Strona główna Polityka Dość aroganckiego podejścia do ekstremalnych upałów

Dość aroganckiego podejścia do ekstremalnych upałów

59
0


Ta historia pierwotnie pojawił się Vox i jest częścią Biuro klimatyczne współpraca.

A 4-miesięczny chłopczyk zmarł w Arizonie gdy temperatura wzrosła do trzycyfrowej wartości. A 2-latek zginął w nagrzanym samochodzie, także w Arizonie. Z powodu tej choroby zmarły co najmniej cztery osoby choroby związane z upałem w Oregonie. Jeden motocyklista zginął, inni zachorowali jadąc przez Dolinę Śmierci gdy temperatura osiągnęła rekordowy poziom 128 stopni Fahrenheita.

Oto kilka przykładów zagrożeń związanych z ekstremalnymi upałami, które miały miejsce w zeszłym tygodniu. W miarę jak klimat staje się coraz cieplejszy i ekstremalne ciepło staje się nasza nowa normalnośćlato nadal będzie przypominać, że wysokie temperatury stanowią złowrogie zagrożenie.

A upały okazały się już jeszcze bardziej niszczycielskie w innych krajach. Co najmniej 30 osób w Pakistaniewięcej niż 100 osób w Indiachi więcej niż 125 w Meksyku zmarło w tym roku z powodu fal upałów. Na corocznym pielgrzymka hadżdż do Arabii Saudyjskiejniezwykle upalna pogoda przyczyniła się do śmierci ponad 1300 osób. Według Światowa Organizacja Zdrowiastres cieplny jest główną przyczyną zgonów związanych z pogodą, a wraz ze wzrostem średniej temperatury na świecie, ryzyko rośnie.

To dziwne, że w tak wielu aspektach naszej kultury postrzegamy dotkliwe upały jako coś, co należy chętnie przyjąć, odważnie znosić, beztrosko ignorować lub, w przypadku niektórych marginalizowanych społeczności, całkowicie na to zasłużyć.

Nasze książki, filmy, programy telewizyjne, popularne motywy, idiomy i media społecznościowe często wzmacniają pogląd, że upał jest czymś, co – przy wystarczającej bystrości umysłu – możemy pokonać. Jednak ze względu na zmiany klimatyczne „przepychanie” ciepła jest czymś, czego nie możemy już fizycznie zrobić. W niektórych częściach świata jest to po prostu niemożliwe ze względu na wzrost temperatury poza punkt praktycznego przetrwania.

Minęliśmy już punkt, w którym miliony Amerykanów, którzy latem pracują na świeżym powietrzu lub spędzają znaczną ilość czasu rekreacyjnego na świeżym powietrzu, mogą to robić bezpiecznie bez regularnego dostępu do cienia i nawodnienia – a coraz częściej nawet to nie wystarcza . Jednak, jak na ironię, im bardziej polegamy na klimatyzacji i innych stworzonych przez człowieka systemach chłodzenia, tym bardziej odrywamy się od pilności problemu.

Nie pomaga fakt, że samo ciepło, poza sytuacjami awaryjnymi, takimi jak pożar, nie stanowi natychmiastowego problemu. Podkrada się do nas, stopniowo powodując problemy zdrowotne w ciągu kilku godzin, podczas których wszystko może wydawać się w porządku – dopóki tak nie jest.

Warto przyjrzeć się naszemu podejściu do upału: skąd się ono bierze, jakiego rodzaju wbudowane uprzedzenia może żywić i dlaczego tak trudno jest pozbyć się myśli, że nieprzystosowanie się do ekstremalnego upału jest pewnym rodzajem osobistej porażki – nawet w globalnym kryzysie grzewczym.

Nikomu nie musi być strasznie gorąco, a już na pewno nikt nie musi umierać.

Wszystkie nasze opowieści o upale dotyczą przełamywania go. A co jeśli nie możemy?

Nie kwestionujemy konieczności ogrzewania zimą. Dlaczego zatem chłodzenie latem uważamy za luksus? Nawet po najcieplejszy rok w historii i prawdopodobnie najbardziej śmiercionośny rok dla ekstremalnych upałówpolityki niezbędne do radzenia sobie z upałami są w USA niepokojąco słabe, jeśli w ogóle istnieją. Na przykład Urząd ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (OSHA), federalna agencja odpowiedzialna za bezpieczeństwo w miejscu pracy, dopiero w tym roku zaczyna gromadzić federalne standardy bezpieczeństwa w miejscu pracy dotyczące ekstremalnych upałów pomimo pracownicy w całym kraju regularnie umierają w pracy ze względu na utrzymujące się od lat wysokie temperatury.

Jak my się tu znaleźliśmy? Opóźnienie w opracowaniu federalnych zabezpieczeń dla pracowników narażonych na działanie gorąca może być powiązane z myślą, że jeśli nie mogą wytrzymać gorąca, dzieje się tak dlatego, że nie są wystarczająco wytrzymali – co jest dosłownym zastosowaniem stwierdzenia „jeśli nie możesz znieść gorąca, to trzymaj się z daleka od kuchni” i głęboko zakorzenionym tropem kulturowym.



Link źródłowy