Strona główna zdrowie Szokująca liczba osób rezygnuje z leku Ozempic ze względu na rosnącą listę...

Szokująca liczba osób rezygnuje z leku Ozempic ze względu na rosnącą listę wyniszczających skutków ubocznych

47
0


Z nowej analizy wynika, że ​​prawie dziewięciu na dziesięciu pacjentów przyjmujących popularne leki odchudzające wcześnie je rezygnuje.

Naukowcy przeanalizowali ponad 3000 roszczeń aptek w USA złożonych przez pacjentów, którym przepisano zastrzyki, takie jak Ozempic i Wegovy.

Ustalili, że tylko jeden na czterech pacjentów, którzy przyjmowali leki na odchudzanie, a nie na cukrzycę, stosował Ozempic przez co najmniej dwa lata.

Tylko jedna na 15 osób pozostała przy mniej popularnych lekach o działaniu podobnym, jak Saxenda i Victoza.

Odkrycia pojawiają się po tym, jak producenci leków odchudzających stanęli w obliczu aż 10 000 procesów sądowych z powodu poważnych skutków ubocznych, takich jak paraliż żołądka, łzy w przełykach pacjentów, ślepota i myśli samobójcze.

Z nowej analizy wynika, że ​​zaledwie jeden na czterech pacjentów przyjmujących leki Ozempic i Wegovy zażywa je po dwóch latach

Z nowej analizy wynika, że ​​zaledwie jeden na czterech pacjentów przyjmujących leki Ozempic i Wegovy zażywa je po dwóch latach

Szacuje się, że 15,5 miliona Amerykanów zażyło kiedyś lek odchudzający

Szacuje się, że 15,5 miliona Amerykanów zażyło kiedyś lek odchudzający

Odkrycia są również znaczące, ponieważ poprzednie badania wykazały, że po odstawieniu leków aż 80 procent pacjentów ponownie przybrało na wadze.

Naukowcy ostrzegli, że nie jest jasne, dlaczego pacjenci odstawili leki, choć podejrzewają, że mogło to wynikać z działań niepożądanych, takich jak nudności i paraliż żołądka, a także z powodu niedoborów i braku dostępności ubezpieczenia.

Firma Novo Nordisk, producent leku Ozempic, stwierdziła, że ​​„nie wierzy, że te dane są wystarczające do wyciągnięcia wniosków na temat ogólnego przestrzegania przez pacjentów i wytrwałości w stosowaniu różnych leków GLP-1, w tym naszych metod leczenia”.

Coraz częstsze są doniesienia o nieprzyjemnych skutkach ubocznych, a pacjenci powołują się na niewydolność narządów, myśli samobójcze i utratę radości z życia.

W analizie przeprowadzonej przez menedżera ds. świadczeń farmaceutycznych Prime Therapeutics i Magellan Rx Management uwzględniono roszczenia farmaceutyczne i medyczne dotyczące 3364 pacjentów posiadających ubezpieczenie obejmujące leki odchudzające.

Jest to jedno z pierwszych długoterminowych badań nad stosowaniem tych leków, które dopiero niedawno weszły na scenę w leczeniu cukrzycy i utraty wagi.

Wszyscy pacjenci otrzymali nowe recepty w okresie od stycznia do grudnia 2021 r. i zostali zdiagnozowani jako otyli lub mieli BMI powyżej 30.

Uczestnikom przepisano jeden z następujących leków: Ozempic, Wegovy, Trulicity, Rybelsus, Saxenda lub Victoza.

Ozempic, Wegovy i Rybelsus zawierają substancję czynną semaglutyd.

Działa naśladując hormon GLP-1 (peptyd glukagonopodobny-1), który spowalnia przepływ pokarmu przez układ trawienny, sygnalizując organizmowi, że jest pełny.

Ozempic i Wegovy są dostępne w postaci cotygodniowych zastrzyków, natomiast Rybelsis jest dostępny w tabletkach.

Substancją czynną leków Saxenda i Victoza jest liraglutyd, który działa podobnie, natomiast Trulicity wykorzystuje dulaglutyd, agonistę GLP-1.

Średni wiek uczestników wynosił 46,5 lat, a 81 procent stanowiły kobiety. Z badania wyłączono pacjentów chorych na cukrzycę typu 2, dla których pierwotnie opracowano leki.

Zespół odkrył, że w przypadku wszystkich leków zaledwie około 15 procent pacjentów nadal je przyjmowało dwa lata później.

Ponadto 24,1 procent pacjentów Wegovy nadal przyjmowało leki, podobnie jak 22,2 procent pacjentów przyjmujących Ozempic.

W przypadku Trulicity wytrwało 13,8 procent uczestników, podobnie jak 10,4 procent osób przyjmujących Rybelsus. Tylko siedem procent pacjentów pozostało na lekach Saxenda i Victoza.

Według raportu Pew Research z 2024 r. w 2021 r. wypisano 8,2 mln recept na leki semaglutydowe, czyli czterokrotnie więcej niż w 2019 r. Obecnie szacuje się, że 15,5 mln Amerykanów zażyło kiedyś lek odchudzający.

Meredith Hotchkiss (56 l.) powiedziała DailyMail.com, że jej życie zostało „zdewastowane” przez rzekome skutki uboczne leku odchudzającego Mounjaro.  Powiedziała, że ​​lek spowodował paraliż żołądka i może już nigdy nie zjeść stałego posiłku

60-letnia Dina Fioretti z Illinois pozwała firmę Novo Nordisk w związku z twierdzeniem, że Ozempic spowodował silne wymioty, ból i zablokowanie jelit.  Wymioty były tak silne, że rozerwała przełyk

Meredith Hotchkiss (po lewej), lat 56, powiedziała DailyMail.com, że jej życie zostało „zdewastowane” przez rzekome skutki uboczne leku odchudzającego Mounjaro. Dina Fioretti (z prawej), 60 lat, z Illinois, powiedziała, że ​​Ozempic spowodował u niej takie wymioty, że wydarła sobie dziurę w przełyku

Zespół badawczy zauważył, że jeden na czterech pacjentów zmienił leki na pewnym etapie leczenia, co ich zdaniem mogło wynikać z niedoborów lub zmian w zakresie ubezpieczenia.

Sugerowali również, że pacjenci mogli przerwać leczenie ze względu na skutki uboczne, a także niedobory i brak kontynuacji ubezpieczenia.

Odkrycia dokonano po tym, jak producenci leków, tacy jak Novo Nordisk z Ozempic i Eli Lilly z Wegovy, stanęli w obliczu zarzutów związanych z kilkoma poważnymi skutkami ubocznymi.

Meredith Hotchkiss, lat 56, z Idaho dołączyła do prawie 100 pacjentów w procesie sądowym przeciwko Eli Lilly i Novo Nordisk po tym, jak zdiagnozowano u niej gastroparezę.

Pani Hotchkiss przyjmowała Mounjaro i Trulicity, kolejny zastrzyk Eli Lilly na cukrzycę typu 2. Przepisano jej lek Mounjaro od lipca 2022 r. do około czerwca 2023 r. Przepisano jej również krótko Trulicity od grudnia 2022 r. do marca 2023 r.

Chociaż choruje na cukrzycę, jej stan jest „dobrze kontrolowany”, dlatego przepisano jej leki niezarejestrowane w celu zmniejszenia masy ciała. „Pomyślałam, że jeśli uda mi się schudnąć i zdobyć Mounjaro, mogłabym spróbować, ponieważ wszyscy to robią” – powiedziała wcześniej DailyMail.com.

„Lekarz powiedział mi, że mogę schudnąć i że to naprawdę działa. Powiedział, że będę naprawdę chora przez cztery tygodnie, a po czterech tygodniach poczuję się znacznie lepiej.

W ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia jej stan się pogorszył i nie mogła znieść niczego innego niż twarożek, makaron z serem i jogurt.

Lekarze powiedzieli jej również, że nie może już podróżować za granicę ze względu na stan zdrowia, a ona obawia się, że może już nigdy nie zjeść solidnego posiłku.

Dina Fioretti, lat 60, z Illinois, powiedziała DailyMail.com, że pozywa Novo Norisk po tym, jak Ozempic rzekomo spowodował u niej wymioty tak silne, że wydarła sobie dziurę w przełyku.



Link źródłowy