Staliśmy się narodem pijącym kawę, popijając 500 filiżanek rocznie. Jednak sięgając po pierwszą porcję rano, wielu z nas uważa, że jest to również dobry moment na zażycie leków – a to nie zawsze jest dobre.
Naukowcy odkryli, że kawa może wpływać na wchłanianie, rozkład i usuwanie niektórych leków z organizmu, co czasami może mieć poważne konsekwencje.
Tabletki na ciśnienie
Jeśli należysz do jednej czwartej dorosłych osób w Wielkiej Brytanii cierpiących na wysokie ciśnienie krwi, możesz również przemyśleć przyjmowanie leków obniżających ciśnienie razem z poranną kawą.
„Kofeina zwęża naczynia krwionośne [by blocking adenosine receptors, which are responsible for causing them to widen], co może podnieść ciśnienie krwi” – wyjaśnia profesor Parastou Donyai, główny naukowiec w Królewskim Towarzystwie Farmaceutycznym. „To może działać przeciwko lekom przepisywanym na nadciśnienie”.
Wielka Brytania stała się narodem pijącym kawę – popijając 500 filiżanek rocznie
Efekt jest krótkotrwały, ale może również zniekształcać odczyty ciśnienia krwi.
Doktor Natalie Rout, lekarz rodzinny mieszkający w Londynie, dodaje: „Zalecałabym całkowite unikanie kawy w połączeniu z lekami na nadciśnienie. I [if you do drink it]odczekaj jedną do dwóch godzin po wypiciu kawy, zanim zmierzysz ciśnienie krwi, aby mieć pewność, że odczyt będzie dokładny.
Leki na tarczycę
Kofeina wzmaga skurcze mięśni transportujących pokarm przez jelita, co oznacza, że leki mogą przemieszczać się zbyt szybko, zanim zostaną wchłonięte.
Stanowi to problem dla osób przyjmujących lewotyroksynę, hormon tarczycy, przepisywany w celu leczenia niedoczynności tarczycy (niedoczynności tarczycy) – lek jest wchłaniany przez warstwę komórek barierowych wyściełających jelita.
Przyjmowanie go z kawą może zmniejszyć ilość wchłanianej lewotyroksyny ze względu na zwiększoną szybkość jej przenikania przez jelita. Doktor Rout radzi: „Leki na tarczycę należy przyjmować rano na pusty żołądek i odczekać godzinę, zanim wypije się kawę”.
Opcjonalną opcją jest także przyjmowanie leku wieczorem — badanie przeprowadzone w 2022 r. wykazało, że lewotyroksyna była równie skuteczna, gdy była przyjmowana przed snem, kilka godzin po jedzeniu.
Lek na zgagę
Miliony Brytyjczyków bierze omeprazol na niestrawność, zgagę i refluks żołądkowy, ale kofeina niweluje pożądane działanie leku, mówi dr Rout.
Omeprazol jest inhibitorem pompy protonowej, co oznacza, że powstrzymuje komórki błony śluzowej żołądka przed wytwarzaniem nadmiernej ilości kwasu. Zmniejszenie ilości kwasu z kolei zmniejsza objawy refluksu żołądkowego, a także może zapobiegać wrzodom żołądka.
Kofeina natomiast pobudza wydzielanie kwasu solnego.
„Przyjmuj omeprazol na pusty żołądek i rozważ całkowite odstawienie kawy, bo miejmy nadzieję, że wtedy nie będziesz musiał w ogóle zażywać leków” – radzi dr Rout.
Dodaje jednak, że kofeina może nie być winowajcą: „Oprócz kofeiny kilka rzeczy może pogorszyć refluks żołądkowy: palenie, alkohol, pikantne jedzenie, soki owocowe i napoje gazowane. Czasami ustalenie czynników sprawczych wymaga prób eliminacji.
Rozrzedzacze krwi
Jednym z leków, którego należy zachować szczególną ostrożność podczas łączenia się z kawą, jest warfaryna rozrzedzająca krew, szczególnie w przypadku osób starszych.
Jak wyjaśnia dr Rout: „Każdy lek jest metabolizowany przez organizm w określony sposób, a wiele z nich jest metabolizowanych w wątrobie przy udziale układu zwanego P450”. [enzymes in the body involved in drug metabolism]. Leki „indukują” lub „hamują” układ P450.
Naukowcy odkryli, że kawa może wpływać na wchłanianie, rozkład i usuwanie niektórych leków z organizmu, co czasami może mieć poważne konsekwencje
„Kofeina jest również metabolizowana przez układ P450, zatem wchodzi w interakcję z niektórymi lekami, np. warfaryną, powodując zwiększenie dostępności leku”.
Zwiększony poziom rozrzedzacza krwi oznacza, że krew krzepnie dłużej, co zwiększa ryzyko krwawienia.
„Radzę przyjmować warfarynę popijając wodą – a nie kawą – aby uniknąć zwiększenia ryzyka krwawienia” – mówi dr Rout.
Tabletki na depresję
Proces P450 jest również powodem, dla którego warto przemyśleć przyjmowanie do kawy leków przeciwdepresyjnych, takich jak fluwoksamina (rodzaj selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli SSRI). (Efekt nie został dobrze zbadany w przypadku innych leków z grupy SSRI, takich jak Prozac.)
Fluwoksamina blokuje enzym P450, co wydłuża czas potrzebny do usunięcia kofeiny z organizmu. Ten sam proces może również przeciwdziałać pożądanym skutkom leków na ADHD i prowadzić do pobudzenia.
Jak wyjaśnia profesor Donyai: „Kofeina jest środkiem pobudzającym [so speeds up the central nervous system, increasing your heart rate and blood pressure]a łączenie go z lekami pobudzającymi stosowanymi w leczeniu ADHD może nasilić skutki uboczne leku”. Należą do nich również drażliwość i niepokój.
Suplementy
Ludzie powinni myśleć nie tylko o lekach na receptę – niektóre leki dostępne bez recepty mogą również wchodzić w interakcje z kawą.
Kofeina zapobiega uwalnianiu związku zwanego hormonem antydiuretycznym, co z kolei prowadzi do zwiększonej produkcji moczu.
Dzieje się tak, ponieważ hormon antydiuretyczny kontroluje ilość wody uwalnianej przez nerki. Kofeina zapobiega uwalnianiu tego związku, co skutkuje większą produkcją moczu.
W rezultacie ważne minerały i witaminy, w tym witaminy z grupy B, magnez i wapń, mogą zostać wydalone z moczem. Kawa może również zmniejszać wchłanianie żelaza (tworząc z nią nierozpuszczalny związek, przez co żelazo nie może być wchłaniane w jelitach), dlatego lekarze zalecają przerwę przed herbatą lub kawą po zażyciu suplementów żelaza.
Niektóre leki działają na to lepiej
Bóle głowy: Połączenie leków przeciwbólowych, aspiryny i paracetamolu z kofeiną, może zwiększyć ich skuteczność.
W badaniu przeprowadzonym w 1986 roku naukowcy z Tajlandii odkryli, że wypicie równowartości dwóch filiżanek kawy razem z aspiryną powoduje większe wchłanianie leku. W 2019 roku naukowcy z Malezji odkryli, że kofeina wchodzi w interakcję za pośrednictwem układu P450, zwiększając poziom paracetamolu w organizmie.
Debbie Shipley, szefowa działu informacji i wsparcia w The Migraine Trust, mówi: „Kofeina działa poprzez hamowanie enzymu zwanego cyklooksygenazą, który pośredniczy w zapaleniu i bólu w niektórych miejscach i [works by] blokowanie niektórych receptorów w mózgu zwanych receptorami adenozyny, co może pomóc w łagodzeniu migreny.
Dodaje, że ważne jest, aby zachować spójność w spożyciu kofeiny, ponieważ kofeina może wywoływać migreny. Jeśli więc zażywasz dodatkową kofeinę w postaci leków przeciwbólowych, powinieneś dostosować spożycie kawy i herbaty, pijąc mniej.
Połączenie leków przeciwbólowych, aspiryny i paracetamolu z kofeiną, może zwiększyć ich skuteczność
Zaburzenia ruchu: Co zaskakujące, kawa może zmniejszać dyskinezy, zaburzenie ruchu charakteryzujące się niekontrolowanymi drgawkami, tikami lub drżeniem, będące skutkiem ubocznym lewodopy, leku na chorobę Parkinsona.
Badania wykazały, że efekt można uzyskać już po wypiciu półtora filiżanki kawy dziennie.
Michael Schwarzschild, profesor neurologii w Harvard Medical School, powiedział: „Dowody przeprowadzone na ludziach i myszach wskazują, że kofeina może blokować działanie receptorów mózgowych zwanych receptorami adenozynowymi A2A, co może zapobiegać dyskinezom.
„Oznacza to, że kofeina może zmniejszyć ryzyko wystąpienia dyskinez w chorobie Parkinsona, jeśli od początku zostanie połączona z lewodopą, ale należy to przetestować w badaniu klinicznym”.
Konkluzja? „Zazwyczaj leki należy popijać szklanką wody i odczekać godzinę przed jakimkolwiek napojem zawierającym kofeinę” – radzi dr Rout.