachorowania na raka uwydatnia krytyczną potrzebę ukierunkowanych interwencji zdrowotnych i lepszego dostępu do opieki zdrowotnej.
Niedawne kompleksowe badanie przeprowadzone przez American Cancer Society (ACS) wskazuje, że wskaźniki zachorowalności na 17 z 34 badanych typów nowotworów, takich jak rak piersi, trzustki i żołądka, rosną w coraz młodszych populacjach. Ponadto badanie wykazało, że współczynnik umieralności wzrósł wraz ze współczynnikiem zachorowalności na określone nowotwory, w tym raka wątroby (tylko u kobiet), trzonu macicy, pęcherzyka żółciowego, jąder i jelita grubego. Wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie Nazwa naukowego czasopisma medycznego Zdrowie publiczne.
„Odkrycia te stanowią coraz więcej dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory u pokoleń po wyżu demograficznym, stanowiąc rozwinięcie wcześniejszych ustaleń dotyczących raka jelita grubego o wczesnym początku i kilku nowotworów związanych z otyłością, co obejmuje szerszy zakres typów nowotworów” – stwierdziła dr Hyuna Sung , główny autor badania i starszy główny naukowiec w dziedzinie nadzoru i równości w zdrowiu w American Cancer Society. „Kohorty urodzeniowe, czyli grupy osób sklasyfikowane według roku urodzenia, charakteryzują się wyjątkowym środowiskiem społecznym, gospodarczym, politycznym i klimatycznym, które wpływa na ich narażenie na czynniki ryzyka raka w kluczowych latach rozwoju. Chociaż zidentyfikowaliśmy trendy nowotworowe powiązane z rokiem urodzenia, nie mamy jeszcze jasnego wyjaśnienia, dlaczego wskaźniki te rosną”.
Metodologia badania i szczegółowe wyniki
W ramach tej analizy badacze uzyskali dane dotyczące częstości występowania 23 654 000 pacjentów, u których zdiagnozowano 34 rodzaje nowotworów oraz dane dotyczące śmiertelności dotyczące 7 348 137 zgonów z powodu 25 rodzajów nowotworów wśród osób w wieku 25–84 lata w okresie od 1 stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2019 r. od odpowiednio Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Centralnych Rejestrów Nowotworów i Amerykańskie Narodowe Centrum Statystyk Zdrowia. Aby porównać częstość występowania nowotworów w różnych pokoleniach, obliczono współczynniki zapadalności i śmiertelności specyficzne dla kohorty urodzeniowej, skorygowane o wpływ wieku i wpływ okresu, według lat urodzenia, oddzielonych pięcioletnimi odstępami, od 1920 do 1990 roku.
Naukowcy odkryli, że wskaźniki zachorowalności na osiem z 34 nowotworów wzrastały z każdą kolejną kohortą urodzeniową urodzonych od około 1920 roku. W szczególności współczynnik zapadalności na raka trzustki, nerek i jelita cienkiego był w przybliżeniu dwa do trzech razy wyższy w kohorcie urodzeniowej z 1990 r. niż w kohorcie urodzeniowej z 1955 r., zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet; oraz raka wątroby u kobiet.
Ponadto, po spadku w starszych kohortach urodzeniowych, współczynniki zachorowalności wzrosły w młodszych kohortach, po spadku w starszych kohortach urodzeniowych, w przypadku dziewięciu z pozostałych nowotworów, w tym raka piersi (wyłącznie z dodatnim receptorem estrogenowym), raka trzonu macicy, raka jelita grubego, raka żołądka niezwiązanego z wpustem, raka pęcherzyka żółciowego, raka jajnika, raka jąder, raka odbytu u mężczyzn i mięsaka Kaposiego u mężczyzn. W przypadku różnych typów nowotworów współczynnik zapadalności w kohorcie urodzeniowej w 1990 r. wahał się od 12% w przypadku raka jajnika do 169% w przypadku raka trzonu macicy i był wyższy niż współczynnik w kohorcie urodzeniowej o najniższym wskaźniku zapadalności. Warto zauważyć, że współczynniki umieralności rosły w kolejnych młodszych kohortach urodzeniowych wraz ze współczynnikiem zachorowalności na raka wątroby (tylko u kobiet), trzonu macicy, pęcherzyka żółciowego, jąder i jelita grubego.
Implikacje i przyszłe obawy
„Wzrost zachorowalności na nowotwory wśród tej młodszej grupy ludzi wskazuje na zmiany pokoleniowe w ryzyku zachorowania na raka i często służy jako wczesny wskaźnik przyszłego obciążenia nowotworami w kraju. Bez skutecznych interwencji na poziomie populacji oraz w związku z tym, że zwiększone ryzyko w młodszych pokoleniach przenosi się wraz z wiekiem, w przyszłości może nastąpić ogólny wzrost zachorowań na nowotwory, zatrzymując lub cofając dziesięciolecia postępu w walce z tą chorobą” – dodał dr Ahmedin Jemal , starszy wiceprezes ds. nadzoru i równości w zdrowiu w American Cancer Society oraz główny autor badania. „Dane podkreślają kluczową potrzebę zidentyfikowania i zajęcia się podstawowymi czynnikami ryzyka w populacjach pokolenia X i pokolenia Millenialsów, aby móc opracować strategie zapobiegawcze”.
„Rosnące obciążenie nowotworami wśród młodszych pokoleń podkreśla znaczenie zapewnienia osobom w każdym wieku dostępu do niedrogiego, kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego, które jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki leczenia raka” – powiedziała Lisa Lacasse, prezes sieci działań na rzecz walki z rakiem American Cancer Society (ACS CAN ). „W tym celu ACS CAN będzie kontynuować naszą wieloletnią pracę, aby nakłonić prawodawców do rozszerzenia Medicaid w stanach, które jeszcze tego nie zrobiły, a także w dalszym ciągu opowiadać się za utrwaleniem ulepszonych dotacji podatkowych na mocy ustawy o przystępnej cenie, które otworzyły drzwi do dostępu do opiekować się milionami.”
Odniesienie: „Różnice w częstości występowania nowotworów wśród dorosłych urodzonych w latach 1920–1990 w USA: analiza danych z rejestru nowotworów populacyjnych” autorstwa Hyuna Sung, Chenxi Jiang, Priti Bandi, Adair Minihan, Miranda Fidler-Benaoudia, Farhad Islami, Rebecca L. Siegel i Ahmedin Jemal, sierpień 2024 r., „Zdrowie publiczne” w czasopiśmie Lancet.
DOI: 10.1016/S2468-2667(24)00156-7