Strona główna Biznes Uruchomienie francuskiej firmy produkującej akumulatory do samochodów elektrycznych zapewnia historyczne finansowanie w...

Uruchomienie francuskiej firmy produkującej akumulatory do samochodów elektrycznych zapewnia historyczne finansowanie w wysokości 2 miliardów euro – Euractiv

73
0


Francuski producent akumulatorów elektrycznych Verkor ogłosił w czwartek (14 września), że zabezpieczył finansowanie w wysokości 2 miliardów euro, co stanowi największą kwotę, jaką kiedykolwiek otrzymał we Francji start-up na wczesnym etapie rozwoju, co stanowi znak siły dla europejskiego przemysłu akumulatorów w jego wyścigu z Chińscy konkurenci.

Verkor, francuski start-up zajmujący się e-bateriami utworzony w 2020 r., przeznaczy pieniądze na utworzenie swojej pierwszej gigafabryki w Dunkierce – nowej francuskiej potęgi przemysłowej – „oraz produkcję wysokowydajnych, niskoemisyjnych ogniw akumulatorowych” – czytamy w komunikacie prasowym .

Z kwoty 2 miliardów euro 850 milionów pochodzi z tak zwanego finansowania serii C, przeznaczonego dla już odnoszących sukcesy przedsiębiorstw pragnących dalszego rozwoju, dzięki inwestycjom szerokiego grona podmiotów prywatnych, w tym konglomeratu bankowego Crédit Agricole Assurance, francuskiego banku publicznego bpifrance i potentat usług finansowych Macquarie Asset Management.

Równolegle start-up podpisał „długoterminowe partnerstwo handlowe” z francuskim producentem samochodów Renault Group.

Kolejne 600 mln euro będzie pochodzić z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), a pozostałe 650 mln euro zostanie udostępnione w formie dotacji rządowych do czasu zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

„To wsparcie finansowe i obecność znaczących partnerów finansujących pokazują wykonalność biznesową solidnego planu rozwoju Verkor” – stwierdziła firma, mając nadzieję na utworzenie 1200 bezpośrednich miejsc pracy i wsparcie suwerenności UE w zakresie „zrównoważonej mobilności elektrycznej”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wysłane NA X (dawniej Twitter): „Przy wsparciu Francja 2030 [a €54 billion investment plan] i UE, to nowy rekord francuskiego start-upu. Francja jest atrakcyjna, dokonuje reindustrializacji, dekarbonizacji swojej gospodarki i tworzenia miejsc pracy!”

W listopadzie ubiegłego roku Verkor zabezpieczył już pożyczkę w wysokości 49 mln euro od EBI na pomoc w budowie „centrum innowacji” w Grenoble w Alpach.

Wyścig UE z Chinami

Oświadczenie następuje w momencie, gdy UE przystępuje do światowego wyścigu o baterie elektryczne z Chinami i Stanami Zjednoczonymi, a jego celem jest ożywienie przemysłu czystych technologii.

„Od energii wiatrowej po stal, od akumulatorów po pojazdy elektryczne – nasza ambicja jest krystalicznie jasna: przyszłość naszego przemysłu czystych technologii musi kształtować się w Europie” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim środowym orędziu o stanie Unii (13 września).

W marcu 2023 r. Komisja złagodziła także zasady pomocy państwa, aby pobudzić inwestycje w ekologiczny przemysł przez państwa członkowskie, aby miały one szansę przeciwstawić się uchwalonej zaledwie rok temu amerykańskiej ustawie o inwestycjach i ulgach podatkowych o wartości 400 miliardów dolarów (IRA) o wartości 400 miliardów dolarów.

Po sześciu miesiącach nowe dane uzyskane przez Euractiv pokazują, że wyścig w zakresie dotacji trwa, a Francja zajmuje drugie miejsce z 22,6% całej pomocy państwa zatwierdzonej przez Komisję – ale daleko za Niemcami, które odpowiadają za lwią część z wyraźną 48,4%.

W maju Francja ogłosiła, że ​​uruchomi swoją pierwszą fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych, której właścicielem jest Automotive Cells Company, spółka będąca spółką francuskiego giganta energetycznego TotalEnergys, niemieckiego Mercedes-Benz i amerykańsko-europejskiego producenta samochodów Stellantis.

ANALIZA: Wyścig o dotacje UE trwa – Niemcy go wygrywają

Największym beneficjentem złagodzenia zasad pomocy publicznej są Niemcy, które – jak wynika z nowych danych Komisji Europejskiej – otrzymały prawie połowę całkowitej pomocy państwa zatwierdzonej od lutego 2022 r., co pogłębia obawy związane z fragmentacją rynku.

[Edited by János Allenbach-Ammann/Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy