Strona główna Biznes „Nadmierne” wymogi kapitałowe stoją na przeszkodzie CMU, ostrzega branża ubezpieczeniowa – Euractiv

„Nadmierne” wymogi kapitałowe stoją na przeszkodzie CMU, ostrzega branża ubezpieczeniowa – Euractiv

67
0


Choć decydenci UE mają nadzieję zmobilizować więcej kapitału prywatnego na inwestycje za pośrednictwem unii rynków kapitałowych (CMU), wysokie wymogi kapitałowe uniemożliwiają towarzystwom ubezpieczeniowym „odgrywanie większej roli”, stowarzyszenie branżowe Insurance Europe ostrzegło w czwartek (30 maja), wzywając do rewizję sposobu obliczania zasad.

Ubezpieczyciele odgrywają dużą rolę w planach unii rynków kapitałowych, inwestując około 6,6 biliona euro rocznie w akcje UE, dług przedsiębiorstw i obligacje skarbowe. Grupa branżowa ostrzegła jednak, że sposób obliczania obciążeń kapitałowych oraz zakres inwestycji, w jakie mogą zaangażować się ubezpieczyciele, utrudniają ich rolę w finansowaniu szerszego zestawu aktywów i przedsiębiorstw.

Model biznesowy ubezpieczycieli pozwala im mieć długoG-terminowy horyzont czasowy inwestycji, skupiający się na długoG-terminowe wyniki aktywów, inwestowanie w aktywa niepłynne oraz zachowuje się jak bufor antycykliczny” – stwierdziło stowarzyszenie.

Oznacza to, że wymogi kapitałowe powinny być dla nich generalnie niższe w porównaniu z inwestorami, którzy angażują się w transakcje krótkoterminowe, jak stwierdzono w art. stanowisko określające priorytety w zakresie modernizacji planów unii rynków kapitałowych.

Cel, jakim jest wzmocnienie opracowanego od dziesięciu lat planu unii rynków kapitałowych, niedawno nabrał tempa, ponieważ UE ma nadzieję zwiększyć finansowanie prywatne na kluczowe cele, takie jak przejście na zieloną energię – w czasie, gdy postpandemiczny program finansowania publicznego ma wygasnąć w 2026 r., pozostawiając lukę inwestycyjną obliczoną na około 620 miliardów euro rocznie.

Obecne zasady kapitałowe dla ubezpieczycieli, określone w ramach „Wypłacalność II”, wymagają odłożenia pewnej sumy pieniędzy na każdą inwestycję w aktywa rynku finansowego, w zależności od poziomu zidentyfikowanego ryzyka – zwanego również wymogami kapitałowymi.

Niedawne Rewizja Wypłacalność II zaktualizowane przepisy siedem lat po wejściu w życie przyjęty przez Parlament Europejski w kwietniu, lecz wymaga wdrożenia na szczeblu krajowym.

„Przegląd Solvency II musi wykorzystać swój potencjał w zakresie rozwiązania problemu […] obecnego nadmiernego kapitału ramowego [charges] i zmienność, co skutkuje niepotrzebnymi barierami dla produktów długoterminowych, gwarantowanych i opartych na podziale zysków” – napisało stowarzyszenie.

„W przypadku akcji [revising insurers’ capital treatment would] oznacza oparcie narzutów kapitałowych na ryzyku długoterminowych gorszych wyników aktywów, a nie tylko na podejściu dotyczącym krótkoterminowego ryzyka handlowego” – dodaje stanowisko.

Dalej czytamy: „Kluczowe jest zatem sfinalizowanie szczegółów technicznych poziomu 2 przeglądu Solvency II, biorąc pod uwagę wpływ przeglądu na realizację celów unii rynków kapitałowych”.

Dodaj przejrzystość i skalę, aby finansować więcej firm

Insurance Europe ostrzega, że ​​zadłużenie prywatne, private equity, venture capital, notowane na giełdzie projekty infrastrukturalne – wszystkie kluczowe dla wzmocnienia europejskiej gospodarki, a w szczególności finansowania MŚP – nie są obecnie odpowiednie dla ubezpieczycieli.

„Kolejną obecną barierą jest to [these] Dostęp do aktywów typu CMU może być trudny dla ubezpieczycieli ze względu na brak wystarczającej skali i brak odpowiednich informacji na temat tych aktywów.

Jednakże „istnieją przykłady tworzenia na szczeblu krajowym funduszy, często przy zaangażowaniu ubezpieczycieli i rządów, zawierających [those] aktywów” – stwierdziła grupa – „zapewniają skalę i dostęp szerokiemu gronu ubezpieczycieli do inwestowania w te klasy aktywów”.

Ustawodawcy powinni „ocenić, gdzie i dlaczego takie fundusze odniosły sukces oraz w jaki sposób można rozszerzyć ich wykorzystanie na inne rynki UE” – stwierdzono, dodając „potencjał wielonarodowych lub unijnych wersji takich funduszy oraz potencjalne korzyści związane z instrumentami finansowymi, takimi jak Invest EU powinno zostać zbadane.”

Stowarzyszenie ostrzegło, że transgraniczne inwestycje ubezpieczycieli utrudnia brak harmonizacji postępowań upadłościowych i „jasnych procedur rozstrzygania sporów między inwestorami a państwami członkowskimi”.

Na specjalnym kwietniowym szczycie wskazano niedawno, że usprawnienie przepisów dotyczących niewypłacalności w całej Europie jest wspólnym priorytetem unii rynków kapitałowych dla przywódców UE.

„Namawiaj” konsumentów do większych inwestycji

Stanowisko Insurance Europe jest zbieżne z wnioskami przywódców UE – przedstawionymi w raporcie wysokiego szczebla byłego premiera Włoch Enrico Letty dotyczącym jednolitego rynku – w sprawie konieczności zainicjowania silniejszych transgranicznych inwestycji detalicznych, w tym ogólnoeuropejskich programów emerytalnych i produkty oszczędnościowe.

Z drugiej strony przepływu kapitału stowarzyszenie stwierdziło, że obywatele UE powinni być zmotywowani do inwestowania większej ilości swoich pieniędzy w produkty oszczędnościowe, ponieważ 72% z nich jak dotąd nie zainwestowało „w żaden produkt finansowy”.

„Zwiększenie napływu pieniędzy do oszczędności i oszczędności emerytalnych jest kluczem do zwiększenia środków dostępnych na inwestycje przez inwestorów instytucjonalnych, w tym ubezpieczycieli” – pisze stowarzyszenie.

Podkreślają, że rządy powinny stworzyć „pulpity emerytalne i systemy śledzenia”, aby pokazać konsumentom, jak niska może być ich emerytura bez odpowiednich inwestycji.

„Wielu Europejczyków nie docenia swojej potrzeby inwestowania na emeryturę” – pisze stowarzyszenie, wskazując, że takie systemy mogłyby „szturchać obywateli i pomagać im w większym inwestowaniu”.

[Additional reporting by Anna Brunetti]

[Edited by Anna Brunetti/Rajnish Singh]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy