Strona główna Polityka Recenzja słuchawek Edifier Stax Spirit S5: świetny dźwięk, brak redukcji szumów

Recenzja słuchawek Edifier Stax Spirit S5: świetny dźwięk, brak redukcji szumów

51
0


Samochody sportowe mają tendencję być mniej powszechne i bardziej aspiracyjne niż SUV-y lub samochody do przewozu osób. Słuchawki z planarnymi przetwornikami magnetycznymi są zwykle mniej popularne i bardziej aspiracyjne niż słuchawki z przetwornikami dynamicznymi. W pewnym sensie przyczyny tego są bardzo podobne. Planarne przetworniki magnetyczne, w których wykorzystuje się cienkie kawałki metalu utrzymywane pomiędzy magnesami, przypominają trochę samochody sportowe: zaprojektowano je z myślą o bezkompromisowej wydajności. Podobnie jak samochody sportowe, ich produkcja jest również trudniejsza, droższa i bardziej czasochłonna. Zwykle sprawiają, że wyposażone w nie słuchawki są większe i masywniejsze niż alternatywa z dynamicznym przetwornikiem, co jest jedynym miejscem, w którym moja sprytna analogia do samochodu sportowego/SUV rzuca się w ścianę.

Ogólny punkt nadal pozostaje aktualny. Planarne przetworniki magnetyczne są zwykle domeną specjalistycznych marek i zwykle są montowane w słuchawkach kosztujących znacznie więcej niż alternatywne konstrukcje wyposażone w przetworniki dynamiczne. Wygląda jednak na to, że nikt nie wspomniał o tym Edifierowi.

Firma Edifier została założona w Pekinie w 1996 roku i od razu osiągnęła sukces w dziedzinie głośników i słuchawek. Do 2012 roku całkowicie przejął szanowaną japońską markę słuchawek Stax, co pod względem prestiżu przypomina trochę czas, gdy Fiat przejął Ferrari. (Obiecuję, że będzie to ostatnie z moich porównań z branżą samochodową.) Teraz Edifier wypuścił na rynek nową parę bezprzewodowych, planarnych słuchawek magnetycznych nausznych o nazwie Stax Spirit S5, które nie są większe ani droższe od niektórych wiodących przetworników dynamicznych projekty. To fantastyczne słuchawki, które ożywiają muzykę i filmy lepiej niż dynamiczne przetworniki, i są warte rozważenia dla audiofilów, którzy w przeciwnym razie kupiliby słuchawki przewodowe.

To jest duch

Warto zauważyć, że Stax Spirit S5 nie są pierwszymi niedrogimi, planarnymi słuchawkami magnetycznymi firmy Edifier, które działają w trybie bezprzewodowym. Jeśli chodzi o ceny i specyfikacje, z jednym godnym uwagi wyjątkiem, trudno zaprzeczyć, że są one najbardziej ambitne w firmie.

Zatem tak, planarne przetworniki magnetyczne: w przeciwieństwie do znacznie bardziej powszechnych alternatywnych przetworników dynamicznych, które wytwarzają dźwięk za pośrednictwem stożkowej membrany napędzanej przez cewkę drgającą w polu magnetycznym, planarne przetworniki magnetyczne wykorzystują niezwykle cienką, płaską membranę z wszczepionymi drutami. Jest zawieszony w szczelinie pomiędzy dwoma magnesami, które wibrują membranę, wytwarzając dźwięk. Magnesy muszą być wystarczająco duże, aby pokryć całą powierzchnię membrany, dlatego tego typu konstrukcja jest zwykle większa i cięższa niż dynamiczna alternatywa. Jest to również układ bardziej żądny władzy.

Czarne słuchawki nauszne

Foto: Szymon Lucas

W przypadku Stax Spirit S5 membrana ma grubość zaledwie 2 mikronów i jest osadzona w okablowaniu „EqualMass” drugiej generacji firmy Edifier. Łącząc różną liczbę drutów o tej samej szerokości w symetrycznej strukturze, można uzyskać jednakową siłę napędową; membrana będzie poruszać się tam i z powrotem z tym samym pędem na całej swojej powierzchni, ograniczając zniekształcenia do absolutnego minimum.

Pomijając ezoteryczną naturę przetworników, Edifier Stax Spirit S5 oferuje większość tego, czego oczekuje rynek w tej cenie. Do łączności bezprzewodowej wykorzystują Bluetooth 5.4, a dzięki układowi Qualcomm QCC5181 SoC obsługują kodeki do LHDC, LDAC i aptX Lossless włącznie. Przy odpowiednim źródle muzyki potrafią dostarczyć bezstratną rozdzielczość 16 bitów/44,1 kHz, a także „stratną” rozdzielczość 24 bity/96 kHz. Aby zapewnić optymalną jakość połączeń, zastosowano funkcję AptX Voice, a wielopunktowa łączność jest dostępna dla wszystkich, którzy wykonują wiele zadań jednocześnie.

Żywotność baterii to imponujące 80 godzin na jednym ładowaniu, a jeśli dopuścisz się wystarczającego zaniedbania, aby rozładować się akumulator, 15-minutowy postój wystarczy na kolejne 13 godzin. Jeśli masz urządzenie z Androidem i systemem Marshmallow lub nowszym, dostępna jest funkcja Google Fast Pair.

Gniazdo USB-C na prawym nauszniku może służyć do przesyłania danych i ładowania akumulatora, a na lewym nauszniku znajduje się wejście 3,5 mm, które służy do tego samego przewodowego celu. Obydwa kable Edifier dostarcza w opakowaniu S5.



Link źródłowy