Niedawne badanie wskazuje, że bupropion wiąże się z mniejszym przyrostem masy ciała w porównaniu z innymi popularnymi lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak sertralina, co dostarcza cennych informacji pacjentom i klinicystom przy wyborze leczenia.
Nowe dowody porównujące przyrost masy ciała w przypadku ośmiu różnych leków przeciwdepresyjnych pierwszego rzutu pokazują, że ryzyko wystąpienia klinicznie istotnego przyrostu masy ciała u osób przyjmujących bupropion jest o 15–20% mniejsze w porównaniu z osobami przyjmującymi najczęściej przepisywany lek sertralinę.
Wyniki opublikowano 2 lipca w Roczniki chorób wewnętrznych.
Leki przeciwdepresyjne należą do najczęściej przepisywanych leków w USA – 14% dorosłych w USA twierdzi, że je stosuje. Przyrost masy ciała jest częstym działaniem niepożądanym, które może mieć długoterminowy wpływ na zdrowie metaboliczne pacjentów i spowodować, że niektórzy przestaną stosować przepisane przez lekarza leczenie, co doprowadzi do złych wyników klinicznych. Chociaż leki przeciwdepresyjne ogólnie wiążą się z przyrostem masy ciała, określone leki przeciwdepresyjne mogą w różny sposób wpływać na masę ciała.
Metodologia badania i kluczowe wnioski
Nowe odkrycia, prowadzone pod kierunkiem badaczy z Harvard Pilgrim Health Care Institute, ujawniają, które powszechnie stosowane leki przeciwdepresyjne powodują największy i najmniejszy przyrost masy ciała po rozpoczęciu leczenia.
„Pacjenci i ich lekarze często mają kilka możliwości, rozpoczynając leczenie przeciwdepresyjne po raz pierwszy. To badanie dostarcza ważnych, rzeczywistych dowodów dotyczących przyrostu masy ciała, jakiego należy się spodziewać po rozpoczęciu stosowania niektórych z najpopularniejszych leków przeciwdepresyjnych” – powiedział główny autor Joshua Petimar, adiunkt medycyny populacyjnej w Harvard Medical School w Harvard Pilgrim Health Care Institute. „Klinicyści i pacjenci mogą między innymi wykorzystać te informacje, aby podjąć decyzję o właściwym dla siebie wyborze”.
Naukowcy wykorzystali dane dotyczące recept w elektronicznej dokumentacji zdrowotnej z ośmiu systemów opieki zdrowotnej w USA uczestniczących w PCORnet, Krajowej Sieci Badań Klinicznych Skupionych na Pacjentach, do przeprowadzenia badania z wykorzystaniem danych od 183 118 dorosłych w wieku 18–80 lat, którzy byli nowymi użytkownikami leków przeciwdepresyjnych. Chociaż randomizowane badania kontrolne są uważane za najbardziej rygorystyczną metodę porównywania działania różnych leków, są one zbyt kosztowne i czasochłonne. W tym przypadku zespół badawczy naśladował randomizowane badanie, projektując idealne, hipotetyczne badanie i dopasowując dane tak, aby jak najbardziej pasowały do tego badania.
Wyniki porównawcze wśród leków przeciwdepresyjnych
Badacze porównali masę ciała po 6, 12 i 24 miesiącach od rozpoczęcia stosowania ośmiu popularnych leków przeciwdepresyjnych: sertraliny, citalopramu, escitalopramu, fluoksetyny, paroksetyny, bupropionu, duloksetyny i wenlafaksyny.
Wyniki wykazały, że osoby stosujące bupropion przybrały najmniej na wadze w porównaniu z osobami stosującymi inne leki przeciwdepresyjne. Prawdopodobieństwo przyrostu klinicznie istotnej masy ciała u osób stosujących bupropion było o około 15–20% mniejsze w porównaniu z osobami przyjmującymi najpowszechniejszy lek, sertralinę. Naukowcy uznali przyrost masy ciała o 5% lub więcej za istotny klinicznie. Wyniki wykazały również, że duży odsetek pacjentów przyjmował leki powodujące większy przyrost masy ciała niż leki alternatywne powszechnie dostępne w tej samej klasie lub podklasie. Na przykład sertralina, escitalopram i paroksetyna są selektywne serotonina inhibitory wychwytu zwrotnego (SSRI), najpopularniejszy rodzaj leków przeciwdepresyjnych, ale escitalopram i paroksetyna wiązały się z około 15% większym ryzykiem przyrostu klinicznie istotnej masy ciała w porównaniu z sertraliną w ciągu pierwszych 6 miesięcy.
„Chociaż istnieje kilka powodów, dla których pacjenci i ich lekarze mogą wybierać jeden lek przeciwdepresyjny zamiast drugiego, przyrost masy ciała jest ważnym skutkiem ubocznym, który często prowadzi do zaprzestania leczenia przez pacjentów” – powiedział starszy autor Jason Block, lekarz chorób wewnętrznych w Harvard Medical School profesor nadzwyczajny medycyny populacyjnej w Harvard Pilgrim Health Care Institute. „Nasze badanie wykazało, że niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak bupropion, powodują mniejszy przyrost masy ciała niż inne. Pacjenci i ich lekarze mogą uznać przyrost masy ciała za jeden z powodów wyboru leku, który najlepiej odpowiada ich potrzebom”.
Odniesienie: „Zmiana masy ciała wywołana lekami w powszechnych terapiach przeciwdepresyjnych: badanie emulacji próby docelowej” Joshua Petimar, Jessica G. Young, Han Yu, Sheryl L. Rifas-Shiman, Matthew F. Daley, William J. Heerman, David M. Janicke, W. Schuyler Jones, Kristina H. Lewis, Pi-I D. Lin, Carly Prentice, John W. Merriman, Sengwee Toh i Jason P. Block, 2 lipca 2024 r., Roczniki chorób wewnętrznych.
DOI: 10.7326/M23-2742