Strona główna nauka/tech Czy sztuczna inteligencja jest zabawniejsza niż ludzie? Badania sugerują, że tak

Czy sztuczna inteligencja jest zabawniejsza niż ludzie? Badania sugerują, że tak

30
0


Para Śmiejący się Komputer

Nowe badanie wykazało, że 70% uczestników uznało żarty generowane przez ChatGPT za zabawniejsze od żartów ludzkich, co sugeruje, że sztuczna inteligencja może przewyższać ludzi pod względem humoru. Badanie, które obejmowało takie zadania, jak tworzenie nowych wyrażeń i satyrycznych nagłówków, podkreśliło zarówno potencjał sztucznej inteligencji w zakresie humoru, jak i jej konsekwencje dla zawodowych pisarzy.

Badanie psychologiczne przeprowadzone przez USC wskazuje, że żarty generowane przez sztuczną inteligencję są uważane za zabawniejsze niż te opowiadane przez ludzi. Uczestnicy ocenili nagłówki stworzone przez sztuczną inteligencję jako bardziej humorystyczne niż te z The Onion.

Badanie porównujące dowcipy ludzi z żartami opowiadanymi przez ChatGPT pokazuje, że ludzie muszą popracować nad swoim materiałem.

Zespół badawczy odpowiedzialny za badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS JEDENpodjął się poważnego zadania porównania reakcji uczestników na dowcipy pisane przez ChatGPT 3.5 i inne pisane przez ludzi.

Przeprowadzono to w celu ustalenia, czy sztuczna inteligencja mogą przechytrzyć ludzi dla śmiechu, powiedział Drew Gorenz, doktorant z psychologii społecznej w USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences.

„Ponieważ ChatGPT sam nie odczuwa emocji, ale opowiada nowatorskie dowcipy lepiej niż przeciętny człowiek, badania te dostarczają dowodów na to, że nie trzeba odczuwać emocji związanych z docenianiem dobrego dowcipu, aby samemu opowiedzieć naprawdę dobry” – powiedział Gorenz .

W jednym badaniu porównano zabawność nowatorskich dowcipów wymyślonych przez zwykłych ludzi z zabawnością nowatorskich dowcipów generowanych przez ChatGPT. Uczestnicy robili to nie znając swojego autora.

Badacze odkryli, że ogólnie prawie 70% uczestników oceniło dowcipy generowane przez ChatGPT jako zabawniejsze od tych wymyślonych przez ludzi. Nieco ponad 25% uczestników oceniło odpowiedzi stworzone przez ludzi jako zabawniejsze, a tylko około 5% oceniło żarty z obu źródeł jako równie zabawne. Wyniki były spójne nawet wtedy, gdy badacze sprawdzili różnice między różnymi grupami demograficznymi.

Aby zobaczyć, jak ChatGPT poradzi sobie z zawodowymi autorami humoru, badacze przeprowadzili drugie badanie, w którym rzucili wyzwanie ChatGPT, aby opracował nowe nagłówki w satyrycznym stylu The Onion. Następnie poprosili inną grupę 200 uczestników o ocenę śmieszności oryginalnych nagłówków Onion i nowych nagłówków generowanych przez ChatGPT. Uczestnicy uznali nagłówki ChatGPT za równie zabawne, jak oryginalne nagłówki Onion.

Naukowa metoda na rozśmieszenie

Jak nakłonić ludzi i sztuczną inteligencję do generowania oryginalnych dowcipów? W pierwszym badaniu zarówno uczestnicy ChatGPT, jak i 105 uczestników wykonali trzy zadania, każde zawierające trzy podpowiedzi. W pierwszym zadaniu stworzyli nowe, humorystyczne wyrażenia dla popularnych akronimów. W drugim zadaniu zarówno ChatGPT, jak i autorzy tekstów wygenerowali zabawne odpowiedzi na puste frazy, takie jak „Mniej znany pokój w Białym Domu: _____”. Poproszono ich także o wymyślenie „pieczonego żartu” – zabawnego żartu inspirowanego niezręcznym fikcyjnym scenariuszem, takim jak ten:

„Wyobraź sobie, że jeden z twoich znajomych chce twojej opinii na temat tego, jak dobrze śpiewa. Śpiewa minutę lub dwie, aby zademonstrować swój głos, a ty wzdrygasz się – może być najgorszą piosenkarką, jaką kiedykolwiek słyszałeś. Kiedy pyta: „I jak było?” decydujesz się być szczery, więc mówisz: „Szczerze mówiąc, słuchanie tego było jak: _____”

Efektem tych trzech zadań było ponad 945 dowcipów napisanych przez 105 autorów. ChatGPT został poproszony o wygenerowanie 20 humorystycznych odpowiedzi na każde pytanie, co dało w sumie 180 żartów. Następnie nowa grupa uczestników oceniła zabawność dowcipów.

W drugim badaniu ChatGPT otrzymał oryginalne nagłówki z The Onion i poproszono o wygenerowanie nowych nagłówków w tym samym stylu. Grupę 200 uczestników poproszono o ocenę zabawności oryginalnych nagłówków Onion i nagłówków wygenerowanych przez ChatGPT, nie znając ich autorstwa.

Poważne spojrzenie na humor

Gorenz powiedział, że jego pomysł na badanie wyrósł po części z debaty w świecie rozrywki na temat obaw pisarzy dotyczących wykorzystania dużych modeli językowych (LLM), takich jak ChatGPT, w produkcjach rozrywkowych. Problem został spotęgowany w związku z niedawnymi strajkami hollywoodzkich pisarzy i aktorów, którzy obawiają się, że przyjęcie LLM stanowi egzystencjalne zagrożenie dla ich zawodów, sztuki i ludzkiej kreatywności.

Gorenz, który sam jest amatorskim komikiem stand-upowym, przyznał, że przez całe życie zamiłował do komedii, co zainspirowało jego badania we współpracy ze współautorem Norbertem Schwarzem, który jest współreżyserem USC Dornsife Mind and Society Center oraz ekspert w dziedzinie oceny konsumentów w USC Marshall School of Business.

Gorenz stwierdził, że ich badanie rodzi pytania dotyczące wykorzystania ChatGPT i innych LLM w branży rozrywkowej.

„Konsekwencje są bardziej pozytywne dla osób, które chcą po prostu czerpać korzyści z wzbogacenia swojej codziennej komunikacji dawką humoru” – napisali on i Schwarz, profesor psychologii i marketingu rektor.

„Jednak w przypadku zawodowych autorów komedii nasze wyniki sugerują, że studia LLM mogą stanowić poważne zagrożenie dla zatrudnienia” – dodał Schwarz.

Czas pokaże, czy AI będzie się śmiać ostatnia.

Odniesienie: „Jak zabawny jest ChatGPT? Porównanie żartów stworzonych przez ludzi i sztuczną inteligencję”, Drew Gorenz i Norbert Schwarz, 3 lipca 2024 r., PLOS JEDEN.
DOI: 10.1371/journal.pone.0305364





Link źródłowy