Strona główna nauka/tech Czy Twój lęk może prowadzić do demencji? Oto najnowsze badania

Czy Twój lęk może prowadzić do demencji? Oto najnowsze badania

68
0


Człowiek niepokój z bliska koncepcja sztuki

Badanie z Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego wskazuje na silny związek między chronicznym i nowo pojawiającym się lękiem a zwiększonym ryzykiem demencji, wykazując odpowiednio 2,8 do 3,2 razy większe ryzyko. Źródło: SciTechDaily.com

Badania podkreślają istotną korelację między utrzymującym się i nowo powstałym stanem lękowym a większym ryzykiem demencji u osób starszych, co sugeruje, że skuteczne zarządzanie lękiem może pomóc w zmniejszeniu tego ryzyka.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznegowykazano, że zarówno przewlekłe, jak i nowe stany lękowe wiązały się ze zwiększonym ryzykiem demencji. Jednakże w przypadku ustąpienia lęku nie stwierdzono związku z ryzykiem demencji.

Do badania włączono 2132 osoby o średniej wieku 76 lat, które uczestniczyły w badaniu Hunter Community Study w Australii i które obserwowano średnio przez 10 lat. Występowanie przewlekłego lęku i nowego lęku wiązało się odpowiednio z 2,8- i 3,2-krotnie większym ryzykiem demencji. Jeszcze większe ryzyko zaobserwowano u dorosłych z zaburzeniami lękowymi przed 70. rokiem życia. U osób, u których stan lękowy ustąpił, ryzyko demencji nie było wyższe w porównaniu z osobami bez lęku obecnie lub w przeszłości.

„Chociaż tego rodzaju pytania nie mogą być przedmiotem randomizowanego, kontrolowanego badania, w tym prospektywnym badaniu kohortowym wykorzystano metody wnioskowania przyczynowego, aby zbadać rolę lęku w promowaniu rozwoju demencji” – powiedziała korespondentka Kay Khaing, MMed, z Uniwersytetu w Newcastle . „Odkrycia sugerują, że lęk może być nowym czynnikiem ryzyka, na który należy zwrócić uwagę w profilaktyce demencji, a także wskazują, że leczenie lęku może zmniejszyć to ryzyko”.

Odniesienie: „Wpływ lęku na demencję ogólną: analiza podłużna z badania Hunter Community Study” autorstwa Kay Khaing, Xenia Dolja-Gore, Balakrishnan R. Nair, Julie Byles i John Attia, 24 lipca 2024 r., Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego.
DOI: 10.1111/jgs.19078





Link źródłowy