Strona główna nauka/tech Dlaczego kształt Twojego ciała ma większe znaczenie, niż myślisz

Dlaczego kształt Twojego ciała ma większe znaczenie, niż myślisz

35
0


Mózg Otyłość Utrata masy ciała

Jak wynika z szeroko zakrojonego badania opublikowanego w czasopiśmie „Wysoki poziom tkanki tłuszczowej na brzuchu i ramionach wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera i Parkinsona, podczas gdy silne mięśnie zmniejszają to ryzyko”. Neurologia.

Naukowcy odkryli, że duża ilość tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na brzuchu i ramionach, zwiększa ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimera i Parkinsona, podczas gdy silna siła mięśni zmniejsza to ryzyko.

Badanie, w którym wzięło udział ponad 400 000 uczestników i trwało dziewięć lat, podkreśla znaczenie składu ciała w zapobieganiu chorobom i sugeruje, że ukierunkowane interwencje mogą zapewniać korzyści ochronne.

Wpływ składu ciała na choroby neurodegeneracyjne

Jak wynika z badania opublikowanego w internetowym wydaniu czasopisma z 24 lipca 2024 r., osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej odkładającej się na brzuchu lub ramionach mogą być bardziej narażone na rozwój chorób takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona niż osoby z niskim poziomem tkanki tłuszczowej w tych obszarach. Neurologia, czasopismo medyczne Amerykańskiej Akademii Neurologii. Badanie wykazało również, że osoby o dużej sile mięśni były mniej narażone na rozwój tych chorób niż osoby o niskiej sile mięśni.

„Na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona, choruje ponad 60 milionów ludzi na całym świecie i oczekuje się, że liczba ta będzie rosła wraz ze starzeniem się społeczeństwa, dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy zidentyfikowali sposoby modyfikowania czynników ryzyka w celu opracowania narzędzi zapobiegawczych” – stwierdził autor badania Huan Song. , MD, PhD, Uniwersytetu Syczuan w Chengdu, Chiny. „To badanie podkreśla potencjał zmniejszenia ryzyka rozwoju tych chorób u ludzi poprzez poprawę składu ciała. Ukierunkowane interwencje mające na celu redukcję tkanki tłuszczowej tułowia i ramion, przy jednoczesnym promowaniu zdrowego rozwoju mięśni, mogą być skuteczniejsze w ochronie przed tymi chorobami niż ogólna kontrola masy ciała”.

Metodologia badania i wstępne ustalenia

W badaniu wzięło udział 412 691 osób w średnim wieku 56 lat, które obserwowano średnio przez dziewięć lat. Na początku badania przeprowadzono pomiary składu ciała, takie jak obwód talii i bioder, siła chwytu, gęstość kości oraz masa tłuszczu i beztłuszczowej masy ciała.

Podczas badania u 8224 osób rozwinęły się choroby neurodegeneracyjne – głównie choroba Alzheimera, inne formy demencji i choroba Parkinsona.

Analiza składu ciała i ryzyka chorób

W badaniu u mężczyzn z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej na brzuchu choroby neurodegeneracyjne występowały z częstością 3,38 na 1000 osobolat, w porównaniu do 1,82 przypadków na 1000 osobolat w przypadku osób z niskim poziomem tkanki tłuszczowej na brzuchu. W przypadku kobiet wskaźniki wynosiły 2,55 dla wysokiego poziomu i 1,39 dla niskiego poziomu. Osobo-lata oznaczają zarówno liczbę osób biorących udział w badaniu, jak i ilość czasu, jaki każda osoba spędza w badaniu.

Po uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na częstość występowania choroby, takich jak wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i picie alkoholu oraz cukrzyca, naukowcy odkryli, że ogółem osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej na brzuchu były o 13% bardziej narażone na rozwój tych chorób niż osoby z niskim poziomem tkanki tłuszczowej. poziom tłuszczu na brzuchu.

Wnioski i zalecenia dotyczące zapobiegania chorobom

Osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej na ramionach były o 18% bardziej narażone na rozwój chorób niż osoby z niskim poziomem tkanki tłuszczowej na ramionach.

Osoby o dużej sile mięśni były o 26% mniej narażone na rozwój chorób niż osoby o niskim poziomie siły.

Związek między tymi składami ciała a chorobami neurodegeneracyjnymi został częściowo wyjaśniony występowaniem po rozpoczęciu badań chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroby serca i udar.

„To podkreśla znaczenie natychmiastowego leczenia tych chorób sercowo-naczyniowych, aby zapobiec lub opóźnić rozwój choroby Alzheimera, Parkinsona i innych chorób zwyrodnieniowych” – stwierdził Song.

Referencja: 24 lipca 2024 r., Neurologia.

Ograniczeniem badania jest to, że uczestnikami byli głównie biali ludzie ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, więc wyniki mogą nie dotyczyć innych populacji.

Badanie zostało wsparte przez Uniwersytet w Syczuanie, Wydział Nauki i Technologii prowincji Syczuan oraz Szwedzką Radę ds. Badań Naukowych.





Link źródłowy