Badanie wskazuje, że ograniczenie spożycia przetworzonego mięsa o około jedną trzecią w USA mogłoby zapobiec ponad 350 000 przypadków cukrzycy w ciągu dziesięciu lat, a także znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. choroba sercowo-naczyniowa oraz przypadków raka jelita grubego. Naukowcy wykorzystali mikrosymulację do analizy wpływu ograniczenia spożycia zarówno przetworzonego, jak i nieprzetworzonego czerwonego mięsa na wiele skutków zdrowotnych.
Według badania ograniczenie spożycia przetworzonego mięsa o około jedną trzecią mogłoby pomóc w uniknięciu ponad 350 000 przypadków cukrzycy w USA w ciągu dekady.
Naukowcy twierdzą, że ograniczenie spożycia przetworzonego mięsa przez dorosłych w USA o 30 procent – co stanowi równowartość około 10 plasterków bekonu tygodniowo – doprowadziłoby również do zmniejszenia o dziesiątki tysięcy przypadków chorób układu krążenia i raka jelita grubego.
Zespół z Globalnej Akademii Rolnictwa i Systemów Żywnościowych Uniwersytetu w Edynburgu wraz z Uniwersytetem Karoliny Północnej w Chapel Hill opracował narzędzie symulacyjne do oceny wpływu ograniczenia spożycia przetworzonego i nieprzetworzonego mięsa czerwonego na zdrowie.
Chociaż wiele badań zidentyfikowało powiązania między wysokim poziomem spożycia przetworzonego mięsa a chorobami przewlekłymi, niewiele z nich oceniło wpływ na wiele skutków zdrowotnych. Niektóre wcześniejsze badania sugerują również, że nieprzetworzone czerwone mięso może zwiększać ryzyko chorób przewlekłych, ale dowody są nadal ograniczone.
Wyniki symulacji
Naukowcy wykorzystali dane z krajowego badania zdrowia przeprowadzonego przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), aby stworzyć symulowaną, reprezentatywną próbkę dorosłej populacji USA – w ramach tak zwanej mikrosymulacji.
Ich mikrosymulacja jako pierwsza oszacowała wpływ ograniczenia spożycia przetworzonego mięsa i nieprzetworzonego mięsa czerwonego – od 5 do 100 procent – na wiele skutków zdrowotnych w USA.
Zespół oszacował, jak zmiany w spożyciu mięsa wpływają na ryzyko cukrzycy, chorób układu krążenia, raka jelita grubego i śmierci u dorosłych. Skutki oceniano w całej populacji oraz oddzielnie w oparciu o wiek, płeć, dochód gospodarstwa domowego i pochodzenie etniczne.
Naukowcy twierdzą, że ograniczenie spożycia przetworzonego mięsa o 30 procent nie tylko zapobiegnie ponad 350 000 przypadkom cukrzycy, ale doprowadzi do zmniejszenia o 92 500 przypadków chorób układu krążenia i o 53 300 przypadków raka jelita grubego w ciągu dziesięciu lat.
W tym scenariuszu największe korzyści zdrowotne odnieśli biali mężczyźni i osoby z rocznym dochodem gospodarstwa domowego od 25 000 do 55 000 dolarów.
Porównanie rodzajów mięsa
Naukowcy przeanalizowali także wpływ ograniczenia spożycia samego nieprzetworzonego czerwonego mięsa i ograniczenia spożycia zarówno przetworzonego, jak i nieprzetworzonego mięsa czerwonego.
Zmniejszenie spożycia obu produktów o 30 procent spowodowało zmniejszenie liczby przypadków cukrzycy o 1 073 400, chorób układu krążenia o 382 400 i raka jelita grubego o 84 400.
Ograniczenie spożycia samego nieprzetworzonego czerwonego mięsa o 30 procent – co oznaczałoby spożywanie około jednego ćwierćfuntowego burgera wołowego tygodniowo – spowodowało zmniejszenie liczby przypadków cukrzycy o ponad 732 000 osób. Doprowadziło to również do zmniejszenia liczby przypadków chorób układu krążenia o 291 500 i raka jelita grubego o 32 200.
Stwierdzenie, że większej liczbie przypadków chorób udało się zapobiec poprzez ograniczenie spożycia nieprzetworzonego czerwonego mięsa w porównaniu z przetworzonym mięsem, częściowo wynika z tego, że średnie dzienne spożycie nieprzetworzonego czerwonego mięsa jest wyższe niż przetworzonego mięsa i wynosi odpowiednio 47 g dziennie w porównaniu z 29 g dziennie.
Ponieważ mniej wiadomo na temat wpływu spożywania nieprzetworzonego czerwonego mięsa na ryzyko chorób przewlekłych, zespół twierdzi, że te szacunki należy interpretować ostrożnie i że potrzebne są dalsze badania.
Profesor Lindsay Jaacks, osobista katedra Global Health and Nutrition na Uniwersytecie w Edynburgu i jedna z autorek badania, stwierdziła: „Organizacje krajowe i międzynarodowe zalecają ograniczenie spożycia mięsa w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym zmian klimatycznych Komisji Europejskiej w Wielkiej Brytanii oraz Międzyrządowego Panelu Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, czyli IPCC. Nasze badanie wykazało, że te zmiany w diecie mogą przynieść znaczne korzyści zdrowotne również w USA, a zatem jest to wyraźna korzyść dla ludzi i planety”.
Odniesienie: „Szacowany wpływ ograniczenia spożycia przetworzonego mięsa i nieprzetworzonego mięsa czerwonego na występowanie cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, raka jelita grubego i śmiertelności w USA: badanie mikrosymulacyjne” przeprowadzili Joe Kennedy, Peter Alexander, Lindsey Smith Taillie i Lindsay M. Jaacks, lipiec 2024 r., Nazwa naukowego czasopisma medycznego Zdrowie planetarne.
DOI: 10.1016/S2542-5196(24)00118-9
Badanie zostało sfinansowane przez The Wellcome Trust.