Strona główna Biznes Przemysł obronny UE naciska na Komisję i kraje UE, aby zwiększyły finansowanie...

Przemysł obronny UE naciska na Komisję i kraje UE, aby zwiększyły finansowanie – Euractiv

76
0


Europejski przemysł obronny wezwał instytucje UE do wyjaśnienia statusu sektora zgodnie z prawodawstwem Wspólnoty dotyczącym zrównoważonego finansowania, aby otworzyć drzwi dla większej liczby inwestycji publicznych i prywatnych.

Przedsiębiorstwa obronne z siedzibą w UE skrytykowały system taksonomii bloku – sposób, w jaki klasyfikuje on działalność jako „zrównoważoną” lub „niezrównoważoną” – argumentując, że przemysł powinien zostać wyraźniej zaliczony do tej pierwszej kategorii, aby zabezpieczyć ścieżki finansowania.

Chociaż obronność nie jest obecnie uwzględniona ani wykluczona z taksonomii, postrzeganie tego sektora przez opinię publiczną ma bezpośredni wpływ na skłonność banków do udzielania kredytów, argumentują przedstawiciele branży.

Najnowsze osiągnięcie branży poprzedza propozycję Komisji Europejskiej, która ma zostać przedstawiona w środę (28 czerwca), a która ma określić nową strategię zielonej obrony dla bloku.

Potrzebne wyjaśnienia

„Aby zapewnić ciągły dostęp do prywatnego finansowania europejskim przedsiębiorstwom z branży obronnej, [the EU must] określa kluczowe zasady dotyczące stosowania prawodawstwa UE w zakresie zrównoważonego finansowania [the taxonomy] jest przeznaczony do zastosowania” – powiedziało EURACTIV Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Lotniczego i Obronnego (ASD).

„Inwestorzy mają awersję do ryzyka” – powiedział EURACTIV Jan Pie, sekretarz generalny ASD przy okazji czerwcowego Paris Air Show.

Przedstawiciele przemysłu obronnego wzywali do większej przejrzystości prawa, argumentując, że nadmierne przestrzeganie przez banki i inwestorów przepisów UE zmniejszyło ich skłonność do pożyczania pieniędzy przedsiębiorstwom zajmującym się handlem towarami związanymi z obronnością lub inwestowania w nie.

„Musimy otrzymać prawnie wiążące wyjaśnienie ze strony Komisji, że ustanowione przez UE kryteria dotyczące środowiska, polityki społecznej i zarządzania (ESG) nie są sprzeczne z inwestycjami w przemyśle obronnym” – stwierdził Pie.

EBI ma służyć jako wzór do naśladowania

W marzec 2022 rpo inwazji Rosji na Ukrainę ministrowie zgodzili się na podjęcie działań „w celu promowania i ułatwiania dostępu do prywatnego finansowania przemysłu obronnego, w tym poprzez jak najlepsze wykorzystanie możliwości, jakie oferuje Europejski Bank Inwestycyjny (EBI)”.

Niewiele się jednak zmieniło – przekonują przedstawiciele unijnego przemysłu obronnego.

Prowadzony przez ministrów finansów państw członkowskich UE bank niezmiennie pozostaje „zielonym bankiem” UE i dlatego wyklucza wszelką działalność, którą uzna za niezgodną z tym wizerunkiem.

Chociaż EBI planuje zwiększyć finansowanie projektów podwójnego zastosowania o 8 miliardów euro, pomimo nacisków ze strony branży będzie trzymał się dystansu od działań wyłącznie w zakresie obronności, a ministrowie jak dotąd nie planowali zmieniać swojej polityki, aby nie finansować działań w zakresie obronności ze środków własnych kredytów, stwierdził EBI w oświadczeniu.

„Jeśli bank UE nie pożyczy pieniędzy przemysłowi obronnemu, dlaczego inne banki miałyby to robić?” zakwestionowane źródło branżowe.

EBI powinien zmodyfikować swoją politykę kredytową i zapewnić dostęp do pożyczek, co byłoby również zachętą do zmiany skłonności banków krajowych do pożyczania pieniędzy, stwierdzili przedstawiciele branży.

„Taka zmiana posłużyłaby jako ważny punkt odniesienia dla krajowych instytucji finansowych i w związku z tym znacząco przyczyniłaby się do pobudzenia inwestycji w unijny przemysł obronny” – powiedział EURACTIV Pie z ASD.

Wada konkurencyjna

„Nasz przemysł musi teraz przejść na tryb gospodarki wojennej” – powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, który jest również odpowiedzialny za przemysł obronny bloku, nalegając na większe inwestycje, przedstawiając unijny plan zwiększenia produkcji amunicji (ASAP).

Przedstawiciele przemysłu obronnego upierają się jednak, że problem finansowania stoi w jaskrawej sprzeczności z wezwaniami UE skierowanymi do przemysłu obronnego o zwiększenie produkcji.

W obliczu trudności w dostępie do kredytów bankowych europejskie firmy obronne są narażone na ryzyko utraty przewagi konkurencyjnej, powiedział Bertrand Delcaire, wiceprezes ds. relacji inwestorskich francuskiej firmy obronnej Thales.

„Mniejsza liczba europejskich inwestorów oznacza niższą wycenę na rynku i, szerzej, mniej pieniędzy na finansowanie innowacji” – powiedział Delcaire EURACTIV na marginesie pokazu lotniczego.

„Firmy europejskie mają niekorzystne warunki konkurencyjne, ponieważ nie mogą tak łatwo, jak na przykład firmy amerykańskie, kupić mniejszej firmy lub start-upu, ponieważ są one mniej wyceniane przez rynek” – dodał.

Amerykańskie przedsiębiorstwo z branży obronnej, z którym skontaktowała się EURACTIV, oświadczyło, że nigdy nie spotkało się z problemem dostępu do możliwości finansowania prywatnego w Stanach Zjednoczonych.

Brak spójności

„Brak spójności” – stwierdził Pie, opisując, w jaki sposób obecne przeszkody inwestycyjne stoją w sprzeczności z wysiłkami UE na rzecz pobudzenia innowacyjności w sektorze za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Obronnego.

Esa Rautalinko, dyrektor generalny fińskiej grupy Patria, przestrzegła w kwietniu, że ciągłe wykluczanie przemysłu obronnego z możliwości finansowania prywatnego zagraża stworzeniu jakiejkolwiek wiarygodnej europejskiej obrony.

Brak europejskich możliwości zmusił także firmy z UE do zwrócenia się do inwestorów spoza bloku. W rezultacie „w sektorach państwowych inwestuje więcej zarządzających aktywami spoza Europy niż w sektorach europejskich” – stwierdził Delcaire.

Ograniczanie dostępu do przemysłu obronnego jako „niezrównoważonego” przedsiębiorstwa również jest sprzeczne, twierdzą źródła branżowe, z którymi skontaktował się EURACTIV.

Przemysł obronny „zapewnia dobro społeczne” – powiedział EURACTIV menedżer wyższego szczebla w firmie spoza UE. „Bez bezpieczeństwa narodowego nie jesteśmy w stanie zapewnić pozostałej części wzrostu gospodarczego ani niczego, czego potrzebujemy jako otwarte i demokratyczne społeczeństwo” – podsumował menadżer.

[Edited by Nathalie Weatherald]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy