Strona główna nauka/tech Badanie Columbia odkrywa, jak smutek przyspiesza biologiczne starzenie się

Badanie Columbia odkrywa, jak smutek przyspiesza biologiczne starzenie się

74
0


Koncepcja sztuki starzenia się śmiertelności rodzinnej

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia pokazuje, że doświadczanie strat rodzinnych, zwłaszcza wielokrotnych lub na wczesnych etapach życia, wiąże się z szybszym starzeniem biologicznym, o czym świadczą zmiany w markerach DNA. Źródło: SciTechDaily.com

Badania z Uniwersytet Columbia wskazuje, że utrata bliskich członków rodziny może przyspieszyć starzenie biologiczne.

W badaniu przeanalizowano dane długoterminowe, aby wykazać, że wielokrotne straty rodzinne wiążą się ze wzrostem DNA markerów starzenia, szczególnie jeśli te straty mają miejsce w dzieciństwie lub wczesnej dorosłości.

Według nowego badania przeprowadzonego przez Columbia University Mailman School of Public Health i Butler Columbia Aging Center utrata kogoś bliskiego, na przykład członka rodziny, może przyspieszyć starzenie się. Badanie wykazało, że osoby, które straciły rodzica, partnera, rodzeństwo lub dziecko, wykazywały oznaki starszego wieku biologicznego w porównaniu do osób, które nie doświadczyły takiej straty. Badanie opublikowano dzisiaj (29 lipca) w Sieć JAMA otwarta.

Zrozumienie starzenia biologicznego

Starzenie się biologiczne to stopniowe pogarszanie się funkcjonowania komórek, tkanek i narządów, co prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób przewlekłych. Naukowcy mierzą ten typ starzenia za pomocą markerów DNA znanych jako zegary epigenetyczne.

„Niewiele badań sprawdzało, jak utrata bliskiej osoby na różnych etapach życia wpływa na te markery DNA, zwłaszcza w próbkach reprezentujących populację USA” – powiedziała dr Allison Aiello, profesor Jamesa S. Jacksona w dziedzinie długowieczności zdrowia w epidemiologii i główny autor badania. „Nasze badanie pokazuje silne powiązania między utratą bliskich na każdym etapie życia, od dzieciństwa do dorosłości, a szybszym starzeniem się biologicznym w USA”

Badanie przeprowadzone we współpracy z Carolina Population Center na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill sugeruje, że wpływ utraty zdrowia na starzenie się można dostrzec na długo przed osiągnięciem wieku średniego i może przyczyniać się do różnic zdrowotnych między grupami rasowymi i etnicznymi.

Długoterminowe gromadzenie i analiza danych

Naukowcy wykorzystali dane z Krajowego badania podłużnego zdrowia młodzieży i dorosłych, które rozpoczęło się w latach 1994–95. Obserwowano uczestników od ich nastoletnich lat do dorosłości.

Aby zmierzyć straty rodzinne w dzieciństwie lub okresie dojrzewania na podstawie badania podłużnego, Aiello i współpracownicy obserwowali uczestników przez różne fale i ramy czasowe starzenia się. W ramach fali I wzięło udział 20 745 nastolatków w klasach 7–12, z których większość była w wieku 12–19 lat. Od tego czasu uczestnicy są śledzeni. Fala V miała miejsce w latach 2016–2018 i zakończyła się wywiadami z 12 300 pierwotnymi uczestnikami. W ostatniej fali, obejmującej lata 2016–2018, uczestnicy zostali zaproszeni na dodatkowe badanie domowe, podczas którego pobrano do badania DNA próbkę krwi od prawie 4500 wizytowanych osób.

Strata i starzenie się biologiczne: dzieciństwo a dorosłość

W badaniu przyjrzano się stratom doświadczanym w dzieciństwie i okresie dojrzewania (do 18. roku życia) oraz w dorosłości (19. do 43. roku życia). Zbadali także liczbę strat poniesionych w tym okresie. Dane dotyczące starzenia biologicznego oceniano na podstawie metylacji DNA krwi przy użyciu zegarów epigenetycznych, w tym DunedinPACE, który został opracowany przez kolegę z Aging Center Aiello i współautora badania, Dana Belsky’ego i jego współpracowników z Duke University.

Prawie 40 procent uczestników doświadczyło co najmniej jednej utraty dorosłości w wieku od 33 do 43 lat. Utrata rodziców występowała częściej w wieku dorosłym niż w dzieciństwie i okresie dojrzewania (27 procent w porównaniu z 6 procent). Większy odsetek uczestników rasy czarnej (57 procent) i Latynosów (41 procent) doświadczył co najmniej jednej straty w porównaniu z uczestnikami rasy białej (34 procent).

Według kilku zegarów epigenetycznych, osoby, które doświadczyły dwóch lub więcej strat, miały starszy wiek biologiczny. Doświadczenie dwóch lub więcej strat w wieku dorosłym było silniej powiązane ze starzeniem się biologicznym niż jedna strata i znacznie częściej niż brak strat.

Wniosek: zajęcie się długoterminowymi skutkami straty

„Związek między utratą bliskich a problemami zdrowotnymi występującymi przez całe życie jest dobrze ugruntowany” – zauważył Aiello. „Jednak niektóre etapy życia mogą być bardziej podatne na zagrożenia dla zdrowia związane ze stratą, a kumulacja strat wydaje się być istotnym czynnikiem”.

Na przykład utrata rodzica lub rodzeństwa na wczesnym etapie życia może być bardzo traumatyczna i często prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, problemów poznawczych, większego ryzyka chorób serca i większego ryzyka wcześniejszej śmierci. Utrata bliskiego członka rodziny w każdym wieku stwarza ryzyko dla zdrowia, a powtarzające się straty mogą zwiększać ryzyko chorób serca, śmiertelności i demencji; a skutki mogą utrzymywać się lub ujawnić się długo po zdarzeniu.

Aiello i jej współautorki podkreślają, że chociaż strata w każdym wieku może mieć długotrwałe skutki dla zdrowia, skutki mogą być poważniejsze w kluczowych okresach rozwojowych, takich jak dzieciństwo lub wczesna dorosłość. „Nadal nie do końca rozumiemy, w jaki sposób strata prowadzi do złego stanu zdrowia i wyższej śmiertelności, ale jak sugeruje nasze badanie, jednym z mechanizmów może być starzenie się biologiczne. Przyszłe badania powinny skupiać się na znalezieniu sposobów ograniczenia nieproporcjonalnych strat wśród grup bezbronnych. Dla tych, którzy doświadczają straty, niezbędne jest zapewnienie środków umożliwiających radzenie sobie z traumą. – podsumował Aiello.

Odniesienie: „Rodzinna strata bliskiej osoby a starzenie się biologiczne” 29 lipca 2024 r., Sieć JAMA otwarta.

Współautorami są Aura Ankita Mishra, Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej; Chantel Martin, Brandt Levitt, Kathleen Mullan Harris i Robert Hummer z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill; Lauren Gaydosh i Debra Umberson, Uniwersytet Teksasu w Austin; oraz Daniel Belsky, Columbia Mailman School i Butler Columbia Aging Center.

Badanie zostało wsparte przez Narodowy Instytut ds. Zdrowia Mniejszości i Różnic Zdrowotnych R01MD013349; Dodaj zdrowie, P01 HD31921; Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka Eunice Kennedy Shriver, F32HD103400, przy wspólnym finansowaniu z 23 innych agencji i fundacji federalnych; Narodowy Instytut ds. Starzenia się, U01 AG071448 i U01AG071450 oraz Centrum Populacji Karoliny, P2CHD050924.

Dan Belsky jest wynalazcą wynalazku zegara epigenetycznego DunedinPACE, na którego licencję udzielono firmie TruDiagnostic.





Link źródłowy