Strona główna nauka/tech Dlaczego metan może być kluczem do pokonania zmian klimatycznych

Dlaczego metan może być kluczem do pokonania zmian klimatycznych

71
0


Ziemia Zmiana klimatu Sztuka

Zdaniem badaczy zajmujących się klimatem natychmiastowa redukcja emisji metanu ma kluczowe znaczenie dla spowolnienia globalnego ocieplenia. Proponują kompleksową strategię, która łączy zachęty ekonomiczne, środki regulacyjne i zaangażowanie społeczne, aby skutecznie ukierunkować i ograniczyć emisję metanu w różnych sektorach. Źródło: SciTechDaily.com

Metan, drugi najważniejszy gaz cieplarniany, został zaniedbany, ale teraz naukowcy opracowują nowy plan i nowe narzędzie umożliwiające ograniczenie emisji do odpowiedniej wielkości.

Naukowcy podkreślają znaczenie szybkiej redukcji emisji metanu w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, sugerując połączenie strategii regulacyjnych i ekonomicznych wraz z działaniami publicznymi mającymi na celu ograniczenie emisji z wielu źródeł.

Rola metanu w zmianach klimatycznych

Aby skutecznie zaradzić kryzysowi klimatycznemu, niezbędne są natychmiastowe działania w sprawie emisji metanu. Metan przyczynił się do około połowy globalnego ocieplenia, jakiego doświadczyliśmy do tej pory, a jego emisje szybko rosną. Międzynarodowy zespół badaczy klimatu piszący dzisiaj (30 lipca) w Granice w nauce określili trzy imperatywy ograniczenia emisji metanu i udostępnili nowe narzędzie, które pomoże nam znaleźć najbardziej opłacalne sposoby osiągnięcia tego celu.

„Świat słusznie skupił się na dwutlenku węgla, który jak dotąd jest największą siłą napędową zmian klimatycznych” – powiedział profesor Drew Shindell z Duke University, główny autor. „Wydawało się, że metan jest czymś, co możemy zostawić na później, ale w ciągu ostatnich kilku dekad świat ocieplił się bardzo szybko, a nam nie udało się zmniejszyć emisji CO2. To sprawia, że ​​jesteśmy bardziej zdesperowani w poszukiwaniu sposobów szybkiego zmniejszenia tempa ocieplenia, czego może dokonać metan”.

Strategiczne podejścia do ograniczania emisji metanu

Metan jest drugim najsilniejszym gazem cieplarnianym, ale tylko około 2% światowych finansów związanych ze zmianą klimatu przeznacza się na ograniczanie emisji metanu. Emisje te również szybko rosną ze względu na połączenie emisji z produkcji paliw kopalnych i zwiększonych emisji z terenów podmokłych, spowodowanych kryzysem klimatycznym. Aby spowolnić szkody spowodowane zmianami klimatycznymi i umożliwić utrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 2°C, musimy działać natychmiast, zgodnie z Globalnym zobowiązaniem dotyczącym metanu, aby do roku 2030 zmniejszyć emisję metanu o 30% w stosunku do poziomu z 2020 r.

Emisje metanu rosną szybciej niż przewidywano

Emisje metanu rosną szybciej niż przewidywano, głównie z paliw kopalnych i terenów podmokłych. Źródło: Shindell D i in./Frontiers

Naukowcy wyznaczają trzy najważniejsze imperatywy działania, poparte analizami danych z teledetekcji satelitarnej, zgłoszonymi emisjami metanu oraz interakcją opcji redukcji emisji z siłami rynkowymi. Po pierwsze musimy obniżyć emisję metanu. Po drugie, musimy koordynować wysiłki mające na celu rozwiązanie problemu emisji metanu i dwutlenku węgla – samo ograniczenie emisji dwutlenku węgla nie zatrzyma ocieplenia wystarczająco szybko, ale samo ograniczenie metanu jedynie opóźnia globalne ocieplenie. Po trzecie, musimy zachęcać do ograniczania emisji metanu i egzekwować je.

Ekonomiczne i zdrowotne skutki metanu

Jest to rozwiązanie ratujące życie i opłacalne. Szacunki wskazują, że każda tona metanu wyemitowana w 2020 roku spowodowała szkody o wartości 470-1700 dolarów. Może to być jednak znaczne niedoszacowanie: biorąc pod uwagę wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzkie, prawdziwy koszt może wynieść do 7 000 dolarów za tonę i stale rosnąć.

„Korzyści wynikające z ograniczenia emisji metanu prawie zawsze przewyższają koszty netto” – wyjaśnił Shindell. „Wiele opcji ograniczania emisji metanu zapewnia korzyści ekonomiczne netto nawet bez uwzględnienia wpływu na środowisko”.

Ograniczanie emisji metanu jest często opłacalne

Ograniczanie emisji metanu jest często opłacalne, ale wymaga wsparcia w postaci przepisów i cen metanu. Źródło: Shindell D i in./Frontiers

Długoterminowe strategie wpływu i łagodzenia

Metan nie kumuluje się w atmosferze w dłuższej perspektywie, dzięki czemu redukcje emisji przynoszą efekty szybciej. Gdybyśmy jutro mogli ograniczyć całą emisję metanu, za 30 lat ponad 90% zgromadzonego metanu – ale tylko około 25% dwutlenku węgla – opuściłoby atmosferę.

„Najważniejsze rozwiązania łagodzące to opcje dostępne we wszystkich sektorach, które nie są zbyt drogie, ponieważ naprawdę musimy zrobić wszystko, aby osiągnąć cele klimatyczne, takie jak ocieplenie o 1,5 lub 2 stopnie Celsjusza” – stwierdził Shindell. „Kontrola metanu z tylko jednego sektora nie wystarczyłaby. Potrzebujemy szerokiego portfolio działań.”

Narzędzia i taktyki efektywnego zarządzania metanem

Najbardziej skuteczne możliwości walki z metanem będą zależeć od środków już podjętych przez dany kraj i branż, na których jest on zależny. Dlatego autorzy stworzyli narzędzie internetowe umożliwiające identyfikację najskuteczniejszych środków ograniczających emisję gazów cieplarnianych w różnych krajach. Dla dużych producentów paliw kopalnych najskuteczniejszą opcją może być regulowanie produkcji, zachęcanie do wychwytywania metanu lub pobieranie od przedsiębiorstw opłat za emisję metanu. Dla innych skupienie się na emisjach ze składowisk mogłoby przynieść największe korzyści. Poszczególne osoby mogą pomóc, dokonując zmian w stylu życia i myśląc o środowisku podczas głosowania.

„Ludzie mogą upewnić się, że unikają nadmiernego spożycia wołowiny i nabiału, a także kompostować odpady organiczne, gdy tylko jest to możliwe” – powiedział Shindell. „Jeśli nie jest to możliwe tam, gdzie mieszkają, mogą głosować na tych, którzy stworzą programy kompostowania w swoich miejscowościach. Mogą także głosować na tych, którzy sprawią, że zanieczyszczający będą płacić za emisję metanu, zamiast pozwalać im na czerpanie zysków, podczas gdy społeczeństwo będzie płacić za wyrządzone przez nich szkody”.

Wyzwania i droga naprzód

„Oczywiście istnieją niejasności” – ostrzegł Shindell. „Nie mamy jeszcze wystarczających danych, aby na przykład w pełni przeanalizować udział poszczególnych czynników w niedawnym gwałtownym wzroście obserwowanego tempa wzrostu. Konieczne jest jednak szybkie ograniczenie emisji metanu, aby ograniczyć rosnące szkody klimatyczne, na które cierpi tak wielu ludzi na całym świecie”.

Odniesienie: „Imperatyw metanowy” 30 lipca 2024 r., Granice w nauce.
DOI: 10.3389/fsci.2024.1349770





Link źródłowy