Strona główna Polityka Dlaczego liczba medali olimpijskich jest różna? Co warto wiedzieć o zestawieniu

Dlaczego liczba medali olimpijskich jest różna? Co warto wiedzieć o zestawieniu

40
0



Drużyna USA zdominowała Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r. — przynajmniej pod pewnymi względami.

Amerykańskie organizacje medialne – w tym NBC, The New York Times i Stowarzyszenie prasy — uszereguj kraje na podstawie ogólnej liczby medali. Według tego pomiaru Stany Zjednoczone prowadziły w tabeli na godzinę 16:00 czasu wschodniego, zdobywając łącznie 30 medali, zgodnie z tabelą na stronie na stronie internetowej NBC Olympics.

Jednak niektóre kraje i organizacje spoza Ameryki sortują narody na podstawie liczby złotych medali. Według tej normy, Chiny znalazły się na szczycie listy od 16:00 ET, z ośmioma złotymi medalami. Stany Zjednoczone znalazły się na siódmym miejscu z pięcioma złotymi medalami. Google jest podążając za przykładem w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście Team USA może zwyciężyć w obu wskaźnikach. Na przykład na opóźnionych przez pandemię Igrzyskach Olimpijskich w Tokio drużyna USA zdobyła najwięcej złotych medali (39) i najwięcej medali w sumie (113), według oficjalna tabela liderów olimpijskich. (Chiny zdobyły na tych letnich igrzyskach 38 złotych medali i 89 medali ogółem).

Podobnie wyglądała sytuacja podczas innych niedawnych letnich igrzysk, w tym Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. (drużyna USA zdobyła czołowe miejsca na listach przebojów 46 złotych medali i 121 medali ogółem) oraz Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. (48 złotych, łącznie 104), według oficjalnych oficjalnych danych. Statystyki olimpijskie.

Formalnie Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie określa jednoznacznie, który sposób śledzenia jest lepszy. Amerykańskie organizacje informacyjne, w tym NBC, zazwyczaj przedstawiają zestawienie zdobytych medali według koloru. Associated Press opublikowało interaktywną mapę który pozwala czytelnikom śledzić liczbę medali zarówno według łącznej liczby, jak i poszczególnych klas.

Niemniej jednak sposób, w jaki Stany Zjednoczone prezentują tabelę medalową, wzbudził zainteresowanie i życzliwe komentarze w Internecie. W postach na TikToku i X użytkownicy podkreślali różne formaty tabel.

„Każdy kraj na świecie zdobywa złote medale. Nigdy nie jest to całkowite” – mieszkający w Australii dziennikarz Bradley Jurd napisał na X. „Ale to jest kraj, który nalega na Fahrenheita i funty, podczas gdy prawie nikt inny tego nie robi”.

Jeszcze inny australijski dziennikarz ostro skrytykował podkreślanie medali totalnych jako „amerykańskiej wyjątkowości w jej najbardziej potrzebującej i szalonej formie”. W odpowiedzi użytkownik X odepchniętynazywając tę ​​krytykę „jednym z rzadkich przypadków, gdy czyjś gniew na Amerykę jest w rzeczywistości bardzo głupi i nieuzasadniony”.

Osoba dodała: „Całkowita liczba medali… wydaje się logicznym sposobem jej uszeregowania. W porządku jest nie złościć się ani przez chwilę.”

Niektórzy widzowie w Stanach nie umknęli całkowicie, że Team USA pozostaje w tyle za innymi krajami w rankingach obejmujących wyłącznie złoto.

Użytkownik TikToka @t1aojay opublikował film w którym przechadza się po pokoju i zaciska pięść na ekranie komputera. Nakładka tekstowa brzmi: „Widzę, że USA mają najwięcej medali, ale są na szóstym miejscu pod względem złotych medali”. Ścieżka dźwiękowa to fragment Kurta Russella wrzeszczącego na męską drużynę hokeja na lodzie w filmie Disneya „Cud”.

Postać Russella, trener hokeja na igrzyskach olimpijskich w USA Herb Brooks: „Niewiarygodne! Gracie tak, jakby to była jakaś cholerna gra na raz w Rochester!

Stany Zjednoczone wciąż mają jednak wiele okazji do dodania do swojego stosu złotych medali. Zespół USA wysłał w tym roku do Paryża 594 sportowców – najwięcej ze wszystkich krajów – i będą oni rywalizować w 253 konkurencjach medalowych.

Ponowne zainteresowanie różnymi metodami doprowadziło do powstania kilku świeżych pomysłów. Dwóch inżynierów w Kalifornii opublikował stronę internetową w tym tygodniu zwracamy uwagę na propozycję nowego systemu rankingowego, który odrzuca dwa najpopularniejsze podejścia.

„W Internecie krąży wiele dyskusji na temat tego, że istnieje ogromna różnica między liczeniem łącznej liczby medali a liczeniem samych złotych medali” – powiedział Joshua Wolk, inżynier projektant studiujący na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, który wraz ze swoim przyjacielem Jonathanem Liu stworzył proponowany system rankingowy. „Oboje uważaliśmy, że żadne z tych podejść nie jest sprawiedliwe”.

„Absurdem jest porównywanie w równym stopniu złotego medalu z brązowym. Ale z drugiej strony sugerowanie, że brązowe i srebrne medale są nic nie warte, też nie ma sensu” – dodał Wolk w rozmowie telefonicznej.

Wolk i Liu stworzyli ranking ważony na żywo, w którym każdemu medalowi przypisana jest inna wartość: złoty jest wart jeden punkt, srebrny pół punktu, brązowy ćwierć punktu. Według ich standardów na godzinę 16:00 czasu wschodniego Stany Zjednoczone osiągnęły wzrost o 14,50 punktu.

To wystarczyło, aby wyprowadzić Team USA na prowadzenie.





Link źródłowy