Strona główna nauka/tech Czy przeterminowany lek wykolei przyszłe misje na Marsa?

Czy przeterminowany lek wykolei przyszłe misje na Marsa?

49
0


Statek kosmiczny Mars Art

Z badania Duke Health wynika, że ​​ponad połowa leków przechowywanych w przestrzeni kosmicznej może utracić ważność przed zakończeniem trzyletniej misji na Marsa. W badaniu wskazano wyzwania związane z poleganiem na potencjalnie nieskutecznych lub nawet szkodliwych lekach ze względu na ich wygaśnięcie. Surowe warunki panujące w przestrzeni kosmicznej, takie jak promieniowanie, mogą również zmniejszać skuteczność leków, komplikując planowanie medyczne w przypadku misji takich jak te na Marsa.

Leki powszechnie stosowane przez astronautów na pokładzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może być nieskuteczne lub szkodliwe w przypadku wieloletniej misji Mars.

Badanie Duke Health sugeruje, że podczas trzyletniej misji na Marsa ponad połowa leków przechowywanych w przestrzeni kosmicznej może utracić ważność. Badanie podkreśla znaczenie znalezienia sposobów przedłużenia żywotności leków lub zaakceptowania ryzyka związanego z przeterminowanymi lekami, ponieważ warunki przestrzenne mogą również wpływać na ich skuteczność.

Wyzwania medyczne w eksploracji kosmosu

Leki stosowane przez astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mogą nie wystarczyć na trzyletnią podróż na Marsa.

Nowe badanie przeprowadzone przez Duke Health pokazuje, że ponad połowa leków przechowywanych w przestrzeni kosmicznej – podstawowych leków, takich jak leki przeciwbólowe, antybiotyki, leki na alergię i środki nasenne – straci ważność, zanim astronauci będą mogli wrócić na Ziemię.

Skuteczność leków poza Ziemią

Z badania opublikowanego 23 lipca br. wynika, że ​​astronauci mogą w końcu polegać na nieskutecznych, a nawet szkodliwych lekach. npj Mikrograwitacjaczasopismo Nature.

„Nie musi to oznaczać, że leki nie będą działać, ale tak samo, jak nie należy przyjmować przeterminowanych leków, które leżą w domu, tak agencje zajmujące się badaniem kosmosu będą musiały zaplanować, aby przeterminowane leki były mniej skuteczne” – powiedział starszy autor badania Daniel Buckland, MD, Ph.D.adiunkt medycyny ratunkowej w Duke University School of Medicine i badacz medycyny lotniczej.

Stabilność farmaceutyków kosmicznych

Przeterminowane leki mogą stracić trochę lub dużo swojej mocy. Rzeczywista stabilność i siła działania leków znajdujących się w kosmosie w porównaniu z Ziemią pozostaje w dużej mierze nieznana. Surowe środowisko kosmiczne, w tym promieniowanie, może zmniejszyć skuteczność leków.

Buckland i współautor Thomas E. Diaz, rezydent apteki w szpitalu Johns Hopkins, zauważyli, że przeterminowane leki mogą stanowić wyzwanie, ponieważ agencje kosmiczne planują długoterminowe misje na Marsa i dalej.

Zakładając, że Diaz skorzystał z wniosku na podstawie ustawy o wolności informacji, aby uzyskać informacje na temat formularza stacji kosmicznej NASA użyłby podobnych leków podczas misji na Marsa.

Planowanie długotrwałych misji kosmicznych

Korzystając z bazy danych zawierającej międzynarodowe daty ważności leków, naukowcy ustalili, że okres ważności 54 z 91 leków wynosił 36 miesięcy lub mniej.

Przyjmując najbardziej optymistyczne szacunki, około 60% tych leków wygaśnie przed zakończeniem misji na Marsa. Przy bardziej konserwatywnych założeniach liczba ta wzrasta do 98%.

W badaniu nie założono przyspieszonej degradacji, ale skupiono się na braku możliwości zaopatrzenia misji marsjańskiej w nowsze leki. Ten brak zaopatrzenia wpływa nie tylko na leki, ale także na inne krytyczne zasoby, takie jak żywność.

Autorzy twierdzą, że zwiększenie liczby leków przewożonych na pokładzie może również pomóc zrekompensować obniżoną skuteczność przeterminowanych leków.

„Osoby odpowiedzialne za zdrowie załóg lotów kosmicznych będą musiały znaleźć sposoby na przedłużenie ważności leków, aby ukończyć misję na Marsa trwającą trzy lata, wybrać leki o dłuższym okresie przydatności do spożycia lub zaakceptować zwiększone ryzyko związane z podawaniem przeterminowanych leków, – powiedział Diaz.

„Wcześniejsze doświadczenia i badania pokazują, że astronauci rzeczywiście chorują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale istnieje komunikacja z ziemią w czasie rzeczywistym i dobrze zaopatrzona apteka, która jest regularnie uzupełniana, co zapobiega przekształceniu się drobnych urazów lub drobnych chorób w problemy wpływające na życie misję” – powiedział Buckland.

Referencja: 23 lipca 2024 r., npj Mikrograwitacja.

Dodatkowi autorzy to Emma Ives i Diana I. Lazare. Badanie nie otrzymało środków zewnętrznych.





Link źródłowy