Aplikacje „tworzą oczekiwanie, że zaznaczysz te pola i zostaniesz dostarczony do określonego typu osoby” – mówi Sharabi, cytując wirusowy „Człowiek w finansach” TikTok jako przykład. Stosowanie w ten sposób heurystyki aplikacji randkowych wobec ludzi może być również uprzedmiotawiające, nie wspominając o potencjalnie obraźliwym zarówno dla tak zwanych „owocowych” mężczyzn, jak i osób, do których są porównywani.
Sharabi podejrzewa, że potencjalni randkowicze szukają życzliwych, przyzwoitych mężczyzn, a nie mizoginicznych palantów, których nie pociąga się do odpowiedzialności za swoje złe zachowanie. Uważa jednak na klasyfikowanie tych cech jako „owocowych”, zauważając, że dla niektórych osób queer określenie to jest obraźliwe. Przyznaje również, że „ten specyficzny archetyp jest niezwykle złożony”.
Oprócz biernej homofobii wśród pozornie heteroseksualnych kobiet szukających „owocowych” lub „gejowskich” chłopaków, na przykład w aplikacjach randkowych dla queer, takich jak Grindr, zinternalizowana homofobia i odrzucenie męskiej kobiecości oznaczają łagodniejszą twarz mężczyzn jawna dyskryminacja. Zatem nawet jeśli ostatecznie trend ten polega na znajdowaniu pożądanych cech kobiecych w sposób, który wcześniej nie był pożądany, efektem jest nadal wzmocnienie stereotypów i norm związanych z płcią.
W niedawnym Praca pisemna dla The Point Derek Guy pisze o tym, jak ciągły strach przed byciem postrzeganym jako gej lub zniewieściały wciąż odstrasza heteroseksualnych mężczyzn od otwartego wyrażania swojego zainteresowania modą. „Przeważa postawa” – pisze Guy – „jest taka, że «prawdziwi mężczyźni» są zbyt twardo ugruntowani, poważni i racjonalni, aby przejmować się takimi błahymi sprawami”. Cytuje książkę Kultury męskości przez socjologa Tima Edwardsa, który napisał, że modni mężczyźni „są postrzegani nie tylko jako potencjalnie homoseksualni lub seksualnie dwuznaczni, ale także jako niepasujący”.
Właśnie dlatego dyskurs o „owocowym chłopcu” skupia się głównie na przekodowaniu estetycznych elementów znaczących, zamiast kwestionować uporczywe, starożytne uprzedzenia wobec kobiecych mężczyzn: jest to ćwiczenie budowania marki stosowane w celu legitymizacji niegdyś odbiegającego od normy zestawu cech jako akceptowalnie męskiego, więc następnym razem, gdy dotknij, otwórz Tindera i zobacz faceta w zwisającym kolczyku, będzie teraz czytelnym archetypem.
W miarę jak kultura queer zbliża się do głównego nurtu, różnice między „aurą” i stylem gejów i heteroseksualnych mężczyzn zacierają się. Internet namaścił gwiazdy takie jak Josh O’Connor, Harry Styles i Timothée Chalamet na prototypy najnowszego trendu polegającego na odgrywaniu queerowych postaci i noszeniu koszulek z haftowanymi kwiatami. Reprezentują wzór rozwiniętej męskości, która przedkłada ostrość emocjonalną nad stoicką brawurę i odrzuca kreskówkową męskość ucieleśnioną przez osobowości skrajnie prawicowe, takie jak zboczeniec z epoki brązu.
Dziś heteroseksualni faceci noszą zwisające kolczyki z perłami, pomalowane paznokcie i spódnice ucieleśniają „nową męskość” i są postrzegani jako bardziej wrażliwi, a nawet etyczni niż ci wypruci i surowi mężczyźni noszący Henley. Dlaczego więc Levi’sy są teraz kodowane jako „owocowe”? Arbitralne kodowanie stylów neutralnych płciowo jako takich odzwierciedla dyskursywne uroboros, które jednocześnie ma na celu poszerzenie wizji współczesnej męskości uwzględniającej cechy „kobiece” lub zakodowane queer, jednocześnie paradoksalnie karząc mężczyzn, którzy okazują je w niewłaściwy sposób. Ostatecznie prowadzi to do wzmocnienia normy poprzez esencjalizm płciowy, który podtrzymuje hierarchię społeczną, która określa zniewieściałych lub dwuznacznych mężczyzn jako obywateli drugiej kategorii.
Ten najnowszy trend ma na celu zasypanie dezorientującej przepaści pomiędzy niestrawnym dyskursem online a randkowaniem offline, wzmocnioną przez aplikacje randkowe, które kompresują ludzi do archetypów. Zapewnia ramy, które powierzchownie podnoszą status społeczny kobiecych mężczyzn, nie konfrontując się ze sposobami, w jakie są subtelnie inni na rynku randkowym, jak promowanie pozytywnego nastawienia do ciała, ignorując wzrost Ozempic. Pojęcie „owocowego chłopca” to projekcja, a nie osoba. Pozwala ludziom uporządkować swoją postępową politykę, przesuwając w lewo na facetów o zbyt ostrej aurze, aby zamaskować udawane pożądanie.
Jeśli chodzi o TikTok, jest on po prostu Bode, chłopcze z perłowym kolczykiem.