Strona główna Biznes Posłowie zatwierdzają unijny fundusz technologiczny, chcą w przyszłości pełnowymiarowego funduszu suwerenności –...

Posłowie zatwierdzają unijny fundusz technologiczny, chcą w przyszłości pełnowymiarowego funduszu suwerenności – Euractiv

45
0


We wtorek (17 października) Parlament Europejski głosował na posiedzeniu plenarnym za mandatem negocjacyjnym dla nowej platformy technologii strategicznych w Europie (STEP), ale prawodawcy ostrzegli, że musi to być jedynie pierwszy krok w kierunku pełnoprawnego funduszu suwerenności.

Rozporządzenie, wprowadzone po raz pierwszy przez Komisję pod koniec czerwca, ma na celu zapewnienie dodatkowego finansowania projektom uznanym za strategiczne w kluczowych sektorach technologicznych. Zapewnia również przekierowanie finansowania do biedniejszych regionów UE, które w większym stopniu potrzebują rozwoju przemysłowego.

Zatwierdzenie mandatu negocjacyjnego zostało przyjęte 385 głosami za, przy 85 głosach przeciw i 151 wstrzymujących się.

Wysyła to sygnał, że UE „przechodzi od słów do czynów”, jeśli chodzi o „wspieranie inwestycji strategicznych” – powiedział podczas debaty plenarnej w poniedziałek (16 października) współsprawozdawca centroprawicowej (PPE) José Manuel Fernandes.

Johannes Hahn, unijny komisarz ds. budżetu odpowiedzialny za tę sprawę, z radością przyjął „w przeważającej mierze pozytywną debatę” na dzień przed oficjalnym głosowaniem.

Twierdził, że STEP przyczyni się do „zapewnienia[ing] że możemy skutecznie konkurować w skali globalnej [,] umożliwiać innowacje tworzone w Europie i wspierać przedsiębiorstwa z UE, aby zaradzić nierównym warunkom działania” stworzonym przez konkurujących ze sobą graczy, takich jak Chiny i USA.

W ramach obecnie proponowanego mechanizmu STEP pełni funkcję narzędzia sygnalizacyjnego, tworząc nową „pieczęć suwerenności” dla wybranych projektów w celu przyciągnięcia finansowania publicznego i prywatnego oraz przyspieszenia przyznawania funduszy UE – głównie z InvestEU i funduszu innowacyjnego.

Oczekuje się, że nowa, dedykowana strona internetowa będzie udostępniać inwestorom informacje na temat każdego zatwierdzonego projektu.

Jeden „KROK” do przodu: prawodawcy zatwierdzają nowy unijny fundusz technologiczny

W poniedziałek (9 października) posłowie do Parlamentu Europejskiego z komisji ds. przemysłu i budżetu głosowali za utworzeniem Platformy Technologii Strategicznych dla Europy (STEP), znacznie rozszerzając jej zakres w stosunku do propozycji Komisji i prosząc o więcej świeżych środków pieniężnych od członków stwierdza.

Mały „KROK” w kierunku funduszu suwerenności UE

Chociaż propozycja została w dużej mierze przyjęta z zadowoleniem, kilku posłów do PE ostrzegło, że propozycja STEP może jedynie oznaczać początek czegoś znacznie większego i ambitniejszego, mającego na celu finansowanie wszystkich wysiłków UE na rzecz dekarbonizacji.

Propozycja Komisji jest „mądra” i „krokiem we właściwym kierunku, jeśli chodzi o utworzenie funduszu suwerenności”, stwierdził Fernandes.

Hiszpańska legislatorka Renew Maria Poptcheva ostrzegła podczas debaty: „Nie oszukujmy się: STEP nie zrewolucjonizuje Europy, nie ma zasobów naszych konkurentów”.

To samo powiedzieli Marie-Pierre Vedrenne i Valérie Hayer z Renew, dwie francuskie eurodeputowane. „Zignorował pan nasze wezwania do utworzenia ambitnego funduszu suwerenności” – powiedziała Védrenne komisarzowi Hahnowi, ostrzegając, że wszystko, co jest bardziej umiarkowane niż to, co jest już na papierze, zagroziłoby suwerenności UE.

Komisja początkowo sprzedała pomysł utworzenia pełnoprawnego funduszu, który pomógłby UE konkurować z amerykańską ustawą o redukcji inflacji (IRA) lub chińskimi programami dużych dotacji. Jednakże w jej propozycji STEP nie będzie niczym więcej niż przekierowaniem istniejących funduszy i dopłatą w wysokości 10 miliardów euro od państw członkowskich.

W poniedziałek Hahn argumentował, że utworzenie nowego funduszu zajęłoby zbyt dużo czasu, skoro potrzebna była „pilność”.

Link do NZIA i CRMA

Zdaniem Christiana Ehlera (PPE), współsprawozdawcy drugiej akt, kluczowe znaczenie ma dostosowanie wniosku również do innych części Zielonego Ładu, w szczególności do ustawy o przemyśle zerowym netto (NZIA) i ustawy o surowcach krytycznych (CRMA). .

W przeciwieństwie do pierwotnego tekstu Komisji, parlamentarne „sprawozdanie prawne” – żargon określający oficjalne stanowisko Parlamentu – gwarantuje, że „inne propozycje, takie jak NZIA i CRMA […] mogą wzajemnie się finansować i nadal się rozwijać” – dodał Ehler, wyraźnie podkreślając, że przy przyznawaniu Pieczęci Suwerenności należy wziąć pod uwagę całe łańcuchy dostaw projektów strategicznych.

Mandat negocjacyjny zwiększa również kwotę uzupełniającą państw członkowskich o 3 miliardy euro, do łącznej kwoty 13 miliardów euro. „Raport został znacznie poprawiony [by MEPs]” – kontynuował Ehler, wzywając Komisję do „wysłania silnego sygnału rynkowego” w celu przyciągnięcia prywatnych inwestorów.

Wspieranie biedniejszych regionów UE

W centrum celów STEP leży także większe wsparcie przemysłowe dla biedniejszych krajów i regionów UE – kwestię tę obaj współsprawozdawcy uznali za kluczową.

Nowo zatwierdzony raport prawny stanowi, że 50% kwoty uzupełniającej Funduszu Innowacyjnego wynoszącej 5 miliardów euro zostanie udostępnione wyłącznie państwom członkowskim, których średni PKB na mieszkańca jest niższy od średniej UE.

Pozostałe 50% będzie dostępne dla wszystkich państw członkowskich, niezależnie od wielkości ich gospodarki, do 31 grudnia 2025 r. Po tym terminie kryteria PKB poniżej średniej nie będą już obowiązywać.

Ponadto, aby zapewnić równe warunki działania w całej Unii, jedynie państwa członkowskie znajdujące się poniżej średniej unijnego PKB będą mogły korzystać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w celu wspierania projektów w sektorze przemysłowym. Z kolei kraje bogatsze mogą przeznaczyć pieniądze z EFRR jedynie na projekty strategiczne inne niż przemysłowe.

Przepis ten, który znajdował się w pierwotnym wniosku Komisji, jest sprzeczny z poglądem Ehlera, że ​​projekty przemysłowe istotne dla STEP można znaleźć w całej UE, w związku z czym finansowanie powinno skupiać się na tych obszarach, gdzie inwestycja ma największy pozytywny wpływ.

Teraz do Rady UE należy uzgodnienie swojego ogólnego podejścia, zanim będzie można rozpocząć negocjacje z Parlamentem. Negocjatorzy mają nadzieję uzgodnić ostateczny tekst przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

ANALIZA: Wyścig o dotacje UE trwa – Niemcy go wygrywają

Największym beneficjentem złagodzenia zasad pomocy publicznej są Niemcy, które – jak wynika z nowych danych Komisji Europejskiej – otrzymały prawie połowę całkowitej pomocy państwa zatwierdzonej od lutego 2022 r., co pogłębia obawy związane z fragmentacją rynku.

[Edited by Janos Allenbach-Ammann/Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy