Strona główna zdrowie Eksperci ostrzegają, że dowody na poparcie powszechnego przepisywania dzieciom leków zmieniających nastrój...

Eksperci ostrzegają, że dowody na poparcie powszechnego przepisywania dzieciom leków zmieniających nastrój są przerażające

64
0


Eksperci ostrzegają, że istnieje niewiele dowodów potwierdzających powszechne przepisywanie dzieciom leków zmieniających nastrój w leczeniu problemów psychicznych.

W czasopiśmie medycznym Drug and Therapeutics Bulletin twierdzą, że „leki psychotropowe” stały się „podstawą” leczenia, a lekarze przepisują je większej liczbie młodych pacjentów i na dłużej.

Twierdzą jednak, że praktyki przepisywania tych leków, które obejmują leki uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i melatoninę, muszą zostać znacznie bezpieczniejsze.

Artykuł wstępny – napisany przez Davida Branforda, profesora na Uniwersytecie w Plymouth, wraz z doradcą NHS England i niezależnym konsultantem ds. farmacji – sugeruje, że leki te są nadużywane bez odpowiedniego nadzoru.

Cytują wcześniej opublikowane badania brytyjskie, z których wynika, że ​​w latach 2000–2019 liczba przepisywanych leków przeciwpsychotycznych dzieciom rosła o ponad 3 procent rocznie, podczas gdy w latach 2005–2017 liczba przepisywanych leków przeciwdepresyjnych wzrosła ponad dwukrotnie wśród osób w wieku od 12 do 17 lat.

W czasopiśmie medycznym Drug and Therapeutics Bulletin twierdzą, że „leki psychotropowe” stały się „podstawą” leczenia, a lekarze przepisują je większej liczbie młodych pacjentów i na dłużej (zdjęcie stockowe)

W czasopiśmie medycznym Drug and Therapeutics Bulletin twierdzą, że „leki psychotropowe” stały się „podstawą” leczenia, a lekarze przepisują je większej liczbie młodych pacjentów i na dłużej (zdjęcie stockowe)

Inne badanie pokazuje, że w 2022 r. ponad 56 000 osób poniżej 17 roku życia przyjmowało melatoninę, co stanowi wzrost o 168% w porównaniu z analogicznymi danymi za 2015 r.

Eksperci podkreślają, że bezpieczeństwo stosowania leków psychotropowych u dzieci jest słabo zbadane.

Podkreślają jednak, że obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z przepisywaniem leków przeciwpsychotycznych dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej skłoniły Amerykańską Akademię Psychiatrii Dzieci i Młodzieży do wydania wytycznych dla lekarzy, zalecających podejście „zacznij od najmniejszej dawki, działaj powoli”.

Autorzy twierdzą, że leki należy poddawać regularnej ocenie i jak najszybciej odstawić leki, ale dowody wskazują, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie czują się na tyle pewni, aby zmniejszać dawki i częstotliwość stosowania leków, natomiast lekarze szpitalni uważają, że pobyt w szpitalu nie jest na to wystarczająco długi. zacząć – dodają.

„Jeśli przepisywanie leków psychotropowych ma stać się podstawą leczenia problemów psychicznych u dzieci, a istnieje ograniczona baza dowodów na poparcie takiego stosowania, musi ono być bezpieczniejsze” – piszą eksperci.

„Należy lepiej zrozumieć poziom ryzyka, jaki stwarzają leki psychotropowe, jakie dawki uważa się za bezpieczne w różnych grupach wiekowych oraz od jakiego momentu monitorowanie stanu zdrowia fizycznego powinno stać się obowiązkowe”.

Konkludują: „Niezbędne jest lepsze wspólne monitorowanie i wspólne podejmowanie decyzji, angażowanie młodych ludzi i ich rodzin w dyskusje na temat leków zarówno w podstawowej, jak i specjalistycznej opiece zdrowotnej, aby zapewnić, że leczenie nie będzie kontynuowane, gdy nie będzie już potrzebne”.



Link źródłowy