Strona główna nauka/tech Misja NASA CURIE mająca na celu rozwikłanie tajemniczych zagadek radiowych Słońca

Misja NASA CURIE mająca na celu rozwikłanie tajemniczych zagadek radiowych Słońca

68
0


Koronalny wyrzut masy o długości fali 304 i 171 angstremów

CURIE zbada, skąd pochodzą słoneczne fale radiowe w koronalnych wyrzutach masy, takich jak ten obserwowany w zakresie długości fal 304 i 171 angstremów przez Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA. Źródło: NASA/Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda

NASAMisja CURIE będzie badać pochodzenie słonecznych fal radiowych przy użyciu unikalnej kosmicznej metody interferometrii radiowej. Wykorzystując dwa CubeSaty, które będą orbitować wokół Ziemi i zbierać dane radiowe, misja NASA ma na celu zidentyfikowanie dokładnego źródła emisji związanych z rozbłyskami słonecznymi i koronalnymi wyrzutami masy.

Eksperyment NASA CubeSat Radio Interferometry Experiment (CURIE) pomyślnie wystartował 9 lipca 2024 r. w celu zbadania nierozwiązanego pochodzenia fal radiowych pochodzących ze Słońca.

Naukowcy po raz pierwszy zauważyli te fale radiowe kilkadziesiąt lat temu i na przestrzeni lat ustalili, że pochodzą one z rozbłysków słonecznych i gigantycznych erupcji na Słońcu, zwanych koronalnymi wyrzutami masy, w skrócie CME, które są kluczowym czynnikiem wpływającym na pogodę kosmiczną, mogącym wpływać na satelity komunikacji i technologii na Ziemi. Nikt jednak nie wie, skąd w CME pochodzą fale radiowe.

Wystartowała pierwsza rakieta Ariane 6

Ariane 6 wystrzeliwuje w niebo 9 lipca 2024 r. z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Źródło: ESA – S. Corvaja

Innowacje technologiczne w kosmosie

Misja CURIE ma na celu pogłębienie naszej wiedzy za pomocą techniki zwanej interferometrią radiową niskiej częstotliwości, która nigdy wcześniej nie była stosowana w przestrzeni kosmicznej. Technika ta opiera się na dwóch niezależnych statkach kosmicznych CURIE – razem nie większych niż pudełko po butach – które będą krążyć wokół Ziemi w odległości około dwóch mil od siebie. Dzięki tej separacji instrumenty CURIE mogą mierzyć niewielkie różnice w czasie nadejścia fal radiowych, co pozwala im dokładnie określić, skąd pochodzą fale radiowe.

„To bardzo ambitna i bardzo ekscytująca misja” – powiedział główny badacz David Sundkvist, badacz z Instytutu Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. „To pierwszy raz, kiedy ktoś w kontrolowany sposób wypuszcza interferometr radiowy w przestrzeń kosmiczną, co oznacza, że ​​jest to pionierski pionier w radioastronomii w ogóle”.

Członkowie zespołu CURIE pracują

Członkowie zespołu CURIE pracują nad integracją satelitów z modułem wdrażającym CubeSat. Źródło: ExoLaunch

Szczegóły misji i uruchomienie

Sonda zaprojektowana przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley będzie mierzyć fale radiowe w zakresie od 0,1 do 19 megaherców, aby określić słoneczne pochodzenie fal radiowych. Te długości fal są blokowane przez górne warstwy atmosfery Ziemi, dlatego badania te można przeprowadzić wyłącznie z kosmosu.

CURIE wystrzelony na pokładzie ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) Rakieta Ariane 6 w dniu 9 lipca z Centrum Kosmicznego Gujany w Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta wyniosła CURIE na wysokość 560 mil nad powierzchnię Ziemi, skąd mogła uzyskać wyraźny obraz fal radiowych Słońca.

Po wejściu na orbitę kołową dwie sąsiadujące ze sobą sondy CURIE nawiążą komunikację ze stacjami naziemnymi przed zorientowaniem się i rozdzieleniem. Kiedy rozdzielone satelity znajdą się w formacji, ich podwójne anteny o długości ośmiu stóp zostaną rozłożone i zaczną zbierać dane.

CURIE jest sponsorowana przez program NASA Heliophysics Flight Opportunities for Research and Technology (H-FORT) i jest jedyną misją realizowaną w NASA Inicjatywa wystrzelenia CubeSatamisji ELaNa (Edukacyjne wystrzelenie nanosatelitów) 43. Jako pionier, CURIE zademonstruje koncepcję kosmicznej interferometrii radiowej w formacie CubeSat. CURIE utoruje także drogę nadchodzącemu eksperymentowi kosmicznemu Sun Radio Interferometer, or Wschód słońca, misja. SunRISE wykorzysta sześć CubeSatów do dwuwymiarowego mapowania regionu, z którego pochodzą słoneczne fale radiowe.





Link źródłowy